Világháborús bunkerek, hideg vizes gejzír
A szentegyházi önkéntes hegyimentők újabb megvalósításról adtak hírt a napokban: a Madarasi-Hargita közelében, az Oltárkő elnevezésű magaslatra panorámakabint építettek.
Nagyjából félúton található, ahogy Szentegyházáról megyünk felfelé a Madarasi-Hargita irányába az 1358 méter magas Oltárkő elnevezésű magaslat, amit egyelőre a gerincről lehet megközelíteni, és amely a már nehezen felismerhető egykori kráterperem egyik csúcsa. Hegyi kerékpárútvonal és jelzett túraösvény is vezet ide, és most már kényelmes panorámakabin is fogadja a látogatókat.
– Elsődleges célunk az, hogy minél több érdekességgel tudjuk Szentegyháza környékére csábítani a tursitákat, a sétán, kerékpározáson túl szeretnénk más élmények lehetőségét is felkínálni. A kilátás szép, és akár egy éjszakát is el lehet itt tölteni
– mondta el kérdésünkre Szőcs Tibor, a szentegyházi önkéntes hegyi-, barlangimentő és búvárcsapat vezetője, az egyesület az, amely adományokból, támogatók és a Hargita megyei önkormányzatnál elnyert pályázat segítségével felépítette a panorámakabint.
A létesítményt a Szentegyházi Turisztikai Információs Iroda üzemelteti, ott intézik majd a foglalásokat, és ott kapja kézbe a kulcsot a turista, a hegyimentők dolga a továbbiakban csak a karbantartás lesz.
A 13A országút mellett található turisztikai irodában ennél jóval több érdekességről is tájékoztatni tudják a kirándulókat. Például Szentegyháza közelében szép természeti környezetben több második világháborús bunker és egyéb hadászati építmény található, a hegyimentők az idevezető utakat is kijelölték, vagy ahol szükség volt, felújították. Szőcs Tibor elmondása szerint van egy olyan elképzelés, hogy az egyik bunkert is alkalmassá teszik az ott éjszakázásra.
– Egy másik látványosság lehet a Kirulyfürdő bejáratánál, az úttól nem messze látható hideg vizes gejzír, amelynek környéke rendszeres karbantartást igényel. A faelemeket fémszerkezetre cserélik a közeljövőben a hegyimentők
– tudtuk meg Szőcs Tibortól.
A kirándulót pad fogadja itt, és egy információs táblán mindent megtudhat a völgy geológiai, természeti érdekességeiről, a forrásvíz összetételéről, a kitörés gyakoriságáról.
– A szentegyházi hegyi-, barlangimentő és búvárcsapat felújított honlapján megtalálható az összes, a település környékén futó túraút részletes leírása
– hangsúlyozta.