Az ország második kenyere
Burgonya Zöld Nap címmel tartott nyílt napot Gyergyóalfaluban a Romániai Burgonya és Cukorrépa Kutatási és Fejlesztési Intézet, valamint a Romániai Burgonya Szövetség: a 47. alkalommal szervezett szakmai találkozó házigazdája a Baradi Agro vállalat nemrég megnyílt burgonyatároló telepe volt.
Gyergyóalfalu Szárhegy felőli kijáratánál, a Baradi Agro burgonyatárolóinak bemutató területein szervezték meg a Burgonya Zöld Napot tegnap. A szakmai találkozón a hazai és nemzetközi burgonyaiparág kutatói, termesztői és feldolgozói voltak jelen, emellett 32 kiállító is bemutatta termékeit a burgonyaművelés, -feldolgozás és növénykezelés témakörében.
Az eseményt Cleonic Sucaciu, a Romániai Burgonya Szövetség elnöke nyitotta meg; az előadások témakörei a hazai és nemzetközi burgonyaiparágat mutatták be, kiemelt jelentőséget adva az újonnan megépült Gyergyó térségi beruházásoknak.
– Gyergyó térségében nem volt még a pityóka témakörében ilyen fontos, országos szintű esemény, ennek az az előzménye, hogy itt létrejött egy olyan, négy burgonyatárolóból álló komplexum, amely az ország burgonyatárolási kapacitását meg tudja duplázni
– fogalmazott az előadások szünetében Kari András projektvezető. Hangsúlyozta: a rendezvény által a szakma és a más megyékből érkező burgonyatermesztők is megismerik ezeket a helyi beruházásokat, láthatják a magas technológiai színvonalat és várhatóan együttműködést keresnek majd. Erre megvan a lehetőség, hiszen idén 43 ezer tonna, jövőre 80 ezer tonna, majd több mint 100 ezer tonna burgonyát szeretnének feldolgozni a Gyergyóremetén megépült gyárak által, ahol gyorsfagyasztott hasábburgonyát és burgonyapelyhet fognak előállítani a Gyergyóalfaluban tárolt pityókából.
– Négy raktár épült Gyergyóalfaluban, ezek kapacitása jelenleg 75 ezer tonna, ami 97 ezer tonnára növelhető a jövőben. A raktáraknak van termelőegységük, ahol friss, vákuumozott burgonyát készítenek elő, főként kereskedelmi egységek számára. Emellett Remetén befejeződött egy másik beruházás, amely fagyasztotthasábburgonya-gyárat és burgonyapehelygyárat foglal magában – a Gyergyóalfaluban tárolt burgonya jelentős részét ezekben a gyárakban dolgozzák fel
– mutatott rá Kari András.
A több száz résztvevővel zajló szimpózium a kísérleti területen tett látogatásokkal és panelbeszélgetésekkel folytatódott.