Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny: Számos párlatot díjaztak
Összesen 918 párlat nyert bronz, ezüst vagy arany minősítést az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyen. A csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyőben tartották a vetélkedő díjkiosztóját.
Pénteken tartották az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny díjkiosztó ünnepségét a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyőben. Az esemény a magyar, illetve a székely himnusz eléneklésével kezdődött, közreműködött a Codex Régizene Együttes és Vaszi Levente népdalénekes. Az eseményen részt vettek a díjazottak, helyi vezetők, no meg Mihály László, a Magyar Pálinka Nemzeti Tanács elnöke; Béli Géza, a magyarországi Pálinka Kollégium szakmai műhely társalapítója; Nagy István, a magyar kormány agrárminisztere, a verseny fővédnöke, valamint Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője.
Az ünnepi beszédek során Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, a rendezvény főszervezője megköszönte a sok nevezést és a közreműködők lelkes munkáját, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, illetve Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke egyöntetűen úgy vélekedett, hogy az ehhez hasonló rendezvények a magyar–magyar kapcsolatok erősödését eredményezik.
– Összesen 1082 mintát neveztek be a versenyre, ami meglepő, mert a több évtizedes hagyománnyal rendelkező eseményeken sem tapasztalható ekkora érdeklődés. A minták közül 164 nem kapott helyezést, viszont számukra is készült a zsűri jó tanácsokkal – fejtette ki Béli Géza.
A minták közül 209 arany, 394 ezüst, valamint 315 bronz minősítést nyert. Nem volt egyedi eset, amikor egy versenyző közel negyven díjat is bezsebelt: a csíkdelnei János András Előd és Vass Csongor 8 bronz, 30 ezüst és 24 arany minősítéssel tért haza. A különféle kategóriákat nyerő párlatokat Champion-minősítéssel díjazták, amelyből a Csíkszereda város, a legeredményesebb erdélyi magánfőzők és a legjobb erdélyi szilvapárlat egyéni díját is megszerezték. A sajtó által választott legjobb pálinkának járó díjat Portik Nándor nyerte, a legeredményesebb erdélyi kereskedelmi főzdének, valamint az üzleti kategória nyertesének pedig a székelyudvarhelyi Jami vállalkozást választották. A Pálinka Kollégium a legszebb párlatot díjazta: a marossárpataki Antalfi Zoltán szilvapárlata mellett döntöttek, a legjobb erdélyi szilvapárlat díjat üzleti kategóriában a marossárpataki pálinkafőzde nyerte, a legjobb erdélyi vadontermőgyümölcs-párlat nyertese Butka Sándor lett, a verseny legjobb egyéni párlat díját a magyarországi Gyenesei István vihette haza.
– A pálinkának identitásképző ereje van a magyar nemzet számára. Célunk, hogy minőségi italokat tudjunk a piacra juttatni, amelyekre mindig büszkék lehetünk – emelte ki Nagy István, a magyar kormány agrárminisztere.
Szilágyi Dalma-Orsolya