Székely jelképek pecséten, címerben
Újabb, székely jelképeket bemutató tanulmánykötetet ismertettek Csíkszeredában a Székely Címer-, Pecsét- és Zászlótörténeti munkacsoport tagjai – dr. Pál-Antal Sándor Akadémikus, Mihály János, Zepeczaner Jenő és dr. Szekeres Attila István –, mellettük két „külsős” szerző, Bicsok Zoltán és dr. Bernád Rita is jegyez tanulmányt.
A Kájoni János Megyei Könyvtárban tartott tegnap délutáni bemutatón Kelemen Katalin könyvtáros látta el a házigazdai teendőket.
A tanulmánykötetet kiadó Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadványairól és kiadói tervéről Lőrincz Ildikó igazgató beszélt, Mihály János a munkacsoport feladatairól, megvalósításairól számolt be, majd Bicsok Zoltán a csíkszéki nemesi családok pecséthasználatáról, ezen belül az állatalakos pecsétekről beszélt. Mint mondta, a leggyakrabban a katonai erényeket felvonultató oroszlán, az éberséget jelképező daru és az önfeláldozás szimbóluma, a pelikán szerepel a csíkszéki állatalakos címereken.
Végezetül Szekeres Attila heraldikus vetített képes előadást tartott a székely szimbólumoknak a közigazgatási címereken való megjelenéséről a román királyság idején, a szocializmus időszakában és napjainkban.
A kötetet ma 17 órától Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeum Képtárában is bemutatják a munkacsoport tagjainak jelenlétében.
HN-információ