A 330 éve elpusztított Cibrefalva régészeti hagyatéka a Csíki Székely Múzeumban
A Csíki Székely Múzeum egykori muzeológusának és igazgatójának régészeti tevékenységét eleveníti fel a Falu a gyep alatt – Cibrefalva régészeti hagyatéka című kisméretű stúdiókiállítás, melyet csütörtök délután nyitottak meg a Csíki Székely Múzeumban.
Csíkszentmihály egykori tízese, Cibrefalva az 1694-es tatárbetörés következtében pusztult el. A Csíki Székely Múzeum egykori muzeológusa és igazgatója, Szőcs János az 1980–1984 közötti időszakban a falurész régészeti feltárásán is munkálkodott. Az ott zajló ásatás leletanyagaiból készült most kiállítás Falu a gyep alatt – Cibrefalva régészeti hagyatéka címmel, mely a szomorú esemény következtében elnéptelenedett település utolsó pillanatait idézi fel. Ennek megnyitója zajlott csütörtök délután a Csíki Székely Múzeumban.
A kiállításon – melynek kurátorai Kosza-Bereczki Judith és Darvas Lóránt régészek – látható tárgyak által az érdeklődők a 330 éve elpusztított Cibrefalva múltján, történeti hagyatékán, gazdag tárgyi anyagán keresztül megismerhetik a helyi közösség és egyben a 17. századi székelység hétköznapjait, életmódját is.
A tárlat nemcsak régészeti tematikával gazdagítja a látogatók tudását, de kicsit megismerteti velük azt a Szőcs Jánost, aki az intézmény egykori igazgatójaként és történészként színesítette, gazdagabbá tette a helytörténeti ismereteinket – részletezte dr. Karda-Markaly Aranka, a múzeum igazgatója.
Az egykori Cibrefalva maradványainak felkutatásával Szőcs János volt megbízva, később személyesen ő ruházta át rám ezt a hagyatékot, mondván, „ezekre nagyon figyelj, ezek a cibrefalvi leletek
– emlékezett vissza Darvas Lóránt régész, a kiállítás egyik kurátora.
A kiállításmegnyitón köszöntőbeszédet mondott Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere, Izsák-Székely Lóránt, Csíkszentmihály polgármestere, illetve jelen volt Muckenhaupt Erzsébet, a Csíki Székely Múzeum egykori munkatársa, aki Szőcs János életéről és munkásságáról beszélt, és mivel hosszú éveken át dolgoztak együtt, közös élményeket is felelevenített. A tárlat a Nemzeti Kulturális Alap Géniusz pályázatának köszönhetően valósult meg.