„Ezen a napon a bátor, tenni akaró márciusi ifjakat ünnepeljük”
Szónoklatok, tiszteletadó főhajtás és koszorúzás, ünnepélyes és szórakoztató programok, koncertek és gálaestek: számba vettük, hogyan készülnek Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson a magyar szabadságharc évfordulójának megünneplésére.
[caption id="attachment_25457" align="aligncenter" width="620"] – Doktor úr, azt hiszem, baj van a szememmel! – Miből gondolja? – Hát, amióta megnősültem, egy vasat sem látok a házban...[/caption]
Csíkszereda méltó ünneplésre készül
Az 1848–49-es szabadságharc évfordulójának ünneplése minden tavasszal a napi aktualitásainkra is sajátos fényt vet: az egység megtapasztalásának lelkesítő pillanata az, ami összekovácsol, és képessé tesz bennünket akár világrengető dolgok véghezvitelére is – szögezi le közleményében Csíkszereda Polgármesteri Hivatala. A dokumentum így folytatódik: „Társadalmi reformjaival a szabadságharc a polgári átalakulás megindítójává, önvédelmi harcával nemzeti jelképpé vált. Szerves része volt az 1848-as európai forradalmi hullámnak. Ezen a napon számos országban a bátor, tenni akaró és büszke márciusi ifjakat ünneplik, akárcsak mi. Csíkszeredában is minden év március 15-én az 1848–49-es forradalmi eseményekre, a hősként tisztelt márciusi ifjakra emlékeznek a Petőfi Sándor- és Nicolae Bălcescu-szobornál a Vár téren, valamint a Gál Sándor-szobornál a Gál Sándor téren. A megemlékező ünnepség szervezője Csíkszereda Megyei Jogú Város Önkormányzata.”
Az ünnepi program a következők szerint zajlik: a csaknem háromnapos rendezvény 2016. március 13-án, vasárnap rajtol: 11.30-kor kezdődik a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium csíkszeredai ünnepi koncertje a református templomban, este a már hagyományossá vált kamarazenei koncert a Csíki Kamarazenekar előadásában a Szakszervezetek Művelődési Házában, 19 órától.
Március 14-én, hétfőn 19 órától, ugyancsak a Szakszervezetek Művelődési Házában a jól ismert felvidéki együttes, a Ghymes ad konceretet a csíkszeredai közönségnek.
Március 15-én, kedden a megemlékezések sora a Petőfi Sándor Általános Iskolánál kezdődik 11 órakor. 16 órakor a Gál Sándor-szobornál folytatódik az emlékünnepség a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar, valamint történelmi egyházaink közreműködésével. A Vár téri megemlékezésen ünnepi beszédek és szavalatok hangzanak el, a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium leánykara és a Nagy István Művészeti Középiskola vegyes karának kórusműveivel, valamint a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncjátékával színesítve. A rendezvénysorozat a Petőfi Sándor- és Nicolae Bălcescu-szobor koszorúzásával zárul.
Forradalom.ma Székelyudvarhelyen
Közel egy hét van még a jeles napig, de Székelyudvarhelyen már érdemes előkeresni a kokárdát, és egy pillantást vetni a március 15-i rendezvények sokaságára. Válogatni bőven van amiből, hiszen az egész napos ünnepi rendezvénysorozatra, ahogy minden esztendőben, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala és a város kulturális intézményei is készülnek valamilyen tematikus műsorral, programmal. Az 1848–49-es szabadságharc 168. évfordulójának tiszteletére szervezett programsorozatban vannak visszatérő motívumok, de újdonságnak, rendhagyónak számító események is. Ilyen az események nyitányának számító, a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhelyi Fiatal Fórum közös, a város ifjúságát megmozgató és az 1848. március 15-i budapesti eseményeket, szereplőit megidéző, újrajátszó Forradalom.ma, amit nem érdemes kihagyni. A játékba bekapcsolódó márciusi ifjak reggel 9 órakor gyülekeznek a Pilvax kávéházat „helyettesítő” G. Caféban, ahol természetesen elhangzik a Nemzeti dal, majd a Jókai Mór szerepébe bújt diák tolmácsolja, hogy mit kívánt 168 évvel ezelőtt a magyar nemzet. Az ifjú forradalmárok ezután a Márton Áron térre, a Patkóba mennek, ahol a Kékiringó néptánccsoport előadása után újra Jókai lép a színre és elmondja lelkesítő beszédét. Hogy miről és mit üzen, egyelőre titok. Az ifjúság útja ezután, kb. 10 óra 20 perckor a Vár utca sarkán levő nyomdához vezet, ahol már Irinyi József veszi át a szót, és olvassa fel azt a 12 pontot, amit a 21. századi udvarhelyi fiatalok fogalmaztak meg. Hogy senki ne felejtse, amit hallott, szórólapot kapnak a jelenlevők. A megidézett események utolsó helyszíne a Nemzeti Múzeum, azaz a Művelődési Ház lesz, amelynek lépcsőjéről Széchenyi István és Kossuth Lajos üzeni, hogy éljen a haza és a szabadság, s végül a Talpra, magyar! közös eléneklése zárja a rendhagyó, de minden bizonnyal emlékezetes megmozdulást.
Az ünnepi program ezzel korántsem fejeződik be. A déli harangszó jelzi a Márton Áron téren a hivatalos ünnepi szónoklatok és műsor kezdetét. A helyszínen felállított pódiumon ropja a Boróka néptáncegyüttes, fújja a dalt az Székely Dalegylet, az Alla Breve és a Balázs Ferenc Vegyeskar, az Udvarhelyszéki Fúvószenekar, látványosan felvonulnak a hagyományőrző huszárok, és közreműködnek Kulcsár-Székely Attila és Vidovenyecz Edina színművészek is. A nap folyamán a Városháza téren a kézművesek verik fel sátraikat, a Művelődési Házban pedig 9 órától lehet részt venni a gyermekeknek szervezett kézműves-foglalkozáson, ahol a huszárcsákó készítésének csínját-bínját oktatják. A Városi Könyvtár a hivatallal közösen tematikus képzőművészeti és kokárdakészítő pályázatot hirdetett óvodásoknak, általános és középiskolásoknak, amelyre szombatig, azaz március 12-ig még be lehet nevezni. Az alkotásokat március 15-én 14 órakor teszik közszemlére a Kőkereszt téren, a könyvtár előtt, és a legjobban sikerülteket jutalmazzák.
A Tamási Áron Vitéz lelkek színjátszó csoportjának Pannónia, ne feledd halottaidat! című előadását 18 órától lehet megtekinteni a Művelődési Ház nagyszínpadán. A fáklyás felvonulás 18 óra 45 perckor kezdődik. A menet a Művelődési Háztól indul és a Márton Áron térre vonul, ahol majd a Ghymes együttes szabadtéri koncertje zárja a napot – a Kézfogás című ünnepi műsor 19 órakor kezdődik.
Aki március 15. előtt egy nappal már ráhangolódna az ünnepre, az sem marad hoppon. A Művelődési Ház kiállítótermében hétfőn 18 órától tartják Danis János tárlatának megnyitóját, érdemes ott lenni. Aki pedig forradalmi versekkel lelkesítené magát, azt szeretettel várják 17 órára a Varga Katalin utcába, a Szombatfalvi Református Lelkészi Hivatal, valamint az Udvarhelyi Fiatal Fórum közös, már hagyományosnak számító Ünnepi Szavalóestjére.
Hangverseny és gála Gyergyószentmiklóson
Gyergyószentmiklóson március 14-én, hétfőn elkezdődnek az ünnepi események, a Csíki Kamarazenekar és a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar 19 órától, a helyi Művelődési Ház színháztermében ad közös hangversenyt. A Werner Gábor budapesti karmester által vezetett műsoron a zenekarok többek között Beethoven-, Schubert- és Mozart-műveket játszanak a hallgatóságnak.
Március 15-én, kedden 12 órától a Szent Miklós római katolikus templomban tartanak ünnepi szentmisét, majd ezt követően, 13 órakor a Petőfi Sándor- és Kossuth Lajos-szoborhoz, a koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezés helyszínére várják az érdeklődőket. A Művelődési Ház nagytermében 18 órától a Karmazsin Népi Együttes tart gálaműsort – erre nem határoztak meg konkrét belépti díjat, az adományokat a szervező Katorzsa Egyesület jótékony célra, Ferenczi Csilla kezelésének támogatására fordítja.
[box type="shadow" ]Fáklyás sízés a Madarasi-Hargitán
A Madarasi-Hargita Síközpont üzemeltetői rendhagyó eseménnyel tisztelegnek az 1848–49-es szabadságharc emléke előtt: fáklyás esti sízést szerveznek március 15-én 20 és 21 óra között. Magyari Tekla, a síközpont sajtófelelőse arról tájékoztatott, hogy a tervek szerint a sízők égő fáklyákat tartva, rendezett sorban csúsznak le a Súgó pályán, utána felmennek a Nagy Mihályon, majd leereszkednek a Csillagösvényen és a Hadak útján. Enyhén ködös idő esetén az útvonal módosulhat a Kicsi Mihály pályára. Amennyiben átláthatatlanul ködös lesz az este, csendes, fáklyás megemlékezést tartanak a hegyen. – A fáklyás sízésnek vannak kisebb szabású előzményei. A hagyományteremtők közt van az a magyarországi, békásmegyeri gimnázium, amelynek diákjai több mint tíz éve rendszeresen ebben az időszakban töltik vakációjukat a hegyen, és március 15-én mindig kitűzik a kokárdát, és volt, amikor fáklyás megemlékezést tartottak. A szervezők azt szeretnék, hogy ez alkalommal minél többen vegyenek részt a minden bizonnyal különleges hangulatú estén – tájékoztatott és invitált az ünnepi sízésre Magyari Tekla. A fáklyákat a szervezők biztosítják a résztvevőknek.
[/box]
HN-összefoglaló