Gasztronómia és kultúra Dugásfürdőn
Gasztrokulturális napokat tartottak a hétvégén a csíkdánfalvi Dugásfürdőn. Az önkormányzat rendezvényén szombaton a fiataloké volt a főszerep, akik kürtőskalács-fesztivállal és ügyességi játékokkal várták a felcsíki fiatalokat. Tegnap többek között népi gyermekjátékok, főzőverseny, fúvószenekoncert és tűzijáték színesítette a programot.
Hét csíkszéki község: Csíkszentdomokos, Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva, Csíkmadaras, Csíkrákos és Csíkszentmiklós fiataljai sürögtek-forogtak szombat délelőtt a csíkdánfalvi Dugásfürdőn. A hét évvel ezelőtt – hagyományőrzés céljából – kezdeményezett kürtőskalács-fesztiválon igyekeztek a nagymamáiktól tanult receptek alapján a legfinomabb ínyencségeket elkészíteni, amelyeket különböző szempontok alapján díjazták a szervezők.
– A legfinomabb kürtőskalács- díjat Karcfalva–Jenőfalva csapata nyerte. A legfinomabbat aszerint szoktuk díjazni, hogy melyik a leghagyományosabb kürtőskalács. Ezenkívül évekkel ezelőtt létrehoztuk a legkreatívabb kürtőskalács-díjat is, hiszen a résztvevők mindig előrukkolnak valamilyen különlegességgel. Idén a legkreatívabb kürtőskalács-díjat a szenttamásiak nyerték, ők ezúttal nagyon különleges fahéjas és kókuszos kürtőskalácsot sütöttek – mondta lapunknak Kosza Adrienn, az ifjúsági programokért felelős szervező.
Amíg a csapatok egy része kürtőskalácssütés közben serénykedett, addig mások az ügyességi versenyen próbáltak kitűnően teljesíteni.
– Nagyon-nagyon szeretem azt, amikor így fiatalokul össze tudunk gyűlni ebből a térségből és látjuk egymást. Ez mindenképpen jó közösségi élmény, másrészt a hagyományainknak az ápolása is mindig nagyon jólesik. Például most az volt az érdekes, hogy a csapatunkból eddig még senki nem sütött kürtőskalácsot, és úgy örültünk, amikor mégis összeállt, jól lejött a kürtsütőfáról. Azt éreztük, hogy tényleg valami olyasmit csinálunk, ami az őseinknek a napjait jelentősen kitöltötte. Egyébként ez a rendezvény mindig egy jó nyári időtöltés, szerintem ez a térségben egy nagy előny és ritka – osztotta meg élményeit a Hargita Népével a csíkszentdomokosi Karda Sára. A szombati programot retrobuli zárta. Böjte Csongor-Ernő, Csíkdánfalva polgármestere lapunk érdeklődésére kifejtette: az idei gasztrokulturális napok célja, hogy az elmúlt zűrzavaros időszak után kikapcsolódási – különös figyelmet fordítva a fiatalokra – lelehetőséget biztosítson a község lakóinak.
– Mindenképpen a fiatalok erős közösséggé kovácsolása a cél. Fontos, hogy megismerjék egymást a szomszéd települések fiataljai, próbáljanak meg együtt szórakozni, érezzék jól magukat. A másik fontos dolog, hogy lehetőséget biztosítsunk arra is, hogy kipróbálhassák a nagy- és dédszülőktől megtanult kürtőskalács- recepteket, és közösségi élményben legyen részük. Tehát a szombat teljesen a fiatalokról szólt, ők szervezték a programot is, mi csak támogatóként és segítségként voltunk jelen – mondta a felcsíki település elöljárója. A gasztrokluturális napokon a tegnap délelőtt volt főzőverseny, szentmise, majd népi gyermekjátékokat – játékba hívogatókat, kiolvasókat, dobbantókat, tapsolókat és párválasztókat – mutattak be a legkisebbek, illetve népdalokkal is megörvendeztették szüleiket, nagyszüleiket. A múlt héten 60 felcsíki gyermek vett részt fúvószenetáborban Csíkdánfalván. Tegnap ebéd után ők is és tanáraik is koncertet tartottak, majd a Pittyes2es és Gyufa, este pedig a Titán zenekar koncertje és tűzijáték szórakoztatta a résztvevőket.
Biró István