Téligumik: a biztonságot és az autó megfelelő működését szolgálják
Lassan nyakunkon a tél. Nemcsak szervezetünket kell felkészítenünk a hűvös, fagyos időjárásra, hanem a saját és a forgalomban részt vevő társaink biztonsága érdekében autóinkat is. Néhány apróbb dolog ellenőrzése és cseréje járműveink „életét” is meghosszabbítja. Mindezekről Szőcs Hunorral, a Csíkszeredában piacvezető, 24 éve működő Sigma-Gum egyik vezetőjével, autós szakértővel beszélgettünk.
– Hogyan készítsük elő autónkat a télre?
– Elsősorban, amit javasolok az autósoknak, az, hogy amikor tartósan hét fok alá csökken a hőmérséklet, akkor a biztonságunk érdekében tényleg le kell cserélni a nyári gumiabroncsokat télire. A téligumik felszerelésekor szem előtt kell tartani, hogy mennyire kopottak, mennyire régiek. A guminak mindig van egy szintjelzője, ha a recék kopottsága az alatt vagy azzal egy síkban van, akkor már cserélni kell a gumit, mert az már nem úgy teljesít, mint az új. Vagy ha öt évnél régebbi, és nem megfelelően tároltuk, akkor is újat kell vásárolni, mert egy idő után megérik, megkeményedik, és akkor már nem úgy tapad, mint azelőtt. A gumiabroncsok esetében még fontos szem előtt tartani a gumi lamelláit. A vízelvezető profilokon kívül vannak ezek a nagyon minimális kis bevágások, amelyek a gumiabroncs tapadását biztosítják. Tehát nem feltétlenül a vízelvezető nagy bordák okozzák a tapadást, hanem ezek az említett kis lamellák, amikor nyílnak a kanyarokban vagy éppen a fékezésnél.
– Mi a véleménye a négy évszakos gumiabroncsokról?
– Azok sem télen, sem nyáron nem alkalmasak. Pénztárcabarátnak tűnnek, de inkább a déli városokban alkalmatosak, ahol télen sincsenek olyan hidegek. A négy évszakos gumik is más-más fajták. Van, amelyik nyáron jobb, és van, amelyik inkább csak télen. A téligumikról tudni kell, hogy azok sokkal puhább szerkezetűek, mint a nyáriak. Ezért van az, hogy a hideg hatására nem tudnak annyira megkeményedni, mint a nyáriak. Viszont a négy évszakosoknál, amelyek inkább puhább szerkezetűek, nyáron jobban kopnak, télen nem a legmegfelelőbbek. Tehát nem ilyen csíki telekre találták ki. Habár most egyre enyhébb telek vannak itt Csíkban is, ennek ellenére sem ajánlom senkinek. Az autó téliesítéséhez hozzátartozik az akkumulátor ellenőrzése is, amelyek mint tudjuk, a hideg hatására sokkal nehezebben működnek. Ha nincs valakinek saját tesztelője, hogy lemérje az akkumulátor töltését, akkor ajánlott szakemberhez fordulni. Fontos, hogy senki ne a kemény mínusz fokokban, az út szélén döbbenjen rá arra, hogy a rossz akkumulátor miatt nem indul az autó.
– A megfelelő gumiabroncsok felszerelésén kívül még mire ajánlott figyelni a tél beállta előtt?
– A biztonságos közlekedéshez elengedhetetlen, hogy a fék maradéktalanul jól működjön. Télen – lehet akármilyen téligumink – rengeteget nő a féktáv, ezért a féktárcsák, a fékpofák mindenképpen rendben kell legyenek, ha kopottak, mindenképpen ajánlott a cseréjük. Ezeken kívül a fékolaj utántöltéséről is gondoskodni kell, mert biztosítja a fékpofák zárását, és a hideg-meleg hatására a fékrendszerben buborékok keletkezhetnek. A buborékok gyakran üres nyomást okozhatnak, tehát ilyen esetben már nem fog a fék rendesen. A következő lépés a hűtőfolyadék ellenőrzése. A hűtőfolyadék a motoron keresztül felmelegedik, és egy szerkezeten keresztül meleg levegőt juttat a kabinba. Nagyon fontos az, hogy a hűtőfolyadékhoz fagyállót használjunk, és minél mínuszosabbra fokoljuk. A következő fontos dolog a motorolaj ellenőrzése. Az azért fontos, mert télen az olaj is sűrűsödik. Minél hidegebb van, annál sűrűbb az olaj, főleg indításkor, ezért minél vékonyabb olajat kell beletölteni télen a motorba, hogy könnyebben tudjanak a dugattyúk mozogni. Ezenkívül fontos figyelnünk arra is, hogy a fények és az ablaktörlők is rendben legyenek. Sokan nem gondolják komolyan, hogy ezek is a biztonságos közlekedést szolgálják. Télen amúgy is romlanak a láthatósági viszonyok, hamarabb sötétedik, mint nyáron, ködös az idő, befagyhatnak tőle a lámpák. A felsoroltakat bárki bármikor ellenőrizni tudja, de ha gondja akad, mi megoldjuk itt, a Sigma-Gumnál. Ez év elejétől van egy saját szolgáltatásunk, ez nem más, mint a Safety24. Teljesen átvizsgáljuk az autót, azaz a futóművet, a fékrendszert, a motorteret, az olajokat, likideket, a fényeket, tehát 24 pontban vizsgáljuk át az autót, és mindez tíz perc alatt megtörténik. Különben nagyon jól működik az online előjegyzési rendszerünk, nem kell telefonálni, nem kell idejönni, nem kell sorokat állni, hanem a www.sigmagum.ro oldalon van egy időpontfoglalási felület, amely nagyon egyszerű, és ott lehet időpontot foglalni az abroncscserére. A korábbi évekhez képest megdupláztuk az előjegyzési lehetőségeket, így félóránként tudjuk fogadni az ügyfeleket.
Sándor Gergő