A Harvízzel fejezik be a projekteket
Az utóbbi hetekben arra kértük a Hargita megyei polgármestereket, hogy összegezzék a 2016-os esztendőt a településük szemszögéből három pozitívumot és három negatívumot kiemelve, ugyanakkor a 2017-es terveik közül is határozzák meg a három legfontosabbat. Csíkszentsimon és Csíkszentgyörgy esetében kiderült, hogy mindkét településen van olyan projekt, amelyet, bár nem a Harvízzel kezdték, de azzal együtt fejeznének be.
Annak ellenére, hogy kicsit cirkuszosan indult a választás, végül pozitív kampányt tudtak folytatni az ellenfelek és úgy érzem, sikerült időben kivenni a méregfogát a választási vitának. Ez az egyik jó, ami a tavaly történt – értékelte az évet Kozma István, aki szerint az új tanácstestület és az új községvezetés jó irányba indult el, mert próbálnak közvetlen kapcsolatban lenni a lakossággal.
Sportterem és telekkönyezés
Készül a község településfejlesztési stratégiája, kikérték az lakók véleményét, rétegtalálkozókat szerveztek, egyéni kérdőíveket is kitöltettek.
– Sikerült jó néhány programot szervezni civil kezdeményezésre, a közösség bevonásával. Úgy látom, valóban összeállt a csapat.
Kozma István rövid és hosszú távú tervekről is beszámolt: Csíkszentsimonban sok a gyermek, de nincs sportolási lehetőség, ezért egy sporttermet szeretnének építeni és hozzáfogni a tervezéshez már 2017-ben. Szeretnének előrelépni a csatornahálózat kiépítésében is. Ezt a Harvízzel együtt a POIM (Programul Operațional Infrastructură Mare) keretében kiviteleznék. Szintén 2017-ben szeretnének előrelépni a birtokba helyezés és telekkönyvezés terén, ehhez viszont szakemberekre lenne szükség – ebből pedig nagy hiány van Csíkszentsimonban is.
– Keressük a megoldást – hangsúlyozta a polgármester. – Reméljük, sikerül fiatalokat bevonni a helyi közigazgatásba, mert nemcsak a földügyek terén van szakemberhiány. Rengeteg ötlet, terv lenne, de sok minden hátráltat: nagy a bürokrácia, papírhalmazokat gyártunk, jelentésekre válaszolunk, statisztikát készítünk. A közbeszerzések procedúrája hosszadalmas, az időnk jó részét ez is leköti.
[caption id="attachment_42300" align="aligncenter" width="1000"] Kozma István – Csíkszentsimon[/caption]
Perben a kivitelezővel
Csíkszentgyörgy polgármestere, György József mindent egybevetve elégedett az elmúlt évvel. Amint elmondta, olyan projekteknek sikerült a végére járniuk, amelyek több évet is átfogtak. Befejezték például az erdei utak kiépítését uniós alapokból: tíz erdei utat, összesen24 km hosszúságban hengerelt, törtköves réteggel és sánccal láttak el. LEADER-pályázat révén rendezték a csíkszentgyörgyi kultúrház környékét és zöldövezetet alakítottak ki. Megtörtént a háromtízesi óvoda épületegyüttesének rehabilitálása helyi alapokból. Ugyanitt orvosi rendelőt és Márton Ferenc-emlékszobát is szeretnének létrehozni. Szintén 2016-os eredmény, hogy szobrot állított a község Gál Sándornak.
Tavalyi nehézségként György József elsőként a kanalizálás körüli bonyodalmakat említette.
[caption id="attachment_42301" align="aligncenter" width="1000"] György József – Csíkszentgyörgy[/caption]
– Leállt a munkálat, a kivitelezővel szerződést bontottunk és pereskedni fogunk – foglalta össze az elöljáró. – A kivitelező határidőre nem végezte el a munkát, ez a fő ok. Egyébként a hálózat és a derítő is nagyrészt kész van, de a határidőn rég túl, a kivitelező ellen csődeljárás folyik. Nem láttunk garanciát arra, hogy be tudja fejezni a cég, pedig a szükséges pénzalapok megvannak. Decemberben recepcióztuk azt a munkát, amit ténylegesen elvégeztek, és most készül egy terv arról, hogy mi van hátra. Erre ki fogjuk írni a licitet. A csatornázás működtetését a Harvíz fogja végezni, és bővíteni is fogja a hálózatot. Reméljük, hogy 2020-ig már a bővítés is megtörténik.
Az ivóvízhálózat kiépítésének projektjét szintén a Harvíz folytatja. Ez még csak 15 százaléknál tart, mert a tíz éve megkezdett projekt finanszírozása időközben megszűnt. Nem épült fel tavaly a menasági tejbegyűjtő és nem történt meg a bánkfalvi tűzoltószertár feljavítása sem.
– Egyik sem hatalmas nagyságrendű, de sajnálatos, hogy az engedélyeztetéssel húzódott el az idő. Ugyanakkor a választások is sok energiát felemésztettek – jegyezte meg György József.
A 2017-es prioritások között fő helyen a kataszteri nyilvántartásának véglegesítésének elindítása szerepel, emelte ki a községvezető.
– A birtoklevelek 70-73 százalékát kibocsátottuk, de szeretnénk folytatni. Erre helyi költségvetésből is szánunk forrásokat, tudva azt, hogy bonyolult és időigényes folyamat. Szintén a prioritások közé tartozik a Gál Sándor-ház befejezése. Pályáztunk, eddig pozitív visszajelzéseink vannak, bízunk benne, hogy idén nekiláthatunk.
Csíkszentgyörgy távlati tervei között egy Márton Ferenc-szobor felállítása is szerepel – ha nem az idén, akkor jövőben – vélte a polgármester.
Daczó Katalin