Hirdetés

Mi a titka az újévi fogadalmak sikerének?

Elterjedt szokás, hogy új év kezdetén magunk mögött akarunk hagyni életünkből olyasmit, ami zavar, és helyette új szokásokat akarunk bevezetni. Az újévi fogadalmak azonban sokszor kudarcba fulladnak. Hogy miért van ez, és mit tehetünk azért, hogy ne sérüljön az önbizalmunk, szakembert kérdeztünk.

Hadnagy Éva
Mi a titka az újévi fogadalmak sikerének?
Az utolsó cigaretta? Konkrét tervvel elkerülhető a kudarc Fotó: Veres Nándor

Új év, új lehetőségek és fogadalmak. Tiszta lappal, nagy elhatározásokkal vágnak neki általában az emberek, remélve, hogy sok minden másként lesz a jövőben. A nagy elhatározások azonban a legtöbb esetben kudarcba is fulladnak. Miklós Csongor pszichológus tapasztalatai szerint az újévi fogadalmak nagyon sok embernél okoznak frusztrációt, amelynek negatív hatása jóval nagyobb, mint a fogadalom pozitív hozadéka. Meglátása szerint elsősorban a fogadalmak nagysága okozhatja a gondot.

– Jelzésértékű, hogy az új év első napjától akarjuk megváltoztatni az életünket és megváltani a magunk kis világát, holott ezt bármelyik nap megtehetnénk. Általában nagyok az elhatározások, a vágyak, hogy mit szeretnénk megvalósítani és elérni, de ha ezt nem tudjuk hosszú távon tartani, és úgymond ,,visszaesünk”, akkor ezzel sokkal rosszabbat teszünk magunknak. Sérül az önértékelés, nő a frusztráció

– vélekedett a szakember. Meglátása szerint sokkal hasznosabb, ha nem teszünk fogadalmat, mert akkor nincs meg bennünk a megfelelési kényszer önmagunkkal szemben, hanem inkább törekedjünk tartani a kitűzött cél felé vezető irányt. A statisztikák szerint a legtöbb újévi elhatározás az életmódváltással kapcsolatos, a pluszkilók leadásával, de előkelő helyet foglal el a káros szenvedélyekről való leszokás is. A szakember szerint a buktatók egyike, hogy a fogadalmak megvalósítására nincsenek konkretizálva lépések.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Nem elég azt elhatározni, hogy fittebb leszek a következő évben, mert ez egy megfoghatatlan fogalom, hanem kell legyen konkrét tervünk arra vonatkozóan, hogy melyik napokon szánunk egy-egy órát az edzésre. Ha ez megvan, akkor sokkal nagyobb az esély arra, hogy meg is valósuljon, és kitartsunk a fogadalmunk mellett

– vélekedett. A támogató közeg megléte is igen fontos ahhoz, hogy fogadalmunk ne fulladjon kudarcba. A szakember hangsúlyozta: érdemes időről időre részcélokat kitűzni magunknak, ezek elérése ugyanis nagyban hozzájárul az önbizalom erősítésében és tovább segít a cél elérésében.
Mindezek mellett nagyon fontosnak vélte, hogy az első kudarc után ne adjuk fel céljainkat, hanem képesek legyünk visszatérni az elhatározáshoz és folytatni a munkát.

– Úgy vélem, az ember sokkal együttérzőbb kellene legyen saját magával, ha néha hullámvölgybe kerül. Ha rövid időre feladja például az elkezdett diétáját, akkor azt ne kudarcként élje meg, hanem egy kilengésnek, ahonnan még vissza lehet térni és folytatni

– fogalmazott Miklós Csongor. 
A pszichológus összegzésként elmondta, a fogadalmakra érdemes rákészülni, alkalomadtán naplót vezetni vagy próbaidőszakot tartani, ahol tesztelhetjük önmagunkat és a drasztikus elhatározások helyett apró lépésekkel igyekezzünk közelebb jutni céljainkhoz. Ezek által ugyanis erősödik és nem csorbul az önbizalmunk, az önmagunkról alkotott képünk. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!