25 éve viselik Tarisznyás Márton nevét
Névadásának 25. évfordulóját ünnepelte a gyergyótekerőpataki Tarisznyás Márton Általános Iskola, az eseményen a néhai tudós és néprajzkutató tiszteletére egy emléktáblát is lelepleztek. Elhangzott, a névadás meghatározó pillanat volt a tanintézmény életében, a cél pedig továbbra is Tarisznyás szellemiségének a továbbadása.
[caption id="attachment_28029" align="aligncenter" width="1000"] Horváth Sándor egykori igazgató emlékezik a névadásra. Komoly döntés Fotó: Kertész László[/caption]
Számos időszakot megélt a gyergyótekerőpataki iskola, Tarisznyás Márton nevét 1991. április 6-án vette fel a tanintézmény. Horváth Sándor egykori igazgató – akit annak idején, egy esztendőn keresztül Tarisznyás Márton is tanított – a névadás 25. évfordulóját ünneplő eseményen kiemelte, bár Tarisznyás nem Gyergyótekerőpatak, hanem Gyergyóditró szülöttje, az életútját és a munkásságát jellemző kitartás következtében annak idején mégis úgy határoztak, róla nevezik el az iskolát.
Visszaemlékezve azt mondta, több neves meghívottja is volt a 25 évvel ezelőtti eseménynek, mint például a történelemtudományok doktora, dr. Gunda Béla etnográfus, ifj. Kós Károly néprajzkutató vagy épp Csurka István budapesti író.
A tanintézmény 2011-től a gyergyóújfalvi Elekes Vencel Általános Iskola alegységeként működik. Egyed József, Gyergyóújfalu polgármestere rámutatott, a tekerőpataki iskola méltó Tarisznyás Márton nevéhez, majd ugyanezt Elekes-Köllő Tibor igazgató és Kolumbán Csaba aligazgató is megerősítette, hangsúlyozva: az egykori néprajzkutatót a bensőséges lelkület és a kitartó cselekvési erő egyaránt jellemezte.
Tarisznyás Márton alapította a gyergyószentmiklósi múzeumot, amely ma szintén a nevét viseli. Tarisznyás a maga egyszerűségében is naggyá tudott válni, Gyergyó történeti néprajza című kötete pedig egy „egészséges lokálpatriotizmust ültetett az olvasókba – mondta az ünnepségen Csergő Tibor András múzeumigazgató.
– Nem a karriert, hanem a közösség szolgálatát helyezte előtérbe – fogalmazott Csergő, majd öt, a Tarisznyás életét és munkásságát tartalmazó pannót adott át a tekerőpataki iskola vezetőségének.
Az ünnepségen jelen volt Käfer György, a tekerőpataki tanintézmény testvériskolája, a budapesti Szent János Apostol Katolikus Általános Iskola igazgatója is. Mondandójában rámutatott: nagyra kell értékelni Horváth Sándor egykori igazgató tetté t, a névadás kezdeményezését.
Az iskola diákjai népdalokkal járultak hozzá az ünnepi hangulathoz, Tarisznyás Márton tiszteletére pedig egy emléktáblát is lelepleztek.
Kertész László