Az E-Star menne, a város tárgyalna
Újabb fejezetéhez érkezett a gyergyószentmiklósi fűtésügy. A vállalat úgy véli, a legutóbbi bírósági döntés az ő helyzetét mozdította elő, hogy mihamarabb kivonulhasson a városból és kártérítési követelését érvényesítse. A városvezetés továbbra is fenntartja, a nézetkülönbségre az együttműködő hozzáállás és a tárgyalókészség jelenthet pozitív eredményt minden érintett fél számára.
[caption id="attachment_38137" align="aligncenter" width="1024"] Bizonytalan a gyergyószentmiklósi fűtés sorsa Fotó: Jánossy Alíz[/caption]
Nyilvánosságra került az E-Star tulajdonosa, az ENEFI Energiahatékonysági Nyrt. befektetőinek címzett tájékoztatója a társaság romániai helyzetével kapcsolatban.
Jogalap az érdekérvényesítéshez
Ebben azt írják, a Marosvásárhelyi Ítélőtábla legutóbbi döntése, melyben jogerősen elutasította Gyergyószentmiklós fellebbezését az E-Star-ral szemben, jelentősen előmozdította a társaság gyergyószentmiklósi jog- és igényérvényesítését, alapul szolgálhat a várossal szemben indított 27 millió euró összegű kártérítési per jogalapjára nézve is. Megjegyzik, a társaság kész a távhőrendszer átadására és jogos követelései érvényesítésére, azonban nem számítanak rövid és zökkenőmentes folyamatra. Emlékeztetnek, a jelenlegi helyzet annak eredménye, hogy hiába kérlelték a várost kilenc hónapon keresztül, hogy az árhatóság által is jóváhagyott díjat szavazza meg, erre nem került sor. Korábban a társaságon belül komoly próbálkozás is volt arra vonatkozóan, hogy a projektet értékesítsék, de ez sem valósult meg, és az érdeklődő vállalat is jelezte, elállt korábbi szándékától. Leszögezik, a menedzsment és romániai kollégái mélyen hisznek a társaság igazában, készek megtenni valamennyi szükséges intézkedést, mellyel jogait érvényesíteni tudják. A közleményben azt állítják, a gyergyószentmiklósi városvezetés arról tájékoztatta őket, hogy a jövőben csak egy magyarországi miniszter rokona jelenlétében tárgyalhat peren kívül.
A városvezetés cáfol
Nagy Zoltán polgármester határozottan cáfolja ez utóbbi kijelentést. A városháza közleményében megjegyzik, tudomásuk van arról, hogy a cég megvásárlását illetően tárgyalások folytak – hangsúlyozzák azonban, hogy a gyergyószentmiklósi városvezetés a tulajdonoscserét illető tárgyalásokon nem vett részt és ezután sem kíván részt venni. A városvezetés elhatárolódik attól, hogy hatóságok és helyi politikusok általi zaklatások érték volna a szolgáltatót, arról viszont tudnak, hogy volt önkormányzati képviselő írásos beadványban kérte a fűtés díjának felülbírálását, ennek a folyamatnak az eredménye lett a magasabb díj. Úgy fogalmaznak, egyetlen városvezetésnek sem lehet célja, hogy az E-Star az általa támasztott nagy tételű követeléseket a város terhére érvényesíthesse – a városnak nincs akkora anyagi tartaléka, amelyből ezt ki lehetne fizetni, akár fizetésképtelenségbe is sodorhatná a várost. Leszögezik, mindent megtesznek, hogy a város ezt a helyzetet elkerülje. Mint írják, amíg az önkormányzat kiközlést nem kap arra vonatkozóan, hogy végérvényes és visszavonhatatlan bírósági döntés született, amelynek értelmében a szerződéses viszony felbomlott, addig nincs törvényes alap a rendszer átvételére. Ugyanakkor, álláspontjuk szerint, van elfogadott hőenergiaár a városban, amely alapján a szolgáltató számlázhat, hiszen a tanács februárban az áfamódosításkor érvényes határozatot hozott.
A gyergyószentmiklósi városvezetésnek határozott célja az, hogy a távhőszolgáltatás folytonossága biztosítva legyen, és az ár elérhető maradjon a fogyasztók számára – fogalmaz a közlemény. A napokban újból személyesen tárgyal a polgármester a szolgáltató felső vezetőivel.
HN-információ