Jut pénz aktuális beruházásokra
A csíkszentmártoni árvízkárok enyhítéséről, közútépítésről, a Tusványost is védő villanypásztor felszereléséről továbbá a megyei védőnő hálózat kialakításáról, a megyei kórház fejlesztéséről döntött többek közt a Hargita megyei önkormányzat tegnapi közgyűlésén. A fent felsorolt beruházásokra kivétel nélkül jut pénz a megyekasszából.
Összesen 36 tanácshatározatot fogadott el a megyét vezető testület, különösebb vita nem alakult ki a gyűlésen. Elsőként a Csíkszentmártont ért árvázkárok enyhítéséről döntöttek a tanácsosok. Borboly Csaba tanácselnök az ülés végén elmondta: az elmúlt hetekben Hargita megyében komoly gondokat okozott az árvíz. Csíkszentmártonban például hatalmas károk keletkeztek, ezért az ottani károk enyhítésére nagyobb összeget különített el az önkormányzat. Hozzáfűzte Gyimesközéplokon az önkormányzattal együtt vásároltak munkagépet, amellyel Hidegségben és Borospatakán fel tudják szabadítani az elzárt utcákat – ez későbbi árvizek esetén is hasznos lesz majd.
A kórházat is fejlesztik
A megyét vezető testület elfogadta a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház mellé tervezett heliport építési dokumentációját is. Az elöljáró elmondta: újabb gépeket fognak vásárolni, amelyeknek köszönhetően olyan kezelések is elérhetővé válnak, amelyekért eddig messzire kellett utazni.
– Nagyon örülünk, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház egyre közelebb kerül ahhoz, hogy regionális klinikává váljon – jelentette ki az elöljáró. A tanácsülésen Konrád Judit, a kórház igzagatója ugyanakkor arról számolt be, hogy egész pontosan egy nagy teljesítményű CT-t és egy vesekőtörőt vásárol az egészségügyi intézmény. Hozzáfűzte: a beruházással az a céljuk, hogy
felkészítsék az általa vezetett intézményt arra, hogy a térség legmagasabb szintű szolgáltatását nyújtó kórháza legyen.
Vevő a megye a civil kezdeményezésre
A tanácsülésen ugyanakkor nemcsak rutinszerű pénzosztás volt, az önkormányzati képviselők ugyanis meghallgatták Sógor Enikőt, a Prosperitas Vitae Egyesület vezetőjét, aki bemutatta a megyei védőnői hálózat kialakításáról szóló terveiket. A civil szervezet vezetője kifejtette: a hálózat rendkívül fontos a gyerekek korai fejlesztésében, ráadásul hozzájárulna a szülők képzéséhez, tájékoztatásához is. Mint részletezte: a legfőbb hozadéka a védőnői hálózat kialakításának megyei szinten az lenne, hogy időben ki lehetne szűrni azokat a fejlődési rendellenességeket, amelyek – ha nincsenek kezelve – figyelemhiányt, hiperaktivitást, tanulás- és viselkedészavart okoznak a gyerekeknél. Hozzáfűzte: többek közt elejét lehetne venni annak, hogy iskoláskorban a gyerekek diszlexiával vagy diszkalkuliával küzdjenek. A megyei tanácsosok úgy döntöttek, az önkormányzat hajlandó segíteni abban, hogy szakintézmények együttműködésével stratégiát dolgozzanak ki a civil szervezet terveinek megvalósítására.
Tusványosra is figyeltek
A tanács Tusnádfürdő támogatásáról is döntött: villanypásztor-hálózat kiépítésére különítettek el összegeket.
– Tusnádfürdőn a medve továbbra is óriási problémát jelent. A fürdőváros turizmusa virágzik, ráadásul ma kezdődik a Tusványos, ahol több tízezren megfordulnak, nem engedhetjük, hogy emberi életek kerüljenek veszélybe – szögezte le Borboly Csaba.
Kiss Előd-Gergely