Véget ért a zenés utazás
Tegnap ért véget a Régizene Fesztivál Csíkszeredában. A hétvégén több program közül is válogathattak az érdeklődők, még a legkisebbeket is szórakoztatták a szervezők. A fesztivál utolsó koncertjén a Barokk Fesztiválzenekar lépett fel a Szent Ágoston-templomban.
Pénteken tartották meg a Régizene Nyári Egyetem Kurzuszáró Hangversenyeti a Millenniumi-templomban és a Márton Áron Főgimnázium dísztermében, este pedig borvacsorán vehettek részt az érdeklődők. A borvacsora közben a csíkszeredai Codex együttes, később a temesvári Caius Hera játszott. Este Caius Herát láthatta a közönség a Mikó-vár fegyvertermében: a nemzetközileg is elismert lantművész 16. századi angol kéziratokban fennmaradt darabokat, reneszánsz lantzenét játszott. A repertoárban több ismert zeneszerző neve is felbukkant ‒ például Anthony Holborne, Francis Pilkington, John Dowland, Thomas Robinson ‒, de sok olyan darab is felcsendült, amelynek szerzője ismeretlen – közölte a műsorvezető.
Gyermekfoglalkozások, historikus hangszerek
Szombaton tizenegy órától a historikus gyereknapon, a Mikó-vár udvarán a Pörgettyű Népi Játszóház Egyesület kézműves-foglalkozásokat tartott a kicsiknek, a Talentum Alapítvány munktársainak segítségével pedig a hangszerkészítés rejtelmeit ismerhették meg a gyerekek. Az Arany Griff Rend tagjai és a Riverenza Régizene Együttes táncbemutatóval, táncházzal és hadi bemutatóval szórakoztatták a kicsiket.
Szombat este a nagykárolyi Carmina Renascentia együttes historikus hangszereken szólaltatott meg 16–17. századi erdélyi, magyarországi és nyugat-európai egyházi és világi dallamokat. Mint megtudtuk, a reneszánsz korban a nagy utazásoknak köszönhetően a dallamok is vándoroltak: Bakfark Bálint Schöner Deutscher Tanz című művét például Lengyelországban, Poroszországban, Franciaországban és Itáliában is jól ismerhették, hiszen a szerző több királyi udvar zenei életének meghatározó alakja volt – derült ki a műsorvezetői leírásból. A koncerten többek között a Vietoris-kódexben található énekek is felcsendültek.
Negyed évszázados együttes zenélt
Ezt követően a csíkszeredai Codex együttes lépett színpadra. A régizene-együttes idén ünnepeli fennállásának huszonöt éves évfordulóját. Filip Ignác Csaba az együttes tagjaként elmondta: habár huszonöt évvel ezelőtt alapították az együttest, a jelenlegi felállásban tizenöt éve zenélnek együtt. Balassi Bálint énekelt verseivel kezdték a koncertet, de a repertoárban Clément Marot és Szenczi Molnár Albert zsoltárai is szerepeltek, valamint Pálóczi Horváth Ádám költő művei is. A koncert előtt elhangzott: műsorukkal céljuk felidézni az elmúlt évek repertoárját.
Négyszólamú dallamok
Vasárnap a csíkszeredai Ars Pro Toto énekegyüttes lépett fel a csíksomlyói kegytemplomban. Az idén alakult együttesnek négy tagja van: Mézes Melinda, Ványolós Orsolya, Szabó András és Ványolós András. Mindannyian zenetanárok és mindannyian Csíkszeredában tevékenykednek. Az együttes a Kájoni-kódexben található énekek egy részét szólaltatta meg, négyszólamú dallamokból válogattak, leginkább Jacobus Gallus művei csendültek fel.
Vasárnap este, a Régizene Fesztivál záróeseménye a Barokk Fesztiválzenekar előadása volt. A Barokk Fesztiválzenekar 2010-ben lépett fel először, és Filip Ignác Csaba művészeti vezető kezdeményezésére jött létre. Azóta minden évben egyszer összeáll a zenekar a fesztivál ideje alatt. A különböző kamaraegyüttesekben tevékenykedő, historikus előadásmód iránt érdeklődő hangszeresek idén az Olaszországban és Szlovéniában tevékenykedő Tóth Mónika barokk hegedűművész vezetésével léptek fel. A zenés utazáson Georg Philipp Telemann Vízizenéje Hamburgba kalauzolta a közönséget, majd Antonio Vivaldi A tengelice című művét hallhatta a közönség, Kővári Arany fuvolista előadásában. Végül Firenzébe érkezett a közönség: Francesco Maria Veracini zenekari szvitjét hallhatták a résztvevők. A koncertet a Szent Ágoston-templomban tartották meg.
Péter Ágnes