Kulturális értékek szolgálatában
Központot teremtett az EMKE, szellemi otthont, ahol a magyar nyelv, kultúra és identitás otthonra lelt, fogalmazott az egyesület ügyvezető elnöke, Ács Zsolt az EMKE éves díjátadó gáláján a hétvégén Kolozsváron, ahol idén is több, a Hargita megyei közművelődésben tevékenykedő személyiség munkáját ismerték el.
Több Hargita megyei szakember kapott elismerést az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) éves díjátadó gáláján szombaton Kolozsváron.
Hargita megyei díjazottak
Mint az EMKE közleményében olvasható, Lőrincz Zsuzsánna, a székelyudvarhelyi Artera Alapítvány vezetője Balázs Ferenc-díjban részesült, a kézművesmesterségek újraélesztésében, képzésében kifejtett áldozatos és sikeres tevékenységéért; Albu István, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház igazgatójaként és rendezőként végzett kiemelkedő szakmai tevékenységéért, a helyi közösségben létező művészeti potenciál összefogása és felmutatása terén végzett következetes munkásságáért gr. Bánffy Miklós-díjat kapott; Barabás László parajdi születésű néprajzkutatónak és szakírónak az erdélyi magyar népszokások, népélet és népi kultúra szakavatott kutatásában, valamint a marosvásárhelyi kántor-tanítóképző igazgatójaként kifejtett tevékenységéért Bányai János-díjat adományozott az egyesület; Molnár Szabolcs gyergyóremetei származású, Csíkszeredában élő népzenész a romániai magyar hagyományos ének és népzene művelése, népszerűsítése érdekében kifejtett tevékenységéért Kallós Zoltán-díjban részesült; Vass Csaba, a Csíki Játékszín színésze kiemelkedő művészi teljesítményéért és áldozatos munkájáért Kovács György-díjat kapott elismerésül; illetve Borbé Levente, a Márton Áron Főgimnázium iskolakönyvtárosa az erdélyi iskolakönyvtárosok szakmai fórumának létrehozásáért, sokoldalú könyvtárosi munkájáért, valamint sérült és fogyatékos gyerekekkel végzett különleges foglalkozásai elismeréseként Monoki István-díjban részesült.
A kultúra és magyar identitás otthona
Az EMKE idén ünnepli megalapításának 140. évfordulóját, ezért a hétvégén kétnapos rendezvényt szerveztek: április 11-én, péntek délután a Kárpát-medencei partnerszervezetek képviselőinek ünnepi köszöntései hangzottak el, majd gálaműsort tartottak az unitárius kollégium dísztermében, illetve szombaton az éves közgyűlés és díjátadó után a Prima Primissima díjas Szentegyházi Gyermekfilharmónia lépett fel a Szent Mihály-plébániatemplomban.
Mint arról a Szabadság beszámolt, a közgyűlésen Ács Zsolt ügyvezető elnök elmondta, az évforduló nemcsak számokban mérhető, hanem történelmi súlyában, szellemi örökségében is kimagasló, hiszen az egyesület, amely 1885-ben április 12-én alakult meg – majd az 1947-ben megszüntették és 1991-ben újraalakult – központot teremtett, szellemi otthont, ahol a magyar nyelv, kultúra és identitás otthonra lelt. Mint folytatta, a magyar identitás megőrzése, az egyetemes kulturális értékek szolgálata ma is jelen van az EMKE tevékenységében. Ugyanakkor az ügyvezető elnök bejelentette: Széman Péter jelenlegi EMKE-elnök egészségügyi állapotára tekintettel benyújtotta lemondását, a megüresedett elnöki tisztséget rendkívüli közgyűlésen töltik majd be egy-két hónapon belül.
Elégtétel
Albu István rendező, a Figura Stúdió társulat vezetője tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, nagy meglepetés volt számára az EMKE által adományozott gr. Bánffy Miklós-díj, elismerik azt a munkát, amit „hályogkovács módjára” végez a társulatnál és a közösségben. „Örülök, hogy a munkának, látszata van, ez elégtétel számomra” – hangsúlyozta.