Rekordösszegű beruházás kezdődhet el Alfaluban és Borzonton a jövő héten
Rekordösszegű, mintegy 47 millió lejes támogatást nyert Gyergyóalfalu a külső borzonti, turisztikai rész víz- és szennyvízhálózatának kiépítésére, valamint a település régi hálózatának rendbetételére. A hosszúra sikerült közbeszerzési eljárás után péntek délután írták alá a kivitelezési szerződést – Tánczos Barna szenátor, Bende Sándor parlamenti képviselő, valamint Barti Tihamér Gyergyó területi RMDSZ-elnök jelenlétében –, így jövő héten el is kezdődhetnek a munkálatok.
Környezetvédelmi szempontokból szükségszerű beruházásra készül Gyergyóalfalu, ehhez pedig 47 millió lejes támogatást nyert a település az országos helyreállítási terv révén.
– A projekt keretében megújul a község ivóvíz- és szennyvízhálózata, ugyanakkor olyan kiegészítő vezetékeket tudunk beiktatni, amelyek tűzvédelmi szempontokból szükségesek az ipari zóna megtáplálásához, valamint Alfalu két, kisebb utcájának eddigi fejlesztésekből kimaradt részeit tudjuk befejezni, és Borzont turisztikai zónájának a teljes vízhálózatát is ki tudjuk építeni – ismertette a részleteket Gáll Szabolcs, Alfalu polgármestere a kivitelezési szerződés aláírásakor.
A beruházás az egyre gyakoribb vízellátási problémára is megoldást jelentene, hiszen vízbefogó és -tároló rendszer is létesül majd a projekt keretében. Az elöljáró elmondta azt is, hogy a megvalósításhoz elengedhetetlen volt az RMDSZ közbenjárása: a pályázat előkészítésében nagy szerepe volt Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszternek.
– Óriási lehetőség volt számunkra – az erdélyi magyarok megbízásából – kormányon lenni 2020 decemberétől 2023 júniusáig, mert történelmi megvalósításokkal távozhattunk – jelentette ki Tánczos Barna szenátor. A legnagyobb eredmények között sorolta a vízgazdálkodást, illetve a víz- és csatornarendszerek fejlesztésének finanszírozását. – Erre egy jó hátszél volt a helyreállítási alap, és abba kellett beleépíteni a kiírásokat úgy, hogy célirányosan, Székelyföldre is nagyberuházásokat tudjunk hozni. Ennek köszönhetően érkezett több tíz millió lejes támogatás Alfalu mellett Csíkszentkirályra, Maros megyei és háromszéki településekre, és olyan problémák oldódtak meg, amelyekre helyi költségvetésből soha nem lett volna pénz – hangoztatta a szenátor.
Bende Sándor parlamenti képviselő szerint a megvalósítás gazdasági fellendülést hoz majd a térségnek.
– Érezhetően megnövekedett a turizmus Borzonton, miután kiépült a villanyhálózat a zónában; a víz- és csatornahálózat bővítésével pedig biztosítva lesz az alap-infrastruktúra a további fejlődéshez – tette hozzá Bende.
Borzont végétől a Bucsin-tető irányába, az egykori Libi csárda környéki területekig mintegy 23,5 kilométeren épül meg a víz- és szennyvízhálózat. Emellett pedig Alfalu betonszerkezetű fővezetékének mintegy 4 kilométeres szakaszát újítják fel egy speciális technológiájú szigeteléssel. A munkálatokat három székelyföldi cégből álló konzorcium végzi: a fővállalkozó a Hidrotran Kft., melyhez a Hamerlemn és a Termolang vállalat társult. A konzorcium képviselői elmondták, hogy a 2026 júniusáig tartó kivitelezési határidőig be tudják fejezni a munkálatokat.