Szakmai nagyüzemre készülnek
Nyolcadik alkalommal szervezik meg Csíkmadarason február 27. és március 1. között a Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia elnevezésű eseményt, amely kiemelt figyelmet szentel a szakmai képzéseknek, teret adva a VII. Gyümölcstermesztő és metszőtanfolyamnak, valamint a IV. Kárpát-medencei RibON ribizliborversenynek. A Garden Proiect Kft. csapata által a cég székhelyén, Csíkmadaras 11. szám alatt szervezett rendezvény célja a kertészet területén elért legújabb eredmények és innovációk bemutatása, valamint a szakmai tapasztalatok megosztása.
A csíkmadarasi kertészet székhelyén sorra kerülő háromnapos szakmai eseménysorozat előadásai a növényvakság, a precíziós gazdálkodás és a generációváltás a kertészetben tematikák köré összpontosul.
A következő évek arról fognak szólni, miként tudjuk továbbadni a tudásunkat a következő generációnak – mutatott rá János Ferdinánd főszervező, kertészmérnök, a Garden Proiect Kft. tulajdonosa a nagyszabású esemény beharangozását célzó sajtótájékoztatón. A precíziós gazdálkodás kapcsán megjegyezte: a klímaváltozás számos kihívás elé állítja a szakembereket, ezért fontos, hogy hatékonyabbá tegyük az erőforrások felhasználását, példaként említve a csepegtetős öntözőrendszerek működtetését, ahol kiszámítják a talaj és a növény vízigényét, így költséghatékonyan tudják fenntartani a rendszert. A mesterséges intelligencia a kertészetben is egyre nagyobb teret hódít, ezért fontos a tudás, a tapasztalat, az új információk átadása. Ezt a célt szolgálja a soron következő szakmai konferencia, ahol az érdeklődők egy családias környezetben lehetőséget kapnak a tanulásra, az egyetemi alapképzések kibővítésére. De mindenkit szeretettel várnak, aki érdeklődik a tájépítészet, a parképítés és ezek fenntartása iránt, tehát minden kertészetnek, természetet szeretőnek, vagy szakmában dolgozónak javasolt az előadásokon való részvétel, ami egyedülálló, hasonló jellegű esemény az országban – vázolta János Ferdinánd. Hozzáfűzte, hogy az előadásokat neves szakemberek tartják – Magyarországról, Lengyelországból, Erdélyből – a teljesség igénye nélkül: Lukács Zoltán kertészmérnök, faápoló szakmérnök, a Magyar Faápolók Egyesületének tiszteletbeli elnöke és a Kertészeti Egyetem vendégprofesszora; Ferencz Lehel kertészmérnök; Kosztka Ernő kertészmérnök, metszőmester, a Magyar Kertépítők Országos Szövetsége (Makeosz) elnöke; McMenemy Márk kertészműsorokat készítő blogger.
Metszőmesterképző
Február 25. és március 1. között tartják immár hetedik alkalommal a gyümölcsteremsztő és metszőtanfolyamot, melynek keretében Ferencz Lehel, Kosztka Ernő és házigazdaként János Ferdinánd kertészmérnökök tartanak elméleti és gyakorlati oktatást, ugyanakkor az úgynevezett „metsző show” sem fog elmaradni. A tanfolyam témái a karbantartás, oltás, metszés, tápanyag-utánpótlás, növényvédelem. A részvételi díj 290 lej. Jelentkezni a https://bit.ly/metszotanfolyam_2025 címen lehetséges, a helyek száma korlátozott. A résztvevők – akik távolabbról, Maros és Brassó megyéből is jöttek – száma tavaly megközelítette az ötvenet. Összességében pedig elmondható, hogy több mint 300-an vettek részt eddig a tanfolyamokon, melynek végeztével egy oklevelet kapnak elismerésül.
Ribizliborok párbaja
A vidékünkön hagyományos ribizlibor-termelést akarjuk feleleveníteni, mert itt, a Csíki-medencében a ribizlit gazdaságosan lehet megtermeszteni – mutatott rá János Ferdinánd.
Megtudtuk: a RibON Natúr Szövetkezet és a Garden Proiect Kft. negyedik alkalommal szervezi meg Csíkmadarason a Kárpát-medencei Ribizliborversenyt, melynek elsődleges célja a ribizliborok népszerűsítése. A minták leadásának határideje január 31., amit a Garden Proiect székhelyén személyesen, illetve postán vagy csomagküldő szolgálaton keresztül juttathatnak el. A palackokon fel kell tüntetni a nevező nevét és a bor évjáratát. Nevezési díj egy üveg bor ára. A verseny díjazására pedig a VIII. Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia gálaestjén kerül sor március elsején. A jelentkezők részletes visszajelzést kapnak a mintáik érzékszervi tulajdonságairól a bírálatban kiemelt tapasztalatokkal rendelkező minősítőktől, borbíráktól – Olteán István élelmiszeripari mérnök, WSET (Wine and Spirit Education Trust) okleveles borszakértő; Olteán Éva WSET2 okleveles borszakértő, WSET3 hallgató; Penu Tibor Szilárd ügyvéd, WSET3 okleveles borszakértő; Bálint Lajos borkereskedő, WSET alapfokú borszakértő; Zilai Zoltán borászmérnök, nemzetközi borbíráló. Utóbbi, a tavalyi ribizliborverseny kapcsán írt leveléből idézve elhangzott: „megvallom őszintén, hogy borászként egy kicsit aggódva, előítéletekkel érkeztem. Dolgozott bennem a borász soviniszta gőgösség, pedig tudtam, hogy ezen a tájon, száz kilométeres távolságon belül sehol nem terem szőlő, tehát az itt élők csak az erdőkben és cserjésekben és a telepített ültetvényeken termő fekete ribizliből, áfonyából készíthetik el saját erjesztett italukat. Ez az ő vidékük, kultúrájuk, hagyományuk, amire büszkék, tehát tiszteletet érdemelnek”.
János Ferdinánd végezetül megjegyezte: a Kárpát-medencei szintű versenyre, az elmúlt esztendők tapasztalatait nézve, átlag száz termelő szokott benevezni, akik Felvidékről, Horvátországból, Magyarországról, Partiumból és Erdélyből érkeznek. Bővebb információt a ribon.ro honlapon és az esemény Facebook-oldalán találhat az érdeklődő.