Rázzuk gatyába a szabályokat!
Bár a legtöbb férfi farmernadrágot visel a legszívesebben, jó tudni, hogy nem ez az egyetlen lehetőség a nadrágok tárházában. Van, akinek a stílusa, van, akinek a munkája az, ami meghatároz bizonyos dresszkódot, de a szabadidős tevékenységekhez is van bőven választék. A székelyudvarhelyi Star rádió e heti Dresszpercek című műsorában ezúttal a férfinadrágokról esett szó.
Ha azt mondjuk, férfi, bizonyára egy farmernadrágos, pólót viselő ember jelenik meg elsőre lelki szemeink előtt. De milyen benyomást keltene egy szakadt farmeres vagy mackónadrágot viselő férfi, mondjuk, egy esküvői szertartáson vagy éppen egy fontos üzleti megbeszélésen? Egyáltalán nem mindegy, hogy ki milyen alkalomra és milyen típusú nadrágot visel. Lássuk hát az alapvető szabályokat.
A klasszikus farmer
Az elnyűhetetlen farmernadrág, amely eredetileg munkaruha volt, örök alapdarab, csupán a fazonja változott az idők során. Éppen erre az aspektusra fontos figyelni, mert a bő választékból sokaknak fejtörést okoz a megfelelő darab kiválasztása. A klasszikus egyenes szárú helyett választhatunk bő, szűkebb vagy répafazonú modellt, a választással kapcsolatban azonban érdemes megjegyezni egy szabályt: a klasszikus (regular/straight) és az ennél enyhén bővebb fazonok szabásvonala a legtöbb férfinek jól áll.
A tökéletes farmer kiválasztásánál fontos szempont, hogy mit akarunk közvetíteni a külvilágnak, de elengedhetetlen a saját testalkatunk ismerete is: például akinek nagyon vékonyak a lábai, annak nem ajánlott túlzottan bő vagy szűk szabású nadrág, ha pedig valakinek izmos, testesebb az alkata, azon nem előnyös a szűk szár; egy teltebb testű férfin viszont nem áll jól a csípőfazonú nadrág.
A farmernadrág azért is igazi jolly joker, mert szinte bármivel viselhető. Egyszerű vagy galléros pólóval, kötött blúzzal, laza inggel vagy sportzakóval – ezekből a legjobb, ha mintást választunk. Lábbelinek sportcipőt, bokacsizmát – mely esetén fontos figyelni, hogy a nadrág szárának hossza és bősége megfelelően illeszkedjen hozzá – vagy bakancsot is választhatunk. Ellenben a farmernadrágokhoz nem ajánlott elegáns, például oxford vagy derby cipőt viselni.
Hanyag elegancia
A hétköznapokban van, aki farmer helyett szívesebben visel szövet- vagy pamutnadrágot, melegebb időben vászonnadrágot (chino), melyek vonalvezetése klasszikus, mégis modern. Az ilyen öltözet kényelmes, egyszerre sugall fiatalos eleganciát és férfias letisztultságot. Nagyjából félúton van a formális, azaz a hivatalosan elegáns viselet és a lezser, sportos megjelenés között.
A szövet- vagy pamutnadrágokhoz hosszú ujjú pólót, inget, garbót, pulóvert, illetve sportos vagy könnyű zakót ajánlott viselni a tökéletes hanyag elegancia eléréséhez. Cipők közül válasszunk bőr félcipőt, mokaszint, papucscipőt, bokacsizmát (chelsea), viszont az edző- vagy sportcipőket mindenképpen érdemes kerülni.
Melegítőt csak edzeni?
Sokak szerint véget értek azok az idők, amikor a melegítőnadrágok viselése csupán edzőtermekben vagy szabadidős tevékenységek során volt elfogadott, ez a típus azonban semmilyen körülmények között nem lehet irodai viselet. Napjainkban közkedvelt az athleisure trend, ami annyit jelent, hogy az eredetileg sportolásra tervezett ruhadarabot más környezetben viseljük. Ilyen a szűk szárú melegítőnadrágok használata, amely a sportos lazaságot kombinálja a tradicionálisan elegáns férfinadrágok feszességével.
Hordhatjuk ezeket pólóval, pulóverrel, de formálisabbá is tehető, ha valami gombosat veszünk fel hozzá, például laza inget vagy blézert, shacketet (ing és dzseki közti átmenet). Cipők terén elsősorban a sportos vonal ajánlott, bár a stílustanácsadók szerint loaferrel is érdemes kipróbálni.
Elegánsan
Egyes események kizárják a szövet- vagy pamutnadrágok használatát, és megkövetelik az öltönyviselést. Ebből ma már sokszínű a választék mind az anyaghasználat, mind a minták terén, így mindenki talál stílusának és az alkalomnak megfelelőt. Az öltönynadrág mindig a cipő orra fölé ér, és az sem mindegy, hogy mivel párosítjuk. Öltönynadrághoz ing dukál, a mellé választott zakó anyaga pedig megegyezik a nadrágéval. Az elegáns ingek általában egyszínűek, az örök klasszikus a fehér, valamint a kék különböző árnyalatai. Elegáns eseményekre nyakkendő viselése az illendő, ennek típusával, színével és mintájával feldobhatjuk a megjelenésünket. Lábbeliként alapkövetelmény az elegáns bőrcipő, ami kiváltható velúr vagy lakk bőrcipővel is.