Télen szekeret, nyáron – öntözőberendezést?
Helyi geológusok, hidrológusok dél-tiroli szakemberekkel szoros együttműködésben két éve dolgoznak azon, hogy feltérképezzék egy „középcsíki” kisrégió vízkészleteit – a cél az, hogy a terepen és a laboratóriumban szerzett adatok alapján megszülessen egy tudományos alapokon nyugvó, jövőbe mutató vízgazdálkodási mesterterv. Az eddigi munka eredményeit nemrég az érintett települések és közbirtokosságok vezetőivel és lapunkkal is megosztották.
Két éve született a döntés, hogy egészében fel kell térképezni a Csíkcsicsót, Madéfalvát, Csírákost, Göröcsfalvát, Szépvízt, Csíkszentmiklóst, Csíkborzsovát és Csíkpálfalvát magába foglaló kisrégió vízkészletét, a talaj vízmegtartó képességét és vízgazdálkodás tekintetében a természeti adottságokon alapuló lehetőségeket. Az eddig végzett kutatások – topográfiai munkálatok, geológiai fúrások, vízhozammérések, meteorológiai mutatók rögzítése – eredményeként az ügy most eljutott arra a pontra, hogy a Középcsík Fejlesztési Társulás a Csík LEADER Egyesület támogatásával egy átfogó, fenntartható vízgazdálkodási és energetikai tervet dolgozhasson ki – ami már önmagában előremutató, mivel – az árvízvédelmi intézkedéseket leszámítva, és annak ellenére, hogy a teljes Csíki-medence súlyos vízháztartási válságban van – a székelyföldi települések jellemzően nem rendelkeznek gazdasági és lakossági szempontokat figyelembe vevő vízgazdálkodási stratégiával.
Nemrég hidrológusok, geológusok és két dél-tiroli ágazati szakember a helyi közösségek vezetőivel terepbejárást tartottak a Hargita-hegységtől a Nagymezőig és Kicsimezőig húzódó területen, hogy kiszámítsák, mely patakokból mekkora vízmennyiséget lehetne kivenni anélkül, hogy ezzel környezeti kárt okoznának.
A térség mezőgazda-ságának jövője a tét
A stratégiában elsősorban a Csicsó, Madéfalva, Rákos, Szépvíz, Pálfalva községek közel 2800 hektáros területe, a Nagymező és a Kicsimező nevű határrész érintett, ezek ugyanis a legjobb összefüggő mezőgazdasági területek a gyimesi vasútvonal mentén. Az egyik nagy kérdés az, hogy a jövőben lehetséges lenne-e öntözőberendezéseket telepíteni ezekre a területekre. Ezért számításba vettek olyan paramétereket, mint a termesztett haszonnövények – burgonya, gabonafélék, kukorica – vízigénye vagy a terepadottságok –, a szabadesés szögét, hogy a víz szállításának elektromosenergia-igénye nem legyen magas, ne kelljen költséges pompaházakat építeni. A mestertervet egy székelyudvarhelyi cég készíti el, a dél-tiroli szakemberek külső tanácsadókként vesznek részt a folyamatban. Ha elkészül a tanulmány, a lehetséges opciók ismeretében a résztvevők eldönthetik, hogy vízgazdálkodás terén milyen irányba kívánnak haladni, illetve hogy együtt vagy külön-külön tesznek-e lépéseket.
– Sokan gondolják távlati, elrugaszkodott tervnek, de látni kell, hogy a világ felgyorsult, olyan helyzetek adódnak, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni, halogatás nélkül reagálni kell rájuk
– nyilatkozta lapunknak Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere.
Opciók mérlegen: patakból, folyóból, a mélyből
A térségben három patak, az Olt-folyó és néhány meglévő kút hozamát, illetve a csapadékmennyiség alakulását vizsgálták meg, abból kiindulva, hogy a májustól szeptemberig tartó mezőgazdasági időszakban összesen tízmillió köbméter vízre lenne szükség a 2800 hektáron. A felmérések alapján a jelenleg rendelkezésre álló vízkészlet ezt, de még ennek töredékét sem tudja biztosítani, ezért víztárolókat kellene építeni, amelyek a mezőgazdasági tevékenység idejére biztosítani tudnák a gazdák számára az öntözésre felhasználható vizet. Ezek pragmatikus okokból csak olyan helyekre kerülhetnének, amelyek eleve közbirtokossági tulajdonban vannak, illetve ahol adott a talaj jó vízzáró tulajdonsága, különben a meder kibélelése pénzügyi szempontból felérhetetlen lenne.
A felszíni folyóvizek hozamáról összegyűjtött adatok alapján a Szeges-patakból nagyjából kétmillió köbméter vizet, a Vár-patakból mintegy 1,2 millió köbméter vizet lehetne egész évben összegyűjteni, majd nyáron öntözésre használni. Perspektívába helyezve a számokat: kétmillió köbméter víz tárolására 16 hektárnyi területre van szükség, és ebből a mennyiségből 600 hektárt tudnának öntözni – összehasonlításképp, a szépvízi tározóban 7 millió köbméter víz van.
Másik öntözésre használható vízkészlet az Olt-folyóból származhatna, de ez sem erőfeszítések nélküli opció: ez esetben külön víztározó kellene, és a gravitációt sem tudnák kihasználni: mivel a folyó a Felcsíki-medence alacsony területein halad, magasabb pontra kellene pumpálni a vizet, hogy később kevés energiaráfordítással lehessen öntözni. Elméletben két lehetséges megoldás is létezik: víztározót lehetne építeni a Csere-tető nevű helyre, ahonnan később szabadeséssel tudnak öntözni, vagy pumpaház segítségével lehetne direkt módon, jelentősen nagyobb energiaigénnyel a rendszerbe juttatni a vizet. A patakokhoz hasonlóan az Oltból is télen, tavasszal és ősszel kellene kivenni a vizet, mert nyáron ennek a hozama sem elegendő.
Harmadrészt a térségben található kutak hozama sem elegendő öntözésre, ha pedig újabbak fúrását mérlegelnék, számításba kell venni, hogy milyen mélyről, mennyi költséggel lehetne felhozni a vizet – arról nem is beszélve, hogy az esetleges fúrások semmiképp sem árthatnának a térség ásványvízkészletének.
A növénykultúrát is át kellene gondolni?
A legutóbbi, hó elején tartott madéfalvi találkozón és tanácskozáson az érintett felek egyetértettek abban, hogy a felmérés adataiból részletes és megalapozott képet lehet kapni a kistérség vízháztartási helyzetéről, s hogy a kutatás részletesen tárgyalja a régió kiaknázható vízkészletét és a felhasználási opciókat. Ha majd egyszer a vízkészlet gyakorlati hasznosítása lesz a téma, az érdekeltek szerint az szövetkezeti formában történhetne meg, természetesen a vizet használó gazdák anyagi hozzájárulása mellett. Mint elhangzott, most, hogy kiderült, elméletileg lehetséges lenne öntözőberendezések telepítése, meg kell nézni, hogyan lehetne anyagi forrást találni a kivitelezésre. Ugyanakkor már előre azt is mérlegelni kellene: ha megvalósulna a terv, „az egy lejes krumplit vagy az öt lejbe kerülő almát érné meg jobban öntözni”?
– A mesterterv annyit fog érni, amennyit a későbbiekben megvalósítunk belőle, de mi hiszünk benne, ha nem így lenne, neki sem fogtunk volna a felmérések elkészíttetésének
– fogalmazott Szentes Csaba polgármester.