Beszélgetés Puskás Elemérrel, Gyergyóditró polgármesterével - Tervekkel, jó csapattal, hatékonyan
Parkosítnak, járdát építenek, utakat aszfaltoznak, épületeket újítanak fel, tömören: csinosítják, szépítik és nem utolsósorban lakhatóbbá teszik Gyergyóditrót. Puskás Elemér polgármester mögé jó csapat sorakozott fel, akikkel el tud képzelni még egy mandátumot.
– Akárcsak más községekben, Gyergyóditróban is nehézségekkel kezdhették a múlt évet, hiszen ide sem jutott pénz az év eleji költségvetésből. Hogyan sikerült átvészelni azt az időszakot?
– Nehezen. Ahhoz, hogy a község normálisan tudjon működni, hozzávetőleg kétmillió-ötszázezer lej szükséges, ehhez képest egymillió-ötszázból kellett gazdálkodnunk. A pénzhiányt tetézte, hogy volt három uniós projektünk, amiből kettőnek az év első felében ki kellett fizetni az első részletét önerőből. Igaz, hogy ezeket a pénzeket visszakaptuk később, de augusztusra nagyon rossz helyzetbe került emiatt az önkormányzat. A költségvetés-módosítás után aztán következett az újratervezés, és csak ezután tudtunk olyasmikben gondolkodni, hogy valamit önerőből is megvalósítsunk. Nyilván közben pályázatokat készítettünk elő, és meghoztuk az ehhez szükséges tanácshatározatokat, hogy majd tudjunk lépni, ha változik a helyzet. Ez nagyon jó lépésnek bizonyult – még akkor is, ha akkoriban azt sem láttuk, miből fizetjük ki a terveket –, mert olyan rövid határidőre írták ki a pályázatot, hogy emiatt csak kevesen tudtak pályázni. Itt az útjavításokra gondolok, amire a pályázatot még októberben sikerült letenni.
– Mi valósult meg a múlt évben a kezdeti nehézségek ellenére?
– Két létesítményt építettünk egy integrált LEADER-pályázatnak köszönhetően. Az egyik az ifjúsági park, amit a patak mellett hoztunk létre – ennek az első fázisával készültünk el, idén folytatjuk. Illetve egy régi épületet felújítva létrehoztuk községünkben az egészségházat, és felszereltük a szükséges műszerekkel, eszközökkel, hogy ne kelljen a ditróiaknak elutazniuk más településre szakvizsgálatra. Jelenleg tíz szakorvos rendel itt, és helyben elvégzik a különféle laboratóriumi vizsgálatokat is. Ugyanennek a pályázatnak a részeként vásároltunk egy többfunkciós munkagépet, hóekét, hómarót és járdatisztítót is lehet hozzácsatlakoztatni, illetve további elemekkel bővíthető. Helyi alapokból járdát építettünk, a községközpontban már új járdáink vannak, és azokban az utcákban is, ahol kész a víz-csatornahálózat. A piac rendezését is elkezdtük a múlt év végén, ide kerítést, kapukat és kültéri asztalokat tervezünk, hiszen Ditrónak már a múlt század elején piacjoga volt, és ez a létesítmény nagyon fontos a közösség számára. A községhez tartozó Orotván a templom fűtését oldottuk meg, illetve a mellette lévő leomlott támfal újraépítéséhez fogtunk hozzá.
– Mik a tervek erre az évre, illetve milyen további pályázatok készülnek?
– Az ifjúsági parkot folytatjuk: a patak fölé hidat építünk, játszóteret alakítunk ki fiataloknak kültéri fitneszgépekkel, bővítjük a zöldövezetet és pihenőket alakítunk ki. A patakban lesz malomkerék is, ami jelzi, hogy Ditró egykor molnártelepülés volt. A művelődési ház melletti parkolót is szeretnénk rendbe rakni, illetve tovább bővíteni az egészségház eszköztárát. Ugyanakkor remélem idén sikerül befejezni a csatornahálózatot is, amely 2008 óta épül több szakaszban; 40 kilométernyi rész már kész van, de még hátravan 4 kilométer. Erre már megvan a pénzünk, 700 ezer lejt hoztunk át tavalyról. Azon a szakaszon, amely már kiépült, GSM-kommunikátorokkal egészítenénk ki a rendszert, hogy a meghibásodásokat azonnal jelezzék. A tavaly vásárolt munkagépünket szeretnénk újabb modulokkal bővíteni, targoncavillát és fűnyírót vásárolnánk hozzá. Folytatjuk az útjaink aszfaltozását – erre pályázatot tettünk le tavaly – így idén az Állomás, a Malom, a Füzes, a Fenyő, a Kárpátok, a Gábor Áron utcákat, valamint a Hosszú utcának a temetőhöz vezető felét modernizáljuk. Vagyis vízelvezető árkokat, átereszeket, bejárókat és járdát is építünk, ahol az utca szélessége ezt megengedi, ahol pedig nem, ott födött árokkal oldjuk meg a gyalogos közlekedést. Szintén pályázati pénzből újítanánk fel az alszegi óvodát – a közel százéves épület külső-belső felújítását képzeltük el. A művelődési ház színháztermét is pályázatból szerelnénk fel légtechnikai berendezésekkel, illetve új székekkel.
– Sok a terv, az elképzelés a jövőt illetően. Két mandátum után bevállalná a harmadikat is?
– Szeretném megvalósítani a megálmodott jövőképet, és vannak emberek, akik támogatják az elképzeléseket. Noha a tanácsban nem volt mindig egyetértés, úgy vélem, nagyon jó csapatot alkottunk, és szeretném, ha mindenki indulna a helyhatósági választásokon. Ugyanakkor nagyon jó szakembergárda van a polgármesteri hivatalban is, akikkel lehet hatékonyan dolgozni.
Jánossy Alíz