Kiváló borokat tettek le az asztalra
A világon egyedülálló ribizliborverseny díjátadó gálájára került sor szombaton Csíkmadarason, a Garden Proiect Kft. székhelyén, ahol ünnepélyes keretek között díjazták a verseny győzteseit. Közel százan versenyeztették ribizliboraikat az egész Kárpát-medencéből, és számos érmet – arany, ezüst, bronz – osztottak ki, valamint egy champion- és egy különdíjat, ami arra utal, a szakmai zsűri értékelése alapján, hogy a gazdák egyre jobb termékeket készítenek, és évről évre látszik a fejlődés, a tanulás.
A RibON Natúr Szövetkezet és a Garden Proiect Kft., a Székely Gazdaszervezetek Egyesületével (SZGE) és a Felcsík Kistérségi Társulással együttműködve, negyedik alkalommal szervezte meg a Kárpát-medencei RibON ribizliborversenyt. A verseny elsődleges célja a ribizliborok népszerűsítése.
Az esemény gáláját – ahol ünnepélyes keretek között adták át a díjakat, érmeket – a nyolcadik alkalommal megrendezett Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia záróprogramjaként tartották. A Garden Proiect Kft. központi épületének díszterme zsúfolásig megtelt díjnyertes versenyzőkkel, neves meghívottakkal, világi és egyházi elöljárókkal.
Jó gazdája van a ribizliborversenynek
A rangos esemény László Rezső plébános áldásával kezdődött, megjegyezve: a kertész nem erővel hódítja meg a kertet, hanem alázatos munkával, együttműködve a természettel. A hálaadást követően János Ferdinánd főszervező, házigazda, kertészmérnök, a Garden Proiect Kft. tulajdonosa szólt a jelenlévőkhöz köszönetet mondva a nagy elődöknek, akik ránk hagyták a hatalmas tudást, amit tovább tudunk vinni.
– Nem dolgoztunk hiába, nagy fejlődésen ment át a rendezvény, amit ünnepeljünk meg közösen, és adjunk hálát családunknak, kollégáinknak, és mindent vigyünk tovább a jövőben is – fogalmazott a házigazda.
Csíkmadaras polgármestere, Péter Dávid kiváló lehetőségnek nevezte a szakmai napokat, ahol adva van a lehetőség a következő generációnak is a tanulásra. A Felcsík Kistérségi Társulás elnöke, Karda Róbert felszólalásában kiemelte, hogy nagy dolgokról csak együtt tudunk álmodni, és reményét fejezte ki, hogy idővel eljutunk oda, hogy Székelyföld ezen része Svájcra fog hasonlítani.
Becze István, az SZGE elnöke beszédében rávilágított, hogy jó gazdája van a ribizliborversenynek, a fejlődésnek van értelme.
– Azért ültetünk fát, ribizlibokrot, hogy a gyümölcsét élvezzük, de mindez hosszú távon megélhetést is biztosít – mondta Becze.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere is köszöntötte a résztvevőket, szervezőket. Az elöljárók fontosnak nevezték a hasonló szakmai találkozókat, a tapasztalatszerzést, és egyetértettek abban, hogy a kertészet nemcsak egy szakma, hanem közösségépítő tevékenység is.
Tánczos Barna pénzügyminiszter köszöntőbeszédében hangsúlyozta, a mezőgazdaságban a családi vállalkozások nélkül a települések elnéptelenednek. Rámutatott, hogy János Ferdinánd a semmiből egy új világot teremtett, melynek ékes példája a ribizliborverseny is, amivel feltette Csíkot a térképre, hisz az egész Kárpát-medencéből jöttek versenyzők, így ezáltal megint Csík lett a világ közepe.
Egyre jobb termékek készülnek
Az ünnepi beszédeket követően – a pálinkafőző versenyekről is ismert – János András Előd, a szakmai zsűri elnöke értékelte a versenyt. Ismertette: az idén 22 arany, 33 ezüst és 39 bronz medaliont osztottak ki.
– Közel százan versenyeztették ribizliboraikat az egész Kárpát-medencéből. A termelők egyre jobb termékeket készítenek, mindenki tanult, fejlődött. Az eseménynek van múltja, jelene és lesz jövője – zárta gondolatait az elnök.
A továbbiakban dr. Sinkó János a zsűri részéről is értékelte szakmailag a felhozatalt. Mint fogalmazott, a ribizlibor egy alkotás, sok a hibalehetőség, ezért alázat kell a borkészítő részéről. Látható a fejlődés, ugyanis a tavaly hat aranyat, az idén már 22-t osztottak ki. Érdemes folytatni, sok kiváló bort tettek le idén az asztalra – mutatott rá a szakember.
A díjazottak közül az aranyérmesek: Székely Szilárd, Szalai Dénes és Székely Endre, Kelemen Béla, Székely Endre és Gyenge Zoltán, Tókos Huba, Báthory Zsolt, Székely László, Török Jenő, Fehér Imre, Szász Gyopár, Nagy Tímea, Lajos Király Manufaktúra, Deák Zoltán, Gidró Róbert, Szász Mátyás, Molnos Erzsébet. A champion díjas Báthory Zsolt lett, a különdíjat pedig a Lajos Király Manufaktúra kapta.
A rangos esemény hangulatát a Székelyföldi Énekiskola tanítványainak népdal-összeállítása emelte, majd a rendezvény tombolahúzással ért véget, ahol értékes nyeremények találtak gazdára.