Teljes felújítás előtt Gyergyószentmiklós első iskolája
Régóta várt pillanat érkezett el a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Középiskola történetében: tavasszal elkezdődhet az 1800-as években épült, egykor leánynevelő intézetként működő, a katolikus egyháznak visszaszolgáltatott épület teljes felújítása. A támogatói okiratot csütörtök délelőtt adta át Soltész Miklós államtitkár Kerekes László segédpüspöknek; az épület felújítása tavasszal kezdődik el.
Megtörténik, amire nagyon vártunk: Gyergyószentmiklós első iskolájának teljes felújítása kezdődik el, amelyben fő támogatónk a magyar kormány. Soltész Miklós államtitkár a támogatói okirat átadásával kifejezi, hogy bár határok választanak el minket, a magyar jövő közös – fogalmazott Keresztes Zoltán gyergyószentmiklósi plébános a szakközépiskolában tartott találkozón.
Kerekes László segédpüspök az anyaországi egyházi iskolákra példaként tekintve kiemelte: a gyergyószentmiklósi intézményben is az a cél, hogy olyan generációkat neveljenek, amelyeknek tagjai a kereszténységet és a magyarságot erősítik. Hozzátette: az egyházmegyében a prioritások közé tartozik a Fogarasy Mihály Műszaki Középiskola felújítása.
– Az iskola felújításával a fiatalok helyben maradását szolgáljuk, akárcsak a többi, a magyar kormány által támogatott fejlesztésekkel, amelyek óvodák építésében, templomok és iskolák felújításában, valamint közösséget támogató programokban mutatkoznak meg. Gyergyószentmiklós és környéke megérdemli, hogy a fiatalok itt maradását célzó törekvések meghallgatásra találjanak, ebben pedig kulcsfeladat az iskola fejlesztése – fogalmazott Soltész Miklós, a magyar miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. Elmondta: a magyar kormány több ütemben támogatja az épület felújítását, melynek első része több évvel ezelőtt valósult meg. Ekkor 68 millió forintos támogatást nyújtottak az egyház tulajdonában lévő épület felújítási terveinek elkészíttetéséhez, az alagsor felújításához, valamint a tető alatti rész szigeteléséhez. A második ütemben, a mostani támogatói okirattal 245 millió forintnyi összeg fog érkezni, amelyből a tetőszerkezet és az utcai homlokzat teljes felújítása és a nyílászárók cseréje valósul meg.
Csergő Tibor András polgármester köszönetét fejezte ki a nemzetpolitikai gesztusért, amellyel megerősíthetik az anyanyelvi oktatást, a vallási nevelést, valamint a szakoktatást Gyergyószentmiklóson.
– Ilyen nagy támogatási összegben soha nem részesült az intézmény, és ez óriási lépés a jövő felé: megadja a lehetőséget, hogy visszatérjen a falak közé a vallásos nevelés, és megerősödjék a magyar nyelvű szakoktatás – emelte ki a város elöljárója.
A találkozón jelen lévő Bende Sándor parlamenti képviselő a magyar kormány eddigi támogatásait kiemelve az iskola szerepéről és a szakoktatás fontosságáról is beszélt.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke hangsúlyozta, Székelyföldön egyedi példa, hogy egyházi intézményben szakközépiskola működik, megvalósítva a keresztény értékrendű szakemberképzést.
– Az egyház és a nemzetpolitika találkozása segítséget nyújt a jövőkép mutatásában, és értékmegőrzőként van jelen – mondta. Hozzátette: a magyarországi támogatásnak köszönhetően elkezdődő fejlesztés csak az első lépés, a továbbiakban a helyi és megyei önkormányzat, valamint a román kormány hozzájárulása is szükséges lesz ahhoz, hogy folytatni lehessen a munkát szakműhelyek létesítésével, felszerelések vásárlásával.
– Lesznek még egyeztetések a vállalkozói réteggel is, hiszen őket is szolgálja a szakoktatás működése; több elképzelésünk van, amelyeket a közeljövőben ismertetni fogunk – tette hozzá.
A szakközépiskolában ősztől a meglévők mellett új szakokkal várják a diákokat: az induló vallásturizmus osztályban elsősorban zarándokkísérő képzés zajlik majd, de számos más lehetőség is adódik az itt végzett tanulók számára.
– 12 hellyel indítjuk ősztől a vallásturizmus szakot, amely egyrészt alapozást nyújthat a BBTE gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatán működő turizmusföldrajz szaknak, de mivel szakképesítés is, a végzettek egyházi területen szintén elhelyezkedhetnek, vagy zarándokkísérőként szolgálhatják ki az egyre növekvő turisztikai érdeklődést vidékünk iránt. Emellett emberi higiénia szakot is indítunk, amely fodrász- és manikűrösképesítést foglal magában – mondta el lapunk érdeklődésére Siklódi Piroska, az intézmény igazgatója.
Boncina-Székely Szidónia