Hirdetés

SzomatoDráma

A testi fájdalom mögött gyakran lehet lelki gubancokat felfedezni, ha elég bátrak vagyunk az önismereti utazáshoz. Ezt az utat egyéb lehetőségek mellett a SzomatoDráma segítségével is bejárhatjuk, de a módszer hasznos lehet konfliktusok feloldásában, a dadogás okainak felderítésében is. Bíró Edit Gyergyószentmiklóson dolgozó iskolai tanácsadóval, pszichológussal, SzomatoDráma-játékvezetővel beszélgettünk.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
SzomatoDráma
Fotó: freepik.com

– Pár éve foglalkozol SzomatoDrámával. Ha röviden kéne megfogalmaznod, hogy mi is ez a módszer, mit mondanál? Miben áll a hatásossága?

– A SzomatoDráma egyszerű és hatékony önismereti-öngyógyító módszer, mely hozzásegít ahhoz, hogy következmények nélkül bármely feszültségtől mentesüljünk. Dr. Buda László magyarországi pszichiáter és pszichoterapeuta módszere, melyet ő gyógyító játéknak nevez, mert nemcsak harmóniateremtő, de a természetes öngyógyító folyamatok akadályainak felszámolásán és a saját egészségünkért érzett felelősség elmélyítésén át visz közelebb a kellemetlen, zavaró tünetek enyhüléséhez vagy megszűnéséhez. Nyilvánvaló, hogy nem orvosi beavatkozás, inkább egy másik utat mutat a módszer: a játékban a résztvevők felismerhetik saját belső világuk mozgatórugóit, melyek egy testi tünet mögött vannak elbújva. Például egy hosszan tartó, akár többszörösen visszatérő fájdalom mögött felfedezhet egy viselkedésformát, konfliktust vagy kapcsolati problémát. Amint tudatosul benne, gyakran a tünet intenzitása máris változik. Tapasztalatom, hogy a résztvevők már első alkalommal felismerik a test és lélek összefüggését mint egy öngondoskodási lehetőséget.

Bíró Edit archívumából

– Hogyan látod: kinek, kiknek, milyen esetekben ajánlott?

– Elsősorban felnőtteknek ajánlom, akik nyitottak arra, hogy önmagukért aktív felelősséget vállaljanak, de tulajdonképpen mindenkinél működik, aki hajlandó másokkal együtt elfogadóan jelen lenni. A módszer nagyszerűsége magában az egyszerűségben rejlik. Engem is ez ragadott meg, hogy miközben semmiféle gyakorlat, felkészülés nem szükséges előtte, spontán játék során tudatosul a lényeg: mi áll egy-egy fájdalom, elhúzódó betegség, de akár baleset mögött. Milyen gyakran mondjuk, hogy „ha tudtam volna...” – na, hát a játék a maga folyamatában ezt az élményt adja.

– Milyen tapasztalataid születtek az elmúlt évek során?

– Már több mint száz játékot sikerült vezetnem, sok meghökkentő élményem is van. A visszajelzések a kincseim, de egyet megosztok belőlük. Középkorú nő erős bal mellkasi fájdalmat élt át időszakosan. Született sok orvosi lelet, elvégeztek mindenféle vizsgálatot, és semmit nem találtak. Először kiutazott Magyarországra szomatodrámázni, egy évig tünetmentes lett, és azután került hozzám. Visszajelzése azért volt számomra is sokatmondó, mert leírta, hogy ugyanaz a felismerés született meg benne, mint korábban: nem kívánt gyermekként jött világra, és ezt eltitkolták előtte.

– Elég gyakoriak a pszichoszomatikus tünetek gyereknél, serdülőknél. Náluk is lehet próbálkozni a SzomatoDrámával?

– Gyermekeknél nagyon spontán, gyors a játék, hiszen nekik a szerepjáték még természetes. Serdülők esetében nehézkes ugyan, de felnőttkor közelében lévő fiatalokkal már van pozitív tapasztalatom. De például a szülők tudnak gyermekük helyett játszani, hiszen ők vannak mellettük a betegségben. A gyermekek tünetei mögött a leggyakoribb ok maga a félelem, a szorongás. Dadogó gyermeknél is kipróbáltam a módszert, és választ kaptam az elakadás okára. Az édesanyával való beszélgetés is ugyanoda vitt, tulajdonképpen párkapcsolati nehézségek álltak a gyermek félelmeinek hátterében.

– Mi történik ilyenkor egy foglalkozáson?

– Egy foglalkozás általában négyórás, hiszen négy-öt személy van jelen alkalmanként. Mindenkinek van saját játéka, amely egyórás lehet. Rövid egymásra figyelés, beszélgetés után egy szőnyegen játszunk. Van főszereplő és szereplők, akik spontán reagálnak, beszélgetnek választott szerepek mentén. A technikai lépéseket követve vezetem a folyamatot, míg lecsendül a játék, és fény derül arra, amit a főszereplő keresett magában.

– Legkevesebb mennyi idő kell a változáshoz? Egyáltalán miben áll a változás?

– A változásnak egyéni a mintázata, és nagyon gyakran már egy alkalom után is megtörténik. Ritkábban előfordul, hogy felerősödik a fájdalom, és több időre van szükség. De mindenképp a testi-lelki sajátos működés összefüggésében keresendő a gyógyulás minősége.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!