Hagyományt teremtenének a túrából
Második világháborús megemlékezések a Gyergyói-medencében
A második világháborúban elesett hősökre emlékeztek Gyergyóremetén és Gyergyószentmiklóson a hét végén. A Kereszthegy-túrát másodszorra szervezte meg katonai hagyományőrzők részvételével Nagy József gyergyóremetei történész, a gac-oldali emlékműnél pedig székesfehérváriak és gyergyószentmiklósiak helyezték el a kegyelet koszorúit az elesett honvédek emlékének tiszteletére.
[caption id="attachment_11115" align="aligncenter" width="620"] Emléktúrán. Második világháborús hadszíntereket jártak be (Fotó: Nagy József)[/caption]
Világháborús hadszíntereket jártak be a hét végén azok, akik csatlakoztak a Nagy József történész által kezdeményezett Kereszthegy Emléktúrához – többnyire helybéliek vettek részt, de a kétnapos túrának volt csíkszeredai, magyarországi és bukaresti résztvevője is.
– Célunk az volt, hogy az 1944-es őszi hadjáratban elhunyt honvédek emléke előtt tisztelegjünk, bejárva azokat a helyeket, ahol harcok folytak. Ugyanakkor megemlékeztünk az első világháborús katonákról is, akik 1916–17-ben a Gyergyótölgyes és a Békás-szoros környéki harcokban estek el – közölte lapunk érdeklődésére Nagy József történész. Megjegyezte, nemcsak a 21. székely honvéd határvadász-zászlóaljban szolgáló elesettekről emlékeztek meg, hanem a szövetséges német, de az ellenfél orosz és román katonákról is.
A túra első napján Gyergyótölgyesről indulva járták be Balázs-nyaka hágóját, a Hegyes-tetőt és a Már-patak völgyét, majd a borszéki második világháborús erődöt tekintették meg. A második napon pedig a Kecske-kőre mentek ki, ahol szemügyre vették a Kereszthegyet, amelyről a túrát elnevezték.
– Antal János egykori gyergyószentmiklósi honvéd a második világháború idején a szatmári katonai kórházban írt Kereszthegy címmel egy megható verset, amely arról szól, hogy a hegy emlékműve lehet a környéken elesett hősi halottaknak. Ezért is adtuk az emléktúrának a Kereszthegy nevet – részletezte a történész, elmondva, hogy hagyományt szeretne teremteni a megemlékező túrából minden szeptember elején.
Mint ismeretes, szeptember 3-án tört be az orosz hadsereg a Gyergyói-medencébe a Békás-szoroson keresztül, ezt pedig véres harcok követték a környéken. A Kereszthegy Elméktúra záró mozzanata volt az a megemlékezés, amelyet a gyergyóremetei temető hősi halotti parcellájában tartottak. A túra során a résztvevőket Nagy József és Laczkó-Szentmiklósi Árpád történészek tájékoztatták a második világháborús eseményekről, illetve Laczkó-Szentmiklósi Endre a földrajzi vonatkozásokról.
Gyergyószentmiklóson a gac-oldali emlékműnél adóztak tisztelettel annak a 159 székesfehérvári honvédnek, akik 1944. szeptember 7-én mészárlás áldozatai lettek. A vasárnap délutáni megemlékezésen a helyi és a megyei önkormányzat, valamint a székesfehérvári küldöttség helyezte el a kegyelet koszorúit az emlékműnél.
Jánossy Alíz