Ingatlanjuktól elzárt tulajdonosok
Sokéves probléma tetőződött egy, a szentegyházi termálstrand területén keresztülhaladó, de a telekkönyvekben fel nem tüntetett út kapcsán. Az egyik terület tulajdonosai sok nézeteltérést és egy bírósági döntést követően mára nem tudnak eljutni ingatlanjukhoz.
Több éven át tartó pereskedést követően idén jogerős ítélet született arról, hogy a Szentegyháza Gyöngye strand területe visszakerül a város tulajdonába. A döntést és a korábbi ügykezelő vállalat kilakoltatását követően a hivatal lezárta a strand területét, ám ezzel egy olyan, a hivatalos dokumentumokban fel nem tüntetett utat is elzárt, amelyet többen használtak területeik megközelítésére.
Lőrincz Csaba polgármester szerint viszont a strand területén nem halad át közút, a terület lezárását pedig az indokolja, hogy azon számos, a város tulajdonába tartozó vagyonelem található. Az elöljáró közölte: az érintett tulajdonosok nemcsak az említett útvonalat használták korábban, hanem más területtulajdonosok jóváhagyásával, azok területein keresztül is megközelíthették ingatlanjukat. Mint kiemelte, ez amiatt fontos, mert a strandra megkötött koncessziós szerződést követően is megszűnt azon a szabad átjárás, így nem ez az első alkalom, hogy a tulajdonosoknak más utat kell választaniuk. A polgármester állítását egy 2007-ben kiadott határozat is igazolja: akkor egy magánszemély kért átjárási jogot a strand területén, amit az akkori városvezetés nem hagyott jóvá.
A kialakult helyzet ezek ellenére heves reakciót váltott ki az egyik elhatárolt terület tulajdonosaitól, akik az elöljáró állítása szerint „kitámadták” őt a strand területén. Mint kiderült, az elfajult helyzetet több szerencsétlen tényező is befolyásolta, és bár lenne lehetőség arra, hogy egy másik útvonalat alakítsanak ki, a feleknek egyelőre nem sikerült megegyezni.
Felvásárolná a területet a hivatal
A telküktől elrekedt Derzsi Anna és Derzsi Dezső lapunk megkeresésére elmondta: korábban nem volt gond a strand területén való átjárással, az utat több mint tíz család használta közös megegyezéssel. Ám miután a strand visszakerült a városhoz, nem tudják megközelíteni otthonukat, így az egyik szülői házba, Kányádba kellett költözzenek. A házaspár úgy véli, az örökségként kapott területet, amelyen felújított otthonuk áll, a hivatal „áron alul akarja megszerezni”, szerintük az út elzárása is ennek okán történt. A Derzsi házaspár szerint a városvezetés területcserét és felvásárlást is felajánlott, ám ők leszögezték: csak abban az esetben válnak meg tulajdonuktól, ha azt piaci áron vásárolja meg a város. Kérdésünkre, hogy miért vádolják zsarolással a polgármestert és tettek ellene bűnvádi feljelentést, nem kívántak válaszolni.
Fehér foltok a dokumentumokban
Kérésünkre a szentegyházi városháza rendelkezésünkre bocsátotta az elzárt terület és a rajta lévő ingatlan helyzetét tisztázó dokumentumokat. Mint kiderült, a terület része a turisztikai övezetnek, így szigorú építkezési szabályok vonatkoznak rá, csakhogy a tulajdonosok szerint a mára felújított épület még a turisztikai övezetté való minősítés előtt épült. Lőrincz Csaba polgármester szerint „több furcsa változás” is történt a terület dokumentációjában: egy 2018-as kivonat szerint az előző évekhez képest nőtt az épület hasznos felülete, úgy, hogy a hivatal nem adott ki építési engedélyt és zonális rendezési terv sem született. Lőrincz szerint a helyzetet tovább árnyalja, hogy ezen dokumentumok nélkül adott ki a területen szereplő épületre házszámot a hivatalába nemrég visszatért főépítész. Kérésünkre azt is elmondta, hogy milyen alternatív megoldásokat javasolt az érintetteknek, ám a helyzetre egy zonális rendezési terv elkészítése jelentene megoldást, ami, bár a tulajdonosok zsebét terhelné, egy közút kialakítását is megelőlegezné.
Egyéb furcsaságok
A polgármester úgy véli, a jelenleg folyó eljárás része annak a számos hatósági kivizsgálásnak, amelyet személye ellen kezdeményeztek abból az okból, hogy lemondásra bírják. Lőrincz állítása mellett szólnak a rendelkezésünkre bocsátott feljelentések, melyek szerint az elzárt útszakasz problémája okán nemcsak a Derzsi házaspár, hanem a strand korábbi adminisztrátora, Gáll Zakariás is ugyanazon a napon tett feljelentést. Mint megtudtuk, egy korábbi, a strand területi tulajdonjoga kapcsán tárgyalt ügy esetén is érintett a Derzsi család, mely még a korábbi üzemeltető, az Angyos Kft. és a városvezetés között zajlott. A helyzetet tovább árnyalja, hogy Gáll Zakariás korábban több ízben is feljelentést tett a polgármester ellen az Országos Korrupcióellenes Ügyészségnél (DNA) és az Országos Feddhetetlenségi Ügynökségnél (ANI), Lőrincz szerint a jelenlegi ügy „ennek a szervezkedésnek a folytatása”. Az elöljáró aggodalmának hangot adva elmondta: családja eddig csak közvetetten részesült az őt érő támadásokban, ám a fennálló helyzet okán ez is megváltozott.