Egyháztörténeti személyiségekre és a múltra emlékeztek
A gyergyóalfalvi templom védőszentjeinek, Szent Simon és Júdás Tádé apostolok napja búcsúünnep Gyergyóalfaluban. Idén több eseménnyel emlékeztek a településen: felavatták az egykor itt szolgáló Pálfi Géza plébános emlékére készíttetett domborművet, majd a búcsús szentmise után helytörténeti előadással emlékeztek a nagyközség nyolcszáz éves múltjára.
A régi plébánia bejáratánál helyezték el Pálfi Géza egykori gyergyóalfalvi plébános domborművét kedden délután Gyergyóalfaluban: a búcsús ünnepnapon a híveire nagy hatással lévő plébános pappá szentelésének hatvanadik, halálának negyvenedik évfordulójára emlékeztek.
– Egyházáért és magyarságáért vívott, elkötelezett küzdelméről híres gyulafehérvári teológiai tanár, székelyudvarhelyi plébános, a kommunizmus üldözöttje volt, aki egy évig szolgált Gyergyóalfaluban. Ez idő alatt beírta lelkét, szellemiségét a falu történelmébe, így a 2011-ben elhelyezett emléktábla mellé most dombormű került – mondta el beszédében Borka Ernő gyergyóalfalvi plébános. Hozzátette: a plébános 1980–1981 között szolgált Gyergyóalfaluban, a településen utcát is neveztek el róla.
Balázs József festőművész felidézte Pálfi Gézával kapcsolatos emlékeit, ugyanakkor elmondta: Gyergyóalfaluban több márványtáblát helyeztek el történelmi személyiségek emléke előtt áldozva, ezek között most már Pálfi Géza is ott van, erre büszkék lehetnek a településen élők – fogalmazott a festőművész.
A Zavaczki Walter szobrászművész által alkotott, a Sövér Elek Alapítvány megbízásából készült dombormű avatása után búcsús szentmise kezdődött a templomban, majd a Kiáltó Kövek Egyesülete szervezésében helytörténeti előadás hangzott el, ahol a 2023 óta tartó intenzív fotógyűjtés eddigi eredményeit mutatták be, áttekintve az egyházközség száz évét – 1889–1989 között – az értékes családi fotók, a helyi magán- és közgyűjteményekben található reprezentatív felvételek által.