Csíkszeredában nem mindenki kezd az iskolában
Hargita megyében a megyeközponton kívül hat településen kezdik sárga forgatókönyv szerint az iskolai oktatást – jelentette be Demeter Levente főtanfelügyelő a Csíkszereda Polgármesteri Hivatalában tartott sajtótájékoztatón. Sógor Enikő alpolgármester szerint a megyeközpontban négy speciális helyzetű tanintézmény van, ahol a jelenlegi épület-felújítás miatt ideiglenes megoldásokkal kezdődik a tantermi tanítás, a Venczel József Szakközépiskola diákjai mind online oktatásban maradnak.
Hargita megye legtöbb településén zöld forgatókönyv szerint térhetnek vissza a diákok a tanintézményekbe. Mivel azonban a napi esetszámoktól függően a járványtani besorolás más felső küszöböt határoz meg a települések és oktatási intézmények esetében, hét településen köztük Csíkszeredában is, hétfőtől sárga forgatókönyv szerint folytatódik az oktatás: vagyis az óvodások mellett az elemi osztályok illetve a végzős osztályok tanulóinak a jelenlétével kezdődik a második félév.
– Az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság a közigazgatási egységek esetében 1,5 ezrelék fölötti fertőzöttségi rátánál sárga besorolásúnak minősíti a települést. Az oktatási és egészségügyi minisztérium ugyanezt az értéket a tanintézményeknél 1 ezrelékben állapította meg ezért Csíkszereda mellett Felsőboldogfalva, Csíkszépvíz, Galócás, Gyergyóalfalu, Csíkrákos és Salamás oktatási intézményeiben sárga forgatókönyv szerint kezdődik a második félév –tájékoztatta a sajtóképviselőit Demeter Levente főtanfelügyelő.
A települések tanintézmények szerinti járványtani besorolása elérhető az oktatási minisztérium honlapján, az adatokat hetente frissíti a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság, a legfrissebb statisztika szerint Csíkszeredéban 1, 36 ezrelék a fertőzöttségi ráta, ennél magasabb Felsőboldogfalván ahol 1, 98 ezrelék illetve Gyergyóalfaluban itt 1, 73 ezrelék a fertőzöttségi ráta.
Kisebb távolságtartást ír elő a rendelet
Az iskolakezdés szabályait tartalmazó rendelet végleges formája a pénteki sajtótájékoztató kezdetének időpontjában még nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, de a megyei főtanfelügyelő szerint azt már biztosan lehet tudni, hogy lényeges változásokat tartalmaz.
– Jelentős változás az előző rendelkezésekhez viszonyítva, hogy a tanterem méretétől illetve a diáklétszámtól függetlenül a diákok mind visszatérhetnek az osztálytermekbe. Mit jelent ez?
Azt, hogy a diákokat 1 méter távolságra kell ültetni egymástól, viszont ha az osztályterem mérete miatt ez nem megoldható, akkor a maximális legnagyobb távolságot kell betartani. Egy padban is ülhet tehát két diák, ami sok tanintézmény esetében megkönnyíti a tantermi oktatás elindítását –ismertette az iskolakezdéssel kapcsolatos legfontosabb változtatást a főtanfelügyelő.
Az iskolai oktatás felfüggesztésével kapcsolatosan a főtanfelügyelő elmondta, hogy azokban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol igazolják egy diák fertőzöttségét, tizennégy napra fel kell függeszteni a fizikai jelenléttel zajló tanítást.
– Az általános iskolai tehát 5-8 osztályok esetében illetve a középiskolai osztályoknál igazolt egy megbetegedés esetén a rendelet szerint a közegészségügyi igazgatóság közreműködésével és a szülők beleegyezésével gyors tesztet kell végezni az érintetteken. Természetesen két megbetegedés esetében automatikusan felfüggesztik az oktatást –részletezte Demeter.
A főtanfelügyelő továbbá azt is elmondta, hogy tanintézmény esetében a közegészségügyi igazgatóság javaslatára a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság dönt a tantermi oktatás felfüggesztéséről, nyilván a fentebb említett szabályok a pedagógusokra is érvényesek.
Venczel József Szakközépiskola online folytatja
Csíkszeredában az iskolafelújítási program miatt négy oktatási intézményben kellett ideiglenes megoldást találni a tantermi oktatás elindítására, ezek közül a Venczel József Szakközépiskola vezető tanácsa és szülői bizottsága továbbra is az online oktatás mellett döntött.
– Két szakközépiskola a felújítási munkálatok miatt még mindig építkezési terület, az intézményekben értelemszerűen nem lehet elkezdeni az oktatást. A Kós Károly Szakközépiskola végzős diákjainak ideiglenesen a tanintézmény étkezdéjében tartják meg a tanórákat, a Venczel József Szakközépiskola esetében marad az online oktatás –mondta Sógor Enikő alpolgármester.
A szintén felújítás alatt álló Cimbora napközi otthonban hat csoport kezdi meg a foglalkozásokat, további három csoport pedig az Octavian Goga Gimnázium bentlakásában bérelt termekben, míg a Csipike napközi otthon két csoportja a szomszédos Székely Károly Szakközépiskola bérelt termeiben fogadja a kicsiket.
Sógor Enikő Csíkszereda alpolgármestere a sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy az önkormányzat támogatja a Kori & úszás program elindítását, annak járványügyi szabályairól illetve működtetéséről azonban a jövő héten tárgyalnak a város iskoláinak igazgatóival.