Fazakas Géza szerint nem kizárt a szándékosság
Tisztázni próbálja magát Fazakas Géza, a Székely Vágta tavalyi futamának győztese az alól a doppingbotrány alól, amibe az idei vágta után keveredett. A Nemzeti Vágta szervezői ugyanis a www.vagta.hu oldalon közzétett közleményükben azt állítják, hogy a gyergyószárhegyi zsoké Gamma nevű lovából vett doppingminta pozitívnak bizonyult. Tegnap sajtótájékoztató keretében vázolta álláspontját, kifejtve, hogy lova a vágtát megelőzően több hónapig gyógyszeres kezelés alatt állt, de a szándékosságot sem tartja kizártnak. A doppingteszt hivatalos kivonatát még nem kapta kézhez, emiatt is nehezményezi, hogy a sajtó bizonyos része rossz színben tünteti fel nem csak őt, hanem szülőfaluját, Gyergyószárhegyet is.
[caption id="attachment_33809" align="aligncenter" width="1000"] Fazakas Géza és Gamma. Rájuk jár a rúd Fotó: Archív[/caption]
Pozitívnak bizonyult az a doppingteszt, amelyet a Székely Vágta tavalyi győztesének lovából vettek az idei futam után – adta hírül több sajtótermék is az utóbbi napokban. Mint ahogy arról is beszámoltak, hogy ennek következtében a Gyergyószárhegy színeiben versenyző Fazakas Géza zsokét és Gamma nevű lovát, de még a települést is két évre eltiltották a Nemzeti Vágtán való részvételtől. Mindannyian a Nemzeti Vágta honlapján, a www.vagta.hu oldalon közzétett közleményre alapoztak a hír közzétételében. Fazakas Gézának azonban rosszulesett, hogy nemcsak őt, hanem szülőfaluját, Gyergyószárhegyet is rossz színben tüntették fel a különféle internetes felületeken, annál is inkább, mert őt hivatalosan senki nem értesítette a Székely Vágtát követő doppingteszt eredményéről.
– A lovam több hónapon át gyógyszeres kezelés alatt állt, de ez nem volt titok a vágta szervezői előtt – fejtette ki a tegnapra összehívott sajtótájékoztatóján Fazakas. Elmondta, hogy márciusban ki kellett húzzák a ló egyik fogát, ezt követően pedig egy hónapig antibiotikumokkal kezelték, majd egyik lábára megsérült, amit újabb másfél hónapig tartó antibiotikumos kúra követett. – Még az is kétséges volt, hogy egyáltalán elmegyünk a versenyre – részletezte a zsoké. Fazakas nem akar vádaskodni, de úgy véli, nem kizárható annak a lehetősége sem, hogy egy óvatlan pillanatban valaki beadott valamit lovának. Ezért azt javasolja a szervezőknek, hogy az istállókat – ahol a versenylovakat elszállásolják – kamerázzák be, hogy a későbbiek során az ilyen esetekben ne merülhessen fel az idegenkezűség gyanúja. Ugyanakkor azt is furcsállta, hogy mindössze két lótól vettek mintát doppingtesztre az összes közül, ezek közül az egyik Gamma, az ő lova volt. Ráadásul azután vették a mintát, miután abbahagyta a versenyt. Fazakas ugyanis közvetlenül a rajt után elesett a lovával, újra kellett indítaniuk a futamot, ekkor viszont már nem folytathatta a versenyt. Egyébként azt is furcsállta, hogy a korábbi futamokon soha nem végeztek doppingtesztet egyetlen lónál sem.
A lovas arra is kitért, hogy nem óhajt ellenpróbát végeztetni, ugyanis tudomása szerint nagyon költséges a doppingteszt elkészíttetése lovaknak, és úgy tudja, hogy legközelebb csak egy angliai laboratóriumban végeznek ilyen vizsgálatot. Mint mondta, hivatalosan még nem közölték vele a doppingteszt eredményét, így azt sem tudja, milyen doppingszernek minősülő anyagot találtak a mintában, viszont úgy véli, az csak az antibiotikumok komponenseként, vagy valaki más által kerülhetett oda. – Határozottan állítom mind a magam, mind a csapatom nevében, hogy semmi olyan anyagot nem kapott a lovam, ami nem megengedett a lovas sportokban. Azt viszont három állatorvos is tanúsíthatja, hogy gyógyszeres kezelés alatt állt a versenyt megelőzően, és ők azt is bizonyítani tudják, milyen antibiotikumokat kapott – szögezte le Fazakas. Ilyen körülmények közepette túlságosan szigorúnak ítéli meg az ellene hozott intézkedést, mint mondta, ha vétkesnek találják, büntessék egyedül őt, ne a többi lovast is szülőfalujából, Gyergyószárhegyről.
Jánossy Alíz