Borszéken Nagyobb költségvetés, több terv
Felemás, a vírus által nehezített év volt a tavalyi Borszéken is, a lehetőségekhez mérten azonban dolgoztak a megvalósítandó terveken és újakat is elindítottak. A fürdőváros önkormányzata pozitívan indítja az új esztendőt, amihez nagyban hozzájárul a tény, hogy idéntől majdhogynem megduplázódik a helyi költségvetés, az ásványvízilleték helyben maradásával.
Ajárvány Borszéken is borította a terveket. – Optimistán indítottuk a 2020-as évet, hiszen január első napjaiban okostantermet avattunk az iskolában, ugyanakkor átadtuk a felújított óvodát. Ugyan a járványhelyzet miatt a diákok még nem érezhették az élmény- és projektalapú oktatás előnyeit, de bízom benne, hogy hamarosan használhatják az interaktív okos tantermet – indította éves beszámolóját Mik József polgármester, majd hozzátette: a szükségállapot hónapjai az év egyik legaktívabb időszakát jelentették a városházán, hiszen ekkor végezték az integrált pályázat leadásához szükséges utolsó simításokat.
A tavaly elkezdődött a borszéki egészségház teljes felújítása: a belső munkálatokat már elvégezték, itt jövő hét közepén elkezdi működését a helyi oltóközpont. A felújítás révén szakorvosi rendelők is működni fognak a korszerű épületben.
Uniós alapokból elkezdődött a polgármesteri hivatal energetikai felújítása, amelynek teljes belső tatarozását is elvégzik, egyablakos fogadóteret alakítanak ki, ahol könnyebben, gyorsabban intézhetik ügyeiket a borszékiek. A belső terek tavaszra, a külső felújítás pedig nyár végére fejeződik be. A város egyik meghatározó épülete, a 49-es villa is megújul: balneomúzeumnak, közösségi tevékenységeknek ad helyet a közeljövőben.
A magyar kormány finanszírozásával épülő orvoslakások befejezését is tavaszra tervezik, és a kezelőközpont munkálatait tekintve is előrelépés történt.
– A kezelőközpont befejezése már évek óta húzódik: tavaly sikerült haladni a külső munkálatokkal, kevés maradt hátra. Ugyanakkor aláírtunk egy társulási szerződést a megyei önkormányzattal, amely által a hátralévő költségekből öt százalékot átvállalt az intézmény, 2 millió lej értékben. Így a bútorzat megvásárlása megoldódik, bízunk benne, hogy idén pontot tudunk tenni a beruházás végére – tájékoztatott Mik József.
Borszéken több terv is készült az elmúlt évben, amelyek megvalósulását segítheti a bányatörvény azon módosítása, miszerint az ásványvízipari kitermelés után fizetett illetékek nyolcvan százaléka a megyei és helyi közigazgatási egységekben marad. Az előzetes számítások szerint ez Borszék esetében 4 millió lejes többletbevételt jelent, amely 40 százalékkal gyarapítja a város költségvetését. A település integrált pályázatot nyújtott be a Regionális Operatív Program (POR) keretében: a 7 millió eurós összköltségvetésű projekt előszerződési szakaszban van. A pályázat révén közintézmények, helyi úthálózat és közterek újulnának meg, szociális lakások épülnének, valamint játszótereket, sétányokat, teniszpályákat alakítanának ki az országos érdekeltségű fürdővárosban.