Sártengerré változott a Kőbánya utca Zsögödben
Hetek óta sárban kénytelenek járni a Kőbánya utca lakói Zsögödben, miután a szennyvízcsatorna vezetékeinek lefektetését követően a kivitelező szétterítette a köves utcában a kiásott földet. Többszöri kérésre a tegnap késő délután hozzáláttak, hogy járhatóbbá tegyék az utcát, de ha a kivitelező nem lesz hajlandó erre, a Harvíz saját munkagépeivel lép közbe.
Csak gumicsizmában érdemes megközelíteni a csíkszeredai Kőbánya utcát – figyelmeztetett az egyik ottani lakos, aki arra hívta fel a figyelmünket, hogy a szennyvízvezetékek földbe fektetését követően a kivitelező ACI Cluj alvállalkozói nem szállították el a kiásott földet, hanem az addig kövezett úton terítették szét. Ezzel nemcsak megemelték az út szintjét, de a közlekedést is jelentősen megnehezítették, mivel a csapadék következtében kialakult sárban gyalogosan legfeljebb kecmeregni lehet, de a személygépkocsival behajtók sem boldogulnak egykönnyen.
– Még az ereszt is leverték a ház faláról, és azt mondták, majd kijavítják, de ha nem javíttatom meg magam, a havazás és azt követően az olvadás is úgy ért volna – panaszkodott az egyik ott lakó. A sártenger eltüntetésére szánt tört követ már a múlt héten meghozták és felhalmozták az utca végében, de aztán a munkások már nem jöttek arrafelé, magyarázta. Azt is megmutatta, saját maga által kitett nagy kövekkel próbálja megakadályozni, hogy az autók túl közel hajtsanak a házához.
A másik szomszéd homokkal szórta fel az út szélét, hogy legalább gyalogosan közlekedni tudjon. Azt mondta, most már kénytelen folyamatosan az autójában hordani a gumicsizmát, arról nem is beszélve, hogy a sár rendkívül csúszóssá, így veszélyessé teszi az utcát. Az állapot szerinte már hat hete tart.
– Körülbelül két hete érkeztek az első a panaszok a Harvízhez, úgy gondolom, türelmesek voltak a lakók. De mostanra eljutottak a tűrőképességük határára – vélekedett Oláh Sándor, a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat projektfelelőse. Elmondta, a Harvíznek az ACI Cluj-zsal van szerződése, ennek a cégnek az alvállalkozói miatt húzódott el a helyreállítás. – Az alvállalkozó ígérget az ACI-nak, ők pedig nekünk, általában azt, hogy ma vagy holnap megoldják a problémát – mondta a mérnök, akit akkor értünk el, amikor éppen a helyszínre tartott, hogy ellenőrizze, a legutóbbi ígérethez híven a munkások valóban elkezdték-e az utca helyreállítását. Hozzátette, ha nem tudják meggyőzni a kivitelezőt a helyreállítás fontosságáról, saját munkagépeikkel megoldják a problémát, és kiszámlázzák a kivitelezőnek.
Mi valamivel sötétedés előtt jártunk a sáros utcában, ahol három munkás fogadott. Elmondták, arra készülnek, hogy letakarítsák az útról a sarat, kiegyenlítsék és újrakövezzék. Oláh Sándortól azt is megtudtuk, hogy lassan üzemképes a zsögödi városrészen a szennyvízhálózat, így már jelentkezhetnek azok, akik szeretnének csatlakozni. Ebbéli szándékukat a 0266–313636-os telefonszámon, illetve az office@harviz.ro e-mail címen jelezhetik. Hozzátette, a tervért és a munkálatokért nem kell fizetniük az igénylőknek, hiszen ezt az uniós projektből finanszírozzák, viszont a helyszínen ki kell fizetniük 80 lejt a csatlakozási engedélyért.
Háromszéki Eszter