Oda kell figyelni a kisközösségekre
„Jövőnk a kultúra” mottóval szervezik meg október 5–15. között a XIV. Székelyföld Napokat. Több mint száz programmal, három megyében mutatják meg térségünk értékeit. A rendezvények idei koordinátora a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ: az intézmény által tartott gyergyóalfalvi sajtótájékoztatón a szervezők az értékcsere és a kulturális intézmények együttműködésének fontosságára hívták fel a figyelmet.
A Székelyföld Napok rendezvénysorozatának négy évvel ezelőtt lett vándorszervezés jellege: idén a gyergyói térség került sorra, így a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ koordinálja a Hargita, Kovászna és Maros megyei helyszíneket magában foglaló eseményeket.
– A mi feladatunk, hogy a kis civil kezdeményezéseknek megmutatkozási lehetőségeket biztosítsunk, segítsük a fennmaradásukat, mert ezek a kultúránk alapkövei
– hangsúlyozta Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője, ismertetve a gyergyói programokat. Az október 5-i megnyitón hangsúlyt kapnak a környék tánccsoportjai és kórusai, de lesznek komolyzenei koncertek és megszervezik a gyergyói népzenészek találkozóját is.
Barabási Attila Csaba, a Maros Művészegyüttes vezetője a Maros megyei programokat ismertette, kiemelve, hogy ezek a megye kulturális értékeit fogják össze, például a szüreti mulatságokat vagy a tökfesztivált, amelyek már a rendezvénysorozat előtt léteztek és népszerűek voltak. Újdonságként említette a kastélynapokat, kiemelte a marosszentgyörgyi közösségi napokat, valamint az október 10-én, Marosvásárhelyen sorra kerülő Orbán Balázs-díj-átadó ünnepséget, amelyen a népművészet terén alkotó személyiségeket tüntetnek ki.
Húsz településen harminchárom rendezvénnyel, huszonkilenc helyi partnerszervezet bevonásával szervezik az eseménysorozat Kovászna megyei programjait. Imreh István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője kiemelte a székelyföldi fotóklubok közös kiállítását, az Erdővidéki Régizene Találkozót, amelyre a szórványból is várnak fellépőket.
– Az idei rendezvények összeállításakor a gyermekeket is igyekeztünk megszólítani, így született meg az Épített örökségünk gyermekszemmel elnevezésű programunk,
amelyben Kovács Árpád művészettörténész segítségével ismerkedhettek meg a gyermekek egy-egy épített örökséggel, majd rajzpályázatot írtunk ki: ebből nyílik kiállítás a Székelyföld Napok alkalmával. Emellett kiemelkedő az Udvarhelyszék népviseletben esemény, amelyre a térség hagyományőrző csoportjait várjuk október 14-én a belvárosi református templomba, majd a művelődési házba – ismertetett néhány hangsúlyosabb programot Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője.
A programok mellett az értékcsere fontosságára hívta fel a figyelmet Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője, hangsúlyozva az üzenetet, hogy ezek az intézmények fontosnak tartják a kisközösségekre való odafigyelést. Az intézmény húsz programot vállalt fel az idei eseménysorozatban, közöttük a tizenharmadik alkalommal megszervezett Mária-út-konferenciát, valamint a János vitéz daljátékot, amelyet négy településen mutatnak be: a turnéra Molnár Levente operaénekes, ötletgazda is elkíséri az egyetemi hallgatók csapatát, találkozva a helyi közösségekkel.