Bagdy Emőke: A halloween távol áll az európai kultúra keresztény örökségétől
Mindenszentek napja alkalmából Bagdy Emőke pszichológusprofesszor a Magyar Nemzetnek beszélt az elhunytak emlékének fontosságáról és a halloween európai kultúrában való megítéléséről.
Kiemelte, hogy a halottakra való emlékezés fontos szerepet játszik az élők és a múlt közt megőrzött kapcsolatokban. „Az emlékezés egy láthatatlan köldökzsinór, amely összeköt minket a már nem jelen lévő fontos személyekkel” – fogalmazott Bagdy, hangsúlyozva, hogy a múltat jelenbe hozó ünnep egyben az életért való hálaadás és a tisztelet kifejezése is.
A professzor elmondta, hogy a halloween, amely ír és skót pogány gyökerekkel rendelkezik, és az angolszász kultúrából terjedt el, szellemiségében távol áll az európai keresztény hagyományoktól. A halloween szimbólumai, mint a töklámpás és a furcsa jelmezek, az eredendő halálfélelem átkeretezésének eszközeivé váltak, lehetővé téve, hogy a jelmez mögé bújó személy távol tartsa magától a félelmet, akárcsak a kutyától félő kisgyermek, aki lemegy kutyába otthon, és a családtagoknak kötelező félni, megijedni tőle.
„Ha megértenénk a térhódítás okát, a halálfélelem rituális jelmezes játékos eltüntetésének kollektív kísérletét, akkor talán nagyobb tisztelettel vennénk vissza a mi tradicionálisan szent keresztény ünnepünket, és átengedhetnénk gyermekeinknek szórakozásként a töklámpás halloweent. Ez a megértésünkön, rajtunk múlik” – hangsúlyozta Bagdy.
A teljes interjú itt olvasható.