Idén nem volt kártevőirtás
Bár vannak Csíkszeredának olyan tömbháznegyedei, ahol a lakók egerekre panaszkodnak, amint megtudtuk, nincs a szokásosnál több rágcsáló. A polgármesteri hivatal viszont idén nem tudott szúnyog- és rágcsálóirtást végeztetni, mivel még nem jelent meg a közbeszerzési törvény alkalmazási módszertana.
A négy földszinti lakásból háromban egeret fogtunk. Mi magunk négyet is – számolt be egy hölgy, aki a Testvériség sugárút egyik négyemeletes tömbházának földszintjén lakik.
– Próbálkoztunk ragasztóval, ultrahangos riasztóval, szimpla egérfogóval, s végül beszereztünk egy macskát. Ez a biztosabb. De még mindig hallok mozgást. A Gyermek sétány közelében lakunk, s gondolom, hogy a munkálatok is közrejátszottak. Amint a hölgy elmondta, egyes lakók a tömbház előtt is láttak egeret, sőt patkányt is. Egy másik panaszosnak, Bartó Ilonáéknak a tavasszal a Jégpálya negyed egyik földszinti lakásában éppen a patkányokkal gyűlt meg a bajuk. Szerintük a csövek mellett, a pincéből érkezett a hívatlan látogató. A panaszt végül kérésükre a lakószövetség oldotta meg, amely szakirányú céggel végeztette el a patkányirtást a pincében. Másvalakinek a vécékagylójában jelent meg a patkány…
Patkányok, egerek és bolhák
– A Müller László utcában, a Testvériség sugárúton és a Jégpálya negyedben áll fenn patkányfertőzöttség. Ahol munkálatokat végeztek az utóbbi időben, ott váltak különösen láthatóvá. A Haladás utca is minden ősszel megtelik egérrel, és azt mindenki magánúton megoldja, de nem áll fenn sehol a szokásosnál nagyobb mértékű fertőzöttség – vélte György László szakirányú vállalkozó. – Tulajdonképpen a sokévi rendszeres munkálatnak látszik az eredménye, és ehhez nemcsak a kártevőirtás járult hozzá, hanem az is, hogy felszámolták a garázsokat, amelyek gyakran patkányfészkek voltak.
– Most a bolhának van a szezonja – tette hozzá Gábor Tibor élelmiszeripari technikus. – Különösen ott vannak ilyen gócok, ahol egy-egy kóbor állat beköltözött a tömbház alagsorába. Vannak cégek és lakószövetségek, amelyekkel szerződéses viszonyban vagyunk és rendszeresen végzünk ilyen munkálatot, mások esetenként hívnak ki, de nincs az egész városra kiterjedő aktuális fertőzöttségi térképünk.
Hiába volt a nyáron rendszeresen szúnyogfelhő a parkban, hiába volt komoly kullancsveszély (állítólag Hargita megye a negyedik legfertőzöttebb megye az országban ilyen szempontból), hiába lenne a megelőzés a legfontosabb, hogy elejét lehessen venni a kártevők elszaporodásának, az idén a város még nem tudott kártevőirtást végeztetni, pedig a törvény szavatolja az egészséges környezethez való jogot.
Csak közterületen futkossanak, repkedjenek
2011-ben a város nem közterületnek számító területen is végeztetett szúnyogirtást, többek között az Olt partján, a zsögödi strand közelében. A számvevőszék szerint szabálytalanul jártak el, mert a vízügyi igazgatósághoz tartozó területen irtatták a szúnyogokat. Hasonló kifogást emeltek a hulladékszigeteken, hulladékledobóknál és – az azóta felszámolt – szeméttelep környékén végzett rágcsálóirtás miatt is, ezért 2012–2013-ban kimaradt, 2014–2015-ben ismét végeztek nagyobb volumenű kártevőirtást a közterületeken.
– Több perünk is volt emiatt, de végül a bíróság is úgy állapította meg, hogy más területén végeztük a rágcsálóirtást – emlékezett vissza Szőke Domokos alpolgármester. – Holott mi azt állítottuk, hogy igaz, hogy a szemétledobó is magánterületnek tekinthető, de mi a közterültre kiszaladókat irtottuk… A szúnyogokat néhány éve olyan helyekről is irtottuk, mint a Suta vagy a dendrológiai park, de azokban az esetekben is megjártuk. Pedig gondoltuk, hogy ez a hatékony szúnyogirtás. Hatékony is volt, de nem lehetett közpénzből kifizetni. Viccesnek tűnik, de elvesztettük a pereket. Most óvatosabbak vagyunk, a kollégák is óvatosabbak. Bár nem tudom, mi lenne, ha repülőből végeznék a szúnyogirtást, hogy lehet akkor megoldani?
Szőke Domokos elmondta, hogy a törvény értelmében a kártevőirtás közszolgáltatás, amelyre, mint a közvilágításra, a szeméthordásra vagy a vízszolgáltatásra, hosszú távú koncessziós szerződést kell kötni. A polgármesteri hivatal el is készítette a szabályzót, és elindult a közbeszerzési eljárás, csakhogy közben megjelent az új közbeszerzési törvény, ezért a nyáron újabb szabályzót fogadtak el, de azóta sem látott napvilágot a törvény alkalmazási módszertana. Így most a kártevőirtással – és a közvilágítással is ugyanígy – várnak, amíg kiírhatják a közbeszerzést, ami egyből négy évre oldhatná meg a kártevőgondokat.
Daczó Katalin