Aktívan a szünidő alatt is
A nyári vakáció nemcsak a kikapcsolódásról, hanem a szakmai fejlődésről, ismerkedésről és kapcsolatépítésről is szól. Erre nyújtanak kiváló lehetőséget a különböző nyári egyetemek. A Sapientia – EMTE hallgatói két nemzetközi nyári egyetemen is részt vettek július folyamán.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén 25. alkalommal szervezte meg a Kárpát-medencei Nyári Egyetemet július 4–10. között Budapesten. A program kifejezetten határon túli magyar anyanyelvű hallgatókat céloz meg, akiknek lehetőséget kínál szakmai fejlődésre, ismerkedésre és kapcsolatépítésre egyaránt.
Egyetemünk három Világ- és összehasonlító irodalom – Angol nyelv és irodalom szakos diákja – maguk mögött hagyva és részben kipihenve első egyetemi évük fáradalmait – úgy döntött, él a lehetőséggel és nekivág e pár napos kalandnak. Erika, Dorottya és Balázs a Bölcsészettudományi Szekció programjain vettek részt és hoztak haza értékes tapasztalatokat. A rendezvényen azonban összesen 7 szekció várta a jelentkezőket, tehát bizonyára más szakos hallgatóink is találnának kedvükre való témákat a jövőben.
– A program többnyire előadásokból és szabadidős foglalkozásokból állt. Délelőtt az adott szekcióban előadásokat hallhattunk a fordítás és tolmácsolás, valamint a modern nemzetek megalakulása témakörökben, délutánonként pedig különböző kulturális örökségeket ismerhettünk meg, mint a Néprajzi Múzeum, evezhettünk a Dunán, és a Magyar Zene Házába is ellátogattunk. A pénteki záróünnepségen okleveleket vehettünk át, szombaton pedig egész napos kiránduláson Tatát barangoltuk be. Hálásak vagyunk az ott eltöltött időért, a sok élményért és nem utolsósorban a tudásért, amellyel a Nyári Egyetem alatt gazdagodtunk – foglalta össze tapasztalatait Erika.
A rövid beszámolóból is kitűnik, hogy az ilyen jellegű rendezvények nemcsak a tudományos előadásokra, hanem a szabadidős programokra is nagy hangsúlyt fektetnek, hiszen azok ugyanúgy hozzájárulnak a személyes fejlődéshez, ismeretszerzéshez – csak éppen kötetlenebb módon.
A fent említett hallgatók egyike, Balázs egy második lehetőséggel is élt, megduplázva a szünidő alatti aktivitását, hiszen Budapest mellett egy olaszországi várost is meglátogatott. A kezdeti nehézségeken túllépve – sztrájk, járattörlés – Balázs szavaival élve, „talpraesett csíki sapis módra”, így végül szerencsésen folytatódott a kaland, amely Lecce városában bontakozott ki. A július 17–22. között rendezett olaszországi Nyári Egyetem témája EU Security Resilience and Sustainability (Biztonság, rugalmasság és fenntarthatóság az EU-ban) volt.
– Megismerkedtünk az EuSecure alapjaival, amelyet én kimondottan érdekesnek találtam: hogyan is működtetik és tartják fent ezt a hatalmas közösséget, az Európai Uniót. Több előadás elhangzott, és jelenlétet is számoltak, azonban még így is rengeteg időnk maradt a város felfedezésére és később még a tengerre is eljutottunk. Megfigyeltük, hogy a város mintha halott lenne reggel és dél körül, hiszen teljesen érthetően a tűző napot senki sem kedveli. Amikor a nap lenyugvóban van, a város ébredezik, például egyes üzletek csak 17 órától nyitnak és csak éjfél után zárnak. Az egész csapattal együtt szerencsénk volt meglátogatni Torre Chianca strandját is, amely az Adriai-tengernél helyezkedik el. Nagyon szép, tiszta, meleg, kék vizet és még egy naplementét is elkaptunk. A Nyári Egyetemen töltött 5 napunk egy szép és tanulással teli emléket jelentett számunkra. Javaslom, hogy minden hallgató, olvasó, szerző és bámészkodó, éljen a saját lehetőségeivel, és tegyen próbát a világban – számolt be élményeiről Balázs.
Kádár Bernadett