Régi üdülőtelep felújításától élményfürdőig
Nagymúltú fürdőhely felújításán dolgoznak Csíkdánfalván, ugyancsak patinás fürdő szabadidő-komplexummá alakításán tevékenykednek Csíkkarcfalván, és vadonatúj élményfürdő létrehozásán fáradoznak Csíkmadarason. Három helyszín, kétféle megközelítés, egyetlen célkitűzés: a turisztikai kínálat erősítése. E három, a felcsíki fürdőzést forradalmasító tervet vizsgáltuk meg.
[caption id="attachment_74336" align="aligncenter" width="960"] A csíkmadarasi élményfürdő látványterve. A polgármester szerint nem túl merész, csak mi hittük el, hogy nem álmodhatunk nagyot[/caption]
A felcsíki falvak közismert fürdőhelyei közül kiemelkedik a karcfalvi Madicsafürdő és a dánfalvi Dugásfürdő. E kettő a népi feredő jellegét túlnőve vált sokak által kedvelt kikapcsolódási és találkozóhellyé – főként a kommunizmus évtizedeiben –, és mindkettő kádas fürdőzést is kínált. Mára egyikük teljesen tönkrement, a másik használható ugyan, de már messze nem büszkesége a falunak. A legmerészebb – vagy mégsem? – felcsíki fürdőzési terv ugyanakkor a Csíkmadarasra tervezett élményfürdő.
Dugásfürdő: befektető nélkül nehéz
Az 1926-ban létrehozott fürdőhely remélhetőleg régi népszerűségének örvendhet majdani százéves „születésnapján”, egyelőre azonban nincsenek erre utaló jelek. Tervek azonban igen, igaz, ezeket aktualizálni kellene.
– Áldatlan a helyzet, mert hiába számítottunk támogatásra a Helyi Fejlesztések Országos Programjából (PNDL), a többi hasonló turisztikai pályázattal együtt a mienket sem fogadták. Körülbelül 6 millió lejre volna szükségünk ahhoz, hogy az elvárásoknak megfelelő fürdőhellyé tegyük a Dugásfürdőt, ehhez azonban nincs saját anyagi forrásunk – közölte Bőjte Csongor Ernő, Dánfalva polgármestere.
A helyszínen járva meggyőződhettünk afelől, hogy a két meglévő strandot használják ugyan, de az idő nagyon eljárt a létesítmény felett.
– Jelenleg is úszótanfolyam zajlik, bár az időjárás nem kedvez neki. A nagy medence vizét hetente, a kis medencéét pedig háromnaponta cseréljük. Ilyenkor ki is takarítjuk őket. A benti kádas fürdő is használható, vannak évtizedek óta visszajáró vendégeink is. A felújításra azonban nagyon rászorul a fürdő – mondta Vízi László, a létesítmény gondoka. Nemrég falunapokat szerveztek, és a fürdő fő helyszín volt. Látszik rajta az is, hogy használják, és az is, hogy gondozzák. De az is, hogy nem egyértelmű: a turistáknak mutogatni kell, vagy inkább eldugni előlük.
A szálláslehetőség terén történtek ugyan előrelépések, de minden téren fejleszteni kellene az önkormányzati tulajdonú fürdőhelyet. Bőjte Csongor Ernő szerint ez belátható időn belül csak úgy valósulhatna meg, ha valaki befektetne.
[caption id="attachment_74337" align="aligncenter" width="1000"] Régi és új épület a Madicsán. A részeredmények őrzése is nagy feladat[/caption]
Madicsa: csurran-cseppen
Karcfalva fürdőhelye is a kommunizus idején élte virágkorát, majd rohamosan tönkrement. Többször cikkeztünk arról, hogy a fejlesztési terve már 2009-ben elkészült, a több millió eurós beruházást azonban csak kis lépésekben tudják megvalósítani. 2014-ben felújították a borvízforrás környékét, 2015-ben menedékházat építettek, azóta a közművesítésen – ivóvíz- és csatornahálózat építésén, valamint áramellátáson – dolgoznak.
– Elsősorban táboroztatási célokat szolgálna az üdülőkomplexum. A menedékház folytatásában lévő épületet elbontanánk és új épülne a helyébe, a kádasfürdő épületének jó az állaga, ezért elég lenne a felújítás, a kissé távolabb eső villát pedig – közbirtokossági összefogással – szálláshellyé alakítanánk. Egy nagyobb kültéri medence és sportpálya is szerepel a tervek között. Idén még a villanyhálózattal tudunk haladni, jövőre remélhetőleg nekifogunk az épületeknek is, bár egyelőre nem látunk erre használható anyagi forrást – közölte Gábor Tibor polgármester, megjegyezve, hogy magyarországi támogatás jelenthetne új lendületet.
A falu központjától egyébként 4,3 km-re található a fürdőhely. 270 métert korábban aszfalttal borítottak, további 1,2 km-t pedig kormánytámogatásból korszerűsítenek. A maradék közel 3 km-es szakasz aszfaltozása szintén kérdéses.
[caption id="attachment_74338" align="aligncenter" width="1000"] Dugásfürdő. Turizmus egyelőre nem építhető rá Fotók: Kovács Hont Imre[/caption]
Élményfürdő helyi adottságokból
Csíkmadaras polgármesterének nehezen hittük a községi piac két évvel ezelőtti használatba adásakor, hogy a közelben – az Olt másik parján – nemsokára élményfürdő lesz. Július első napjaiban azonban a település közösségi oldalán megjelentek az első látványtervek. Bíró László községvezető elmondta: ha számításba vesszük Csíkmadaras geológiai adottságait (a falu két törésvonal határán fekszik) és a település korábbi, „túlzónak hitt” megvalósításait, akkor már nem is tűnik annyira merésznek az elképzelésük.
– Tudományosan alátámasztott tény, hogy Csíkmadarason 1000 méteres mélységben már 70-80 Celsius-fokos víz található. Már 2006-ban eldöntöttük a fejlesztési stratégiánk elfogadásakor, hogy a helyi erőforrásainkra akarunk támaszkodni. Ezt tettük a törpe-vízierőmű létesítésekor, és ezt tesszük a biomassza-erőmű folyamatban lévő megvalósításakor is – mutatott rá Bíró László arra, hogy a vízierőművel a falu a saját áramellátását célozza, a biomassza-erőművel pedig az áramellátást erősítené, a hőenergiával a középületeket fűtené.
A fürdőkomplexum kinti és benti medencéket, wellnesst, játékelemeket, óriási parkolót is magában foglal, területe több mint 10 hektár. A vízierőműhöz hasonlóan részvénytársaság működtetné, és bárki vásárolhatna részvényt – elsősorban a falubeli „befektetőket” várják.
– Több mint 10 millió euróba kerülne ez, de ha megteremted a miliőt a tőkéhez, akkor a tőke áramlani kezd. Úgy látom, hogy legjobb esetben egy év alatt biztosíthatjuk a finanszírozási feltételeket, két év alatt pedig megtörténhet a kivitelezés. Ismerve az itthoni viszonyokat úgy látom, hogy négy-öt éven belül valósulhat meg az élményfürdő – nyilatkozta Bíró László.
A feltárási jogra egyébként már benyújtották a dokumentációt, amint az engedélyt megkapják, elkezdik a mélyfúrást. Ez azonban főként a hőenergiát állítaná elő – és erősítené a biomassza-erőműből nyert energiát –, míg magát a fürdővizet felszíni vizekből biztosítanák.
Kovács Hont Imre