Tartalmas könyvünnep kicsiknek és nagyoknak
Harminc könyvesstand, ötven kiadó, három helyszín és ötvenöt programpont – többek között könyvbemutatók, író-olvasó találkozók, zenés előadások, bábelőadás és gyermekfoglalkozások – várja az érdeklődőket a 9. Csíkszeredai Könyvvásáron, amelyet május 9. és 12. között szervez meg Csíkszereda Városháza és partnerei, a Bookart Kiadó és a Petőfi Kulturális Ügynökség az Erőss Zsolt Arénában. A szervezők a teljes programot hétfőn ismertették a sajtóval.
A 9. Csíkszeredai Könyvvásár hivatalos megnyitóját május 9-én, csütörtökön délután tartják, és közvetlenül a megnyitó után a csíkszeredai Bookart Kiadó újdonságait mutatják be, Markó Béla költő, Márton Evelin író, szerkesztő, Hajdú Áron kiadóigazgató és Dálnoky Csilla színművész társaságában.
Az Erőss Zsolt Aréna azonban már csütörtök délelőtt zsúfolt lesz, hiszen a gyermekeknek szóló programok délelőtt 11 órakor kezdődnek – délben tartják a megnyitót Berg Judit író társaságában –, és 13 órakor kezdődnek a könyvbemutatók meg a nagyszínpadi beszélgetések.
Csütörtökön többek között bemutatják az Erdélyi Szép Szó 2024-es antológiát, Ady András költő Triptichon című kötetét, Cserna Szabó András Zerkó. Attila törpéje című regényét és gróf Bánffy Miklós Erdélyi történet című művének román nyelvű fordítását. A csütörtök estét slam poetryvel zárják, Burján Kinga, Horváth Benji és Mészáros Péter fellépésével.
Prigye Kinga szervező elmondása szerint a könyvünnepen a magyar szépirodalom mellett fontos szerepet kap a gyermekirodalom, a helytörténeti és gasztronómiai kiadványok, a pszichológiai témájú művek, illetve a legújabb fordítások. Mint mondta, magyarországi és helyi kiadók is jelen lesznek – a helyiek közül a Bookart, a Gutenberg, a Pro Print, a Csíkszereda Kiadóhivatalt, a Hargita Kiadóhivatalt, a Kalligram és a Lector kiadót sorolta a szervező. Különlegességként említette, hogy bemutatják Puskás Ferenc Hugolin (írói álnevén Remetei Ferenc), az 1993-ban elhunyt ferences szerzetes, erdélyi magyar író négy kisregényét, a Különös emberek című kötetet, illetve Mircea Cărtărescu legújabb verseskötete, a Nu striga niciodată ajutor magyar fordítását, amelynek címe Ne kiáltsd sohasem segítség. A kötet Visky András fordításában, a Bookart Kiadó gondozásában jelent meg.
Korodi Attila polgármester elmondása szerint az idei könyvvásár is családbarát lesz, ugyanis iskolákkal együttműködve népszerűsítik az olvasást a gyermekek körében, és
pedagógusok kíséretében több osztály is részt fog venni a gyermekeknek szóló programokon,
amelyek szervezésében idén közreműködik a Kájoni János Megyei Könyvtár.
Mint a szervezők közölték, a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában idén is három helyszínt alakítanak ki, ahol zajlanak majd a programok: a színpadot a megszokott helyen, az aréna közepén állítják fel; szintén az aréna belső terében alakítják ki a Szöcskedombot a gyermekek számára; illetve író-olvasó találkozókat tartanak az emeleti teremben, amelynek a szervezők a Fodor Sándor terem nevet adták a könyvvásár idejére.
Hajdú Áron, a Bookart kiadó igazgatója hangsúlyozta:
a Csíkszeredai Könyvvásár legfontosabb ismérve az, hogy arányosan biztosít lehetőséget a pályakezdő és befutott szerzőknek, illetve helyet kapnak erdélyi és magyarországi szerzők is.
– Az erdélyi magyar könyvvásárok naptárában a csíkszeredai az első, ezt követi a sepsiszentgyörgyi, majd a kolozsvári, végül a marosvásárhelyi. Mivel a kiadók már a könyvvásárokra időzítik az új kiadványok megjelenését, ezért öröm számunkra, hogy a Csíkszeredai Könyvvásáron sok új művet, fordítást ismerhetnek meg az olvasók – hangsúlyozta Hajdú Áron.