Megerősítik a testvérvárosi megállapodást
Rendhagyó helyszínen, az 1917. március 8-i, Magyaros-tetői csata helyszínén, a Litzman-kúpnál látja el újra kézjegyével Ráduly Róbert Kálmán és Szólláth Tibor Zoltán polgármester a Csíkszereda és Hajdúnánás közötti testvérvárosi megállapodást vasárnap. Az ezt megelőző, szombati napot pedig a száz évvel ezelőtti történések felidézésére szenteli Csíkszereda Város Önkormányzata és a Csíki Székely Múzeum.
A két város az elmúlt hétvégén, szeptember 10-én pecsételte meg ünnepélyesen a több mint 100 éves történelmi kapcsolatát a Hajdú-Bihar megyei településen hetedik alkalommal megtartott Székely Menekültek Emléknapja keretében, amelyet idén a székelyek 1917. évi hazatelepülésének századik évfordulója jegyében szerveztek – adta hírül közleményében Csíkszereda Polgármesteri Hivatala. Az 1916-os román támadás után több mint 3000 csíki talált átmenetileg menedéket és otthont Hajdú vármegyében, Hajdúnánáson. Az akkori események emlékére és köszönetképpen a vendégszeretetért Csíkszereda város és a Csíki Székely Múzeum – a Mikó Ferenc Alapítvány által – székely kaput ajándékozott Hajdúnánásnak, amelyet a megemlékező ünnepség keretében avatott fel a két közösség.
Hajdúnánás után Csíkszeredában is felidézik a székelyek és a hajdúk egy évszázados kapcsolatát. A megemlékező ünnepség keretében holnap 16.00 órától a két város önkormányzata, illetve a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület koszorút helyez el a Székely Hadosztály tiszteletére állított emlékműnél Csíksomlyón. Ezt követően 17 órától a Csíki Székely Múzeum bástyatermében folytatódik a megemlékezés, ahol köszöntőbeszédet mond Füleki Zoltán alpolgármester és Szólláth Tibor Zoltán, Hajdúnánás polgármestere, majd ft. Darvas-Kozma József esperes eleveníti fel az első világháború történéseinek csíki vonatkozásait.
Az ünnepségen közreműködik a Gyimesvölgye Férfikórus, az előadásukban felcsendülő népdalcsokrok között pedig Menekülnünk kell! címmel részletek hangzanak el korabeli visszaemlékezésekből, leírásokból, Daczó Katalin válogatásában. A megemlékezés záróakkordjaként a résztvevők megtekintik a Nézőpontok – Térhatású képek a Nagy Háborúról című kiállítást a házigazda, Gyarmati Zsolt múzeumigazgató tárlatvezetésével.
HN-információ