Hirdetés

Beharangozták Az önállósodás emlékei című film vetítését

Madéfalván, az önkormányzat épületében tartották meg Az önállósodás emlékei című film beharangozó sajtótájékoztatóját, amely a három település, Csíkcsicsó, Madéfalva és Csíkrákos 2004-es szétválásának történetét dolgozza fel. A film premierje pénteken este 19 órakor lesz a madéfalvi kultúrotthonban.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
Beharangozták Az önállósodás emlékei című film vetítését
Sajtótájékoztató Madéfalván. Tóth Bálint, Daczó Katalin, Daczó Dénes és Szentes Antal Fotó: Vlaicu Lajos

Az önállósodás emlékei című film hétfői beharangozó sajtótájékoztatóján elhangzott: a mozgóképes alkotás a települések 2004-es szétválásáról szól, amely három, egykor egy nagy községet alkotó település, Csíkcsicsó, Madéfalva és Csíkrákos község különválásának történetét dolgozza fel. A film részletesen bemutatja a szétválás előzményeit és a különválás időszakát. Az alkotás alapját 21 interjúalany beszámolói és újságarchívumok képezik. A film készítői Daczó Katalin, Daczó Dénes vágó, operatőr és szerkesztő, valamint Berszán-Árus György, aki a digitális archívum kezelője volt. A Memento Film és Stúdió Kft. készítette a filmet, és Szentes Antal, a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója is segítette az alkotókat, elsősorban az interjúalanyok felkutatásában.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A film a 2004-es eseményeket örökíti meg, szándékosan nem foglalkozik a különválás óta eltelt húsz évvel, mivel a készítők tervei között szerepel, hogy egy második részt is készítenek, amely a későbbi időszakot tárgyalná. A film rávilágít arra, hogy a települések szétválása nem volt zökkenőmentes, számos érvet és ellenérvet váltott ki a közösségben és akkori vezetőkben. Szentes Antal az egyetlen, aki a három különvált település életében továbbra is aktív közéleti személynek számít – hangzott el a sajtótájékoztatón.

– A film célja, hogy kontextusba helyezze az akkori történéseket és bemutassa a döntéshozók gondolkodásmódját, amelyek a szétváláshoz vezettek, valamint a törvényi hátteret, amely 2000-től lehetségessé tette a települések különválását – emelte ki Daczó Dénes.

A film a megszólalók beszámolói mellett archív anyagokat is felhasznál, riportok és tudósítások formájában.

– Ismét kirajzolódik, hogy a médiában hogyan kaptak visszhangot ezek az események – tette hozzá a szerkesztő.

Daczó Katalin, aki Csíkcsicsóban nevelkedett, személyes kötődéseit is említve elmondta, hogy egyik támogatója volt a különválásnak, ugyanakkor rámutatott, hogy a sajtóban sem volt egységes álláspont ezzel kapcsolatban. A három település végül második próbálkozásra tudott szétválni, miután az első próbálkozásuk nem vezetett eredményre. A szétválás feltételeként a lakosság 51 százalékának támogató szavazata volt szükséges, de még ezt követően is adódtak nehézségek.

– A szétválás szorgalmazói sem tudták, milyen következményekkel jár majd a különválás, de a közbirtokosságok megalapítása sokat nyomott a latban, és az akkori RMDSZ-es parlamenti képviselők és szenátorok közbenjárása is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az önkormányzatok különváljanak – hangsúlyozta a film készítője.

A film premierje pénteken 19 órától lesz a madéfalvi kultúrotthonban.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!