Hirdetés

A büdzsé kétharmadát beruházásokra fordítják

438 millió lejes teljes költségvetésből gazdálkodik idén Csíkszereda, az összeg kétharmadát a megyeközpont fejlesztésére, középületek felújítására, a fennmaradó 151 millió lejt pedig a közintézmények működtetésére és rendezvények szervezésére fordítják. A büdzsé elfogadásáról szerdán döntöttek az önkormányzati képviselők.

Pál Bíborka
A büdzsé kétharmadát beruházásokra fordítják
Szavazó önkormányzati képviselők. A városvezetés első mandátumévéhez mérten megduplázódott a beruházási keret Fotó: Veres Nándor

Jelentős költségvetés-nö­ve­kedéssel, mintegy 73 mil­lió lejes többlettel szá­mol Csíkszereda Megyei Jogú Város polgármesteri hivatala az idei évben: tavaly a megyeközpont 365,19 millió lejjel kezdte az évet, idén ez az összeg 438,28 millió lej. Korodi Attila polgármester szerint fegyvertény, hogy tavaly és idén is tartani tudták azt a város fejlődésében és gazdasági növekedésében sarkalatos szempontot, hogy a beruházásokra fordítható összeg a költségvetés kétharmadát teszi ki, vagyis: idén 286,36 milliót szánnak fejlesztésekre és 151,92 milliót különítettek el a fenntartási költségekre. 

– Polgármesteri mandátumomban az első költségvetésünket 2021-ben fogadtuk el, az akkori sarokszámokhoz képest idén 50 százalékkal nagyobb összeget tudunk fordítani az önkormányzati intézmények fenntartására és rendezvények szervezésére, illetve 100 százalékkal növeltük a beruházásokra fordítható összeget. A beruházásokra előirányzott keret jelentős részét az európai uniós pályázatok megkötött szerződései jelentik, ennek köszönhetően nem kellett pénzt elvonnunk a város kulturális, ifjúsági és sportrendezvényeinek a támogatásából

– nyilatkozta lapunknak a szerdai tanácsülést követően Korodi Attila polgármester.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Egyértelműen kijelölt irány

Az önkormányzati testület jóváhagyása szerint tehát idén összesen 286,36 millió lejt fordít a városháza fejlesztésekre és beruházásokra, ennek jelentős részét, 219,11 millió lejt tesz ki az európai uniós forrásokból lehívott támogatások értéke, 38 millió lej saját bevételből származik, 27 millió lej állami forrásokból és 2,5 millió lej a lakosság hőszigetelési programban befizetett önrészéből. 
Korodi Attila szerint ebben az évben befejeződik a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermének építése, a Micimackó Napközi Otthon felújítása, és átadja a kivitelező Hargitafürdőn a multifunkcionális tűzoltógarázst. Ezzel párhuzamosan pedig szintén uniós forrásokból középületek korszerűsítése kezdődik el a városban, ilyen a polgármesteri hivatal, a városházi ügyfélközpont, a Csíki Játékszín, a Nagy Imre Galéria épülete, illetve további két tömbház hőszigeteléséhez is hozzáfognak a Nárcisz sétány 1. és Decem­beri forradalom 34. szám alatt. 

– Szintén idén fejezzük be a Hargita utca korszerűsítését, és kezdődik el az Olt, Sas, Szentkirály, Kós Károly utcák felújítása

– tette hozzá Bors Béla alpolgármester. 

További jövedelemforrások

A polgármester a tanácsülést megelőzően közösségi oldalán is ismertette a megye­központ tervezett költ­ség­vetését. A főbb tételekre kitérve Korodi Attila vi­deó­be­je­lent­kezésében elmondta, hogy a hivatal 31,25 millió lejt takarított meg az előző évben, 28,1 millió lejjel gazdálkodik az áfa­vissza­osz­tá­sá­ból, az idei sze­mé­lyi­jö­ve­de­lem­adó-vissza­osz­tás­ból pedig tervezetten 82,60 millió lejjel számol. 
Az áfavisszaosztásból szár­mazó összeget az önkor­mányzat döntése szerint a kö­vet­kezőkre fordítja a hivatal: 8,24 millió lejt oktatásra, 14,11 millió lejt beteggondozásra, 4,07 millió lejt diák­szál­lításra, 1,56 millió lejt hátrányos helyzetű diákok támogatására, 130 ezer lejt óvodások oktatására.

– A helyi épület-, illetve gépjárműadóból befolyt összeg a polgármesteri hivatal költségvetésének csupán 5 százalékát teszi ki, mintegy 20 millió lej jövedelmet jelent a városnak, az állami költségvetésből visszaosztott személyi jövedelemadó ennél jóval nagyobb tétel, összege pedig a város gazdasági helyzetét, az itt munkát vállaló és vállalkozást fenntartó cégek jelenlétét tükrözi, amivel úgy gondolom, nem maradunk el a hozzánk hasonló városok sorában

– fogalmazott Korodi Attila.

A büdzsé kétharmadát beruházásokra fordítják
Fotó: Veres Nándor

Több mint 10 millió oktatásra

A csíkszeredai oktatási intézmények fenntartására és működtetésére összesen 13,89 millió lejt fordít a városháza, ennek legnagyobb részét, 7,8 millió lejt az épületek fűtés-, villany- és vízszámláinak a kifizetésére különítették el, további 2 millió lejt javítási költségekre, 1 millió lejt épületek bérlésére, 210 ezer lejt az épületek biztosítására. Jelentős tételt, 2,15 millió lejt jelent ugyanakkor a speciális nevelési igényű gyermekek támogatása, továbbá a városi bölcsődében dolgo­zó személyzet fizetéskeretének a kiegészítésére 530 ezer lejt, illetve a tanárok ingázási költségeinek megtérítésére 200 ezer lejt fordít idén az önkormányzat. 

Félszáz rendezvényt támogatnak

Amint azt a polgármester is aláhúzta, a város vezetősége kiemelten fontosnak tartja, hogy a megyeközpontban aktív kulturális, ifjúsági és sportélet működjön, ezért idén több mint 4,14 milliót különítettek el rendezvények szervezésére és támogatására. További 1,22 millió lejt pedig civil szervezetek pályázati úton történő támogatására.
A kulturális intézmények fenntartási költségei összesen 11,7 millió lejt jelentenek a város költségvetéséből, tételekre bontva ez a Csíki Játékszín esetében 4,7 millió lej, a Csíki Székely Múzeumnak 3,4 millió lejt, a Hargita Székely Néptáncszínháznak 3 millió lejt, a Csíkszereda Kiadóhivatal számára pedig 600 ezer lejt jelent.

Utak és közvilágítás 

Szintén jelentős összeget, 11,83 millió lejt fordít idén az önkormányzat a megyeközpont utcáinak karbantartására, ami magában foglalja a kisebb utcák kavicsozását, aszfaltozást,
útfestést, jelzőtáblák kihelyezését, behajtásgátlók felszerelését. A legnagyobb összeget, 8,5 millió lejt az aszfaltozott utak javítására fordítanak, a köves utcák állapotmegőrzésére közel 1,5 millió lejt szánnak. 

– A karbantartási munkálatok keretében fogjuk idén megújítani a Kossuth Lajos utcát is

– nyilatkozta érdeklődésünkre Bors Béla alpolgármester. 
A közvilágítás fejlesztésére 8,69 millió lejt szán a polgármesteri hivatal – ennek közel fele a Környezetvédelmi Alap (AFM) 4,2 millió lejes támogatásából történő beruházás, amely révén energiahatékony égőkre cserélik a teljes hálózatot. 
Új tételként jelenik meg ugyanakkor a polgármesteri hivatal költségvetésének listáján a városi kutyamenhely, amelynek beüzemelésére, működtetésére 918 ezer lejt költenek.

A büdzsé kétharmadát beruházásokra fordítják
Fotó: Veres Nándor
286 millió beruházásokra, 151 működésre. Irányadó arány

Egyház és sport

A városban sporttevékenységet működtető központok és egyesületek fenntartására, valamint az élsport és a tömegsportok támogatására 10,15 millió lejt szán idén a városháza, ebből a legnagyobb összegeket, 3,5 millió lejt a Csíki Sportcentrum, 2,7 millió lejt a VSK Csíkszereda kapja. Sportpályázatok kiírására 2 millió lejt fordítanak.  
Az egyházi támogatások összegét a felekezetek képviselőivel folytatott egyeztetést követően egymillió lejben állapította meg a hivatal. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!