Nem érdemes kihagyni az állatorvosi vizsgálatot
Javában dübörög a disznóvágások szezonja, a szakemberek szerint az előttünk álló hétvégén éri el a csúcspontját. Nagyon fontos azonban, hogy a gazdák elvégeztessék a szükséges vizsgálatokat az állatok levágása után. Ez elsősorban saját javukat és egészségüket szolgálja.
Nem is ünnep a karácsony kolbász nélkül – tartja az jól ismert karácsonyi ének, így a gazdák többsége arra törekszik, hogy még a téli ünnepek beköszönte előtt levágják a hizlalt sertéseket. István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal vezetője elmondta, jelenleg bárki vághat szabadon disznót a megyében, saját és családi fogyasztásra. A törvény ugyan csak a közélelmezésre szánt húsok bevizsgálását teszi kötelezővé, ám a szakember szerint mindenkinek ajánlott, hogy elvégeztesse a levágott állaton a trichinella-vizsgálatot.
– Mindenkinek saját érdeke, hogy saját magának, a családjának ne okozzon rosszat és ne kelljen az ünnepeket a kórházban tölteni. Csupán 10–15 percbe telik, és legfennebb 30 lejbe kerül, ami úgy gondolom, nem egy akkora összeg, amit ne lenne érdemes az egészségünk biztonságáért kifizetni
– fogalmazott István Róbert.
Hozzátette, idén pozitív állatot egyelőre nem regisztráltak, csupán elejtett medvében és vaddisznóban mutatták ki az élősködő fonálférget, ami kizárólag húsevéssel terjed, ezért az emberek is megfertőződhetnek, amennyiben nem ellenőrzött húst fogyasztanak.
– Az elmúlt években volt példa pozitív esetre, és betegedtek meg emberek is, éppen ezért nagyon fontos, hogy bevizsgáltassuk a leölt állatokat
– hangsúlyozta a szakember.
Elmondta, sajnálatos, de még mindig jellemző, hogy kihagyják a disznót vágó gazdák a hús megvizsgáltatását, bár Hargita megyében ez a szám minimális, az ország jó néhány régiójában gyakori probléma.
A törvény ugyanakkor előírja, hogy a gazdák 72 órán belül kötelesek bejelenteni a vágást a helyi állatorvosnál és leadni az állat fülszámát, hogy kivezethessék a nyilvántartási rendszerből az állatot. Ez a rendelkezés egyébként minden állatra vonatkozik, nemcsak a disznókra.
Amennyiben a vizsgálatnak pozitív eredménye lesz, az állat húsát megsemmisítik, ám a gazdákat kárpótolják az utólagos felértékelés, az állatorvos által kibocsátott igazolás, illetve a fülszám alapján. Ha a levágott disznó nem rendelkezett fülszámmal, akkor a gazda sem számíthat kárpótlásra.
Ha valaki nem rendelkezik saját állattal, hanem azt megvásárolja levágás céljából, fontos, hogy kikérje a helyi állatorvos véleményét, a körorvos ugyanis tisztában kell legyen az adott állat egészségével. István Róbert elmondta, jelenleg az afrikai sertéspestistől mentes Hargita megye, egyetlen megbetegedésről sem tudnak, az utolsó gócpontot – ami Oklándon volt – december elején oltotta ki a hatóság, ám ennek ellenére szükség van az óvatosságra és a biztonsági intézkedések betartására.
– Azt ajánlom mindenkinek, vásárlás előtt érdeklődjön a helyi állatorvosoktól. Levágás előtt és levágás után sem érdemes elkerülni az állatorvost, hiszen akkor tudhatjuk magunkat igazán biztonságban
– hangsúlyozta a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal vezetője.