Digitalizálják a régi tévéműsorokat
Elkezdte a helyi televízió több évtizedes felvételeinek digitalizálását a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár. Egyelőre nyolcvanórányi anyagot mentettek meg az utókornak, ugyanakkor további terveiket is ismertettek az erről szóló sajtóeseményen.
A Csíky-kerti egyetem megnyitásáról szóló 1997-ből származó híradást láthattuk a városi könyvtárban, azt a híradót is digitalizálták már, melyben hírül adták: elérhető Gyergyósznemtiklóson is az internetszolgáltatás. Ma már történelemnek számítanak ezek a mozzanatok, azonban fontos lenyomatai egy-egy időszaknak. A VHS-kazettákra rögzített felvételek jó, ha megmaradnak, elérhetővé válnak a következő generációknak is, ezért kezdte el a könyvtár a digitalizálásukat.
– Megkaptuk a régi tévétársaságok videoarchívumát. Több száz videokazettáról van szó, egy részük elázott, nagyon fontos megmenteni a rajtuk levő anyagokat. Olyan részleteket lehet megtudni a városról, amelyek igen fontosak nemcsak itthon, ha nem az összmagyarság számára is. Megszólal a néhai Karancsi Sándor és Páll Lajos festőművész, dr. Kercsó Attila költő is egy-egy híradásban – mondta el Vincze Csilla, a könyvtár igazgatója. A könyvtár első lépésben nyolcvanórányi filmezett anyagot digitalizált, a munkadíjra a megyei tanácstól nyert pályázati úton támogatást.
– Jelentős értékmentő munka ez, amelyhez szívesen nyújtott támogatást a megyei tanács. Kortörténeti szempontból nagyon fontos anyag kerül be a városi könyvtárba. Egy új korszak kezdődik a könyvtár életében a digitalizáció által – mutatott rá Barti Tihamér, a megyei tanács alelnöke.
A régi felvételek digitális formátumúvá alakítása időigényes és szaktudást igénylő munka. Ráadásul némelyik kazettát javítani is kell, hogy át lehessen másolni róla a felvételeket. Bizonyára hosszú időbe telik, amíg a több száz kazettát mind feldolgozzák, és ahhoz, hogy ezek tartalma a könyvtárlátogatók számára is elérhető legyen, további lépések is szükségesek. Azt tervezik, hogy időpont, illetve megszólalók, készítők szerint is listázzák majd a digitalizált televíziós anyagokat, hogy könnyebben kereshetők legyenek. Egy külön termet, felszerelést és személyzetet is szeretne a könyvtár vezetője, amely a kazettákra rögzített anyagokat feldolgozza. A könyvtár azt kéri, akinek működőképes videomagnója fölöslegessé vált, adja az intézménynek, ezzel segítve további munkájukat.
Barabás-Pál Hajnalka