Online játék humorra és emlékekre alapozva: Múzeumozz a szobádból!
Rendhagyó játékot indított közösségi oldalán a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum. A kezdeményezés révén a múzeum tárgyaival kapcsolatos tartalmakat tesznek közzé játékos, interaktív formában, ezáltal is tartva a kapcsolatot a múzeumszerető közönséggel.
Karácsony János alkotásaival kezdenek Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Számos erdélyi és magyarországi intézmény a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett kijárási szigorításokkal egy időben Múzeumozz a szobádból! felszólítással indított virtuális tárlatlátogatást. A gyergyószentmiklósi múzeum sajátos helyzetben van, hiszen nagyszabású felújítás kezdődött tavaly az épületben, így a körülmények miatt nincs lehetőség virtuális tárlatlátogatásra. Ezért az intézmény gyűjteményében lévő műalkotásokkal kapcsolatos játékot indítottak, amely interaktív, emellett ötleteket ad arra is, mivel töltsük az időt a kényszerszabadság ideje alatt.
– A múzeumi jelenlét erősítése mellett egyfajta társadalmi szerepvállalást is jelent ez a játék: szeretnénk hozzájárulni a hangulatjavításhoz, a mentális egészség megőrzéséhez a magunk eszközeivel, bízva abban, hogy egy-egy játékfelhívás kikapcsolódást, szellemi kihívást jelenthet ebben a nehéz időszakban – közölte a játék kapcsán Borsos J. Gyöngyi múzeumpedagógus.
A többfordulós játékban azokra a műtárgyakra fektetnek hangsúlyt, amelyek valamiért aktuálisak, régóta vagy egyáltalán nem voltak kiállítva: a tárlatlátogatás e sajátos formája által akár új tartalmak is hozzárendelődhetnek az alkotásokhoz.
A játék első két fordulójában Karácsony János munkái kerültek előtérbe: az első festményre hasonlító csendéletet lehetett fotózni és beküldeni, a második felhívásban pedig a kártyázás a téma. Itt kártyajátékok megnevezéseit, a játékkal kapcsolatos családi történeteket, kártyázáskor használt szavakat, szófordulatokat várnak.
Mindkét fordulóba be lehet kapcsolódni utólag is, nincs határidő, sem nyeremény, csupán annyi a cél, hogy kapcsolatban maradjunk és megmaradjon az egészséges humorérzékünk – fogalmazott Borsos J. Gyöngyi.
Az elképzelések szerint a játék további fordulókkal, alkotókkal és alkotások bemutatásával folytatódik, ami egyelőre meglepetés, de függ a „látogatók” érdeklődésétől, lelkesedésétől is.
A játékba a Tarisznyás Márton Múzeum közösségi oldalán bárki bekapcsolódhat.
Boncina-Székely Szidónia