Tudja, mihez kezd idén az önkormányzat
Az előzetes számítások alapján mintegy 23,5 millió lejből gazdálkodhat idén a borszéki önkormányzat, ez közel ötmillió lejjel több, mint 2021-ben. A fürdővárosban idén is a fejlesztésekre fordítják a költségvetés több mint felét.
Éves szinten négymillió lejjel nőtt Borszék város költségvetése, amióta a kitermelt ásványvizek utáni illetékből részesül, valamint a személyi jövedelemadók utáni visszaosztásból származó összegek is emelkedő tendenciát mutatnak. A tavalyi év sikeres zárása után hárommillió lejt sikerült áthozni a jelenlegi költségvetési ciklusba – ismertette az idei költségvetési számokat Mik József polgármester szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Az elöljáró kifejtette: a bevételek 12,5 százalékát személyzeti költségekre fordítják, 20,77 százalékból fenntartási és működési költségeket fedeznek, 6,66 százalékot tesz ki a fürdőépítésre 2016-ban tízéves futamidőre felvett állami hitel törlesztése, 1,88 százalékot költenek kultúrára, sportra és az egyházak támogatására. A fennmaradó rész, azaz a teljes költségvetés közel 56 százalékát beruházásokra fordítják.
Útépítés, ingatlanfejlesztés
Az idei tervek között szerepel a Regionális Operatív Programból megvalósuló integrált fejlesztési pályázat részeként négy kilométernyi útszakasz korszerűsítése. Emellett a polgármesteri hivatal mögötti parkoló felújítása, sportpálya és játszótér kialakítása is tervben van, akárcsak a Kossuth-forrás és a volt 55-ös villához közeli terek vagy az ortodox templom mögötti és a Kerek sportpálya melletti területek rendezése, ahol teniszpályák, játszóterek, sétányok épülnek. A felújítandó közterek felülete meghaladja a 22 ezer négyzetmétert. A pályázat része a felső-borszéki kultúrház felújítása, illetve a szociális lakások lebontása és újak építése. Ez utóbbiaknál a tervezés és a közbeszerzés zajlik. Az integrált pályázat egyik sarokköve a Zimmethausen Iskolaközpont épületének teljes körű felújítása. Ezzel kapcsolatban most zajlik egy újabb közbeszerzési eljárás, a korábbi sikertelen versenytárgyaláshoz képest ezúttal már négy vállalkozás nyújtott be ajánlatot, így tavasszal előreláthatólag ez a munkálat is elkezdődhet. Ami ezt a beruházást jelentősen megnehezíti, hogy a munkálat alatt az oktatást az épületben fel kell függeszteni, és külső helyszínekre kell kihelyezni.
Elkezdhetik építeni a biomassza-fűtésrendszert
Egy másik uniós pályázat részeként a középületek számára kiépítendő biomassza-fűtésrendszerrel kapcsolatos projekt is elindulhat: sikerült újraszámolni a költségvetést, hamarosan a közbeszerzésre is sor kerül. A beruházás értéke eléri az 1,5 millió lejt. Ugyancsak 2022-ben kezdődik a városi közvilágítás felújítása, valamint a tömbházak körüli lakóövezetek felújítása.
Az elmúlt időszakban jól haladtak a kezelőközpont építésével is: az épület bútorzata a napokban elkészül, február végén pedig megtörténhet a műszaki átadás is. Márciustól kezdődnek a beüzemeléssel kapcsolatos előkészületek. Ehhez tapasztalt céggel fog szerződést kötni a városháza. A vállalkozás feladata lesz a teljes folyamat menedzselése: árképzés, árstratégia, belső működési folyamatok kidolgozása és minden egyéb.
– Reméljük, hogy az engedélyeztetés során nem merülnek fel akadályok. A fürdő részét júniustól mindenképpen beindítjuk, a különböző kezeléseket nyújtó szolgáltatások engedélyeztetése viszont még ennél is bonyolultabb folyamat. Ez utóbbi esetben megtörténhet, hogy lesz egy-két hónap csúszás – fejtette ki Mik József. A városgazdálkodás terén is jelentős változtatásokra készülnek, nagyobb hangsúlyt fektetve a szelektív hulladékgyűjtésre, komposztálóállomásokat hozva létre.
HN-információ