Tehetséges székelyföldi tanulók táboroznak
Csíkszentsimon ad idén is otthont a majdnem kétszáz tehetséges fiatalt tíz napon át megmozgató, július 27. és augusztus 5. között zajló Csíkszentsimoni Művésztábornak. Az ötödször megszervezett esemény népszerűsége mit sem csökkent a fél évtized alatt. A szervezők meglátása szerint nagy szükség van az ilyen és ehhez hasonló, tehetséget felkutató és gondozó nyári programokra, ugyanis a tábor jó alkalom a közösségépítésre is.
[caption id="attachment_33176" align="aligncenter" width="1400"] A kereten szőnyeg, a karmantyúfán tarisznya készül. Népszerű népi mesterségek Fotó: László Róbert[/caption]
A tábor létrehozásának ötlete Sándor Árpádtól származik, aki a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar karmestere. Megalakulásának évétől, 2008 óta részt vett a Rétyi Fúvóstáborban, megálmodója és karnagya Kelemen Antal halála után döntött úgy a karmester, hogy valami hasonlót hoz létre Csíkszentsimonban.
– A célom az volt, hogy nyáron is megmozgassuk a fiatalokat, és ha már a zene iránt érdeklődő fiatalokat bevonzzuk, akkor miért ne csalogassunk ide olyanokat is, akiket nem a zene, hanem a kézművesség, a hagyományos népi mesterségek érdekelnek. Így jött létre a művésztábor, amelynek évről évre több az érdeklődője, és amelynek köszönhetően több száz helyi lakos is tevékennyé válik, hiszen ők szállásolják el az idegenből érkező táborozókat – mondta lapunknak Sándor Árpád.
A négyéves gyermekektől a huszonöt éves ifjakig mindenkit megmozgat a programsorozat, négy gyermek egyébként teljesen kezdőként vesz részt a táborban. A fúvósok mellett ütős hangszereket is oktatnak, de van néptáncóra is. A népi mesterségek közül pedig a keresztszemes-varrást, a bútorfestést, az ostorfonást, a karmantyúfán és a kereten szövést sajátíthatják el a tábor résztvevői.
– A gyapjúszövés alapjait sajátíthatja el az egyik csoport, a másik pedig éppen karmantyúfán sző. A kereten történő szövés során szőnyeg, a karmantyúfán pedig tarisznya készül. Számomra is meglepő, hogy milyen sokan érdeklődnek a népi mesterségek iránt, és főleg az esik jól, hogy örömmel csinálják – mesélte Antal Imola, aki éppen a szövésoktatást tartotta a gyerekeknek.
A tanulók Hargita és Kovászna megyéből, valamint a Brassó megyei Székelyzsomborról érkeztek. A helyi oktatókon kívül pedig magyarországi, angliai, svédországi és németországi iskolákban tanító, mintegy negyven szakember irányítja a foglalkozásokat, de egy hangszerjavító szakember is a tanoncok rendelkezésére áll.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere, a tábor másik főszervezője hangsúlyozta, hogy nagyrészt önerőből hozták létre a tábort, és sikere abban nyilvánul meg, hogy a tíz nap alatt láthatóan pezseg az élet a falu központjában. A tábor főbb támogatói Csík Terület Ifjúsági Tanácsa, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, valamint a Communitas Alapítvány. A képzési helyszíneket a polgármesteri hivatal, a helyi egyházközség, az Endes József Általános Iskola, valamint a Fenyves Közbirtokosság bocsátotta rendelkezésükre.
Márk Boglárka