Hirdetés

Mézeskalács-illatú karácsony

Fenséges, fűszeres illatok, mézeskalács – elengedhetetlen kellékei a karácsonyi ünnepkörnek. E finomság iránt jelentősen megnőtt a kereslet az utóbbi években, így szinte bármilyen ünnepen, alkalmon találkozhatunk vele. A jó mézeskalács titka, hogy nemcsak szép, hanem finom is.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 5 perc
Mézeskalács-illatú karácsony
Fotó: Tófalvi György Rozália archívumából

A korondi Tófalvi György Rozália és férje közel tíz éve kezdett mézeskalács-készítésbe. Egyedi ajándékkal szerették volna meglepni családjukat, barátaikat, így készült el első mézeskalács házikójuk, vagyis inkább portájuk, hiszen a kör formájú alapon a házikó mellett fenyőfa, gémeskút és vályú is helyet kapott. Ez utóbbiak saját védjegyükké váltak az évek során. Az első darabokat újabbak követték, készítőik különböző formákkal, méretekkel kísérleteztek, és mindenik nagy sikert aratott. A következő évben már többen kérték a mézeskalács házikókat, így fonódott össze a házaspár élete a mézeskalács-készítéssel. 
Rozália pedagógus, tanítónőként dolgozik, nemrég pedig a Korondi Szakközépiskola vezetője lett, így kreativitásból, kézügyességből nincs hiány. Bár sütni mindig szeretett, mézeskalácsot nem nagyon készített. 

Tófalvi György Rozália archívumából

– Mindig az volt a véleményem a mézeskalácsról, hogy kőkemény lesz, és nagyon nehéz belőle jót készíteni, ezért inkább neki sem fogtam. Ehhez képest sikerült egy olyan receptet kidolgoznunk, amitől annyira puha és omlós, hogy mindenki csak csodálkozik rajta – mondta.


Szerinte a jó mézeskalács titka, hogy nem szabad sokáig sütni, ellenkező esetben kiszárad és megkeményedik.
 
Közös munka, széles választék

Tófalvi György Rozália és férje közösen alkotnak, mindketten kiveszik részüket a munkából. Az évek során sokat fejlődtek technikában és díszítésben egyaránt, mára pedig igazi profikká váltak. 

– Sokat fejlődtünk mindketten, férjem a díszítésben is igazi profivá vált. A tésztát én készítem, ha szöveget kell írni, az is az én feladatom, de például a házakon a tetőt, a csipkemintát ő készíti
– ismertette.


Az elmúlt tíz év során a házikók mellett számtalan formát elkészítettek, igyekeztek teljesíteni a legkülönfélébb kéréseket is. Kedveltek a jókívánságdobozok, ezeket torta alakú dobozként készítik el, benne az igényeknek megfelelően dekorált szívecskékkel, melyeken jókívánságok szerepelnek.

Tófalvi György Rozália archívumából

– Ezek nagyon kedveltek, kérik születésnapra, keresztelőre, ballagásra, esküvőkre, babalátogató csomagként, hiszen színek, formák szerint nagyon sokféleképpen lehet elkészíteni – mondta a kézműves.


A mézeskalácsból elkészíthető formáknak csak a képzelet szab határt. 

– Az olyan kéréseket szeretem a legjobban, amikor rám bíznak mindent, hiszen ilyenkor szárnyalhat a képzeletem. Amikor vannak megkötések, akkor mindig ott motoszkál bennem, hogy vajon ilyenre gondolt-e a megrendelő. Ilyenkor az elvárásoknak igyekszünk megfelelni, de eddig ezzel sem volt gond – ismertette.


Az elmúlt egy évtized alatt számtalan ehető remekmű került ki a házaspár kezei közül. Egyik legnagyobb alkotásukat idén februárban készítették, a korondi polgármesteri hivatal épületének mását formázták meg. A több mint hét kilogrammos, egy méter széles alapon álló építmény összeállítása egy hétig tartott, amit gondos tervezés előzött meg. 

Tófalvi György Rozália archívumából

– Nagyon sokat dolgoztunk vele, de azt hiszem, a végeredmény megérte. Februárban volt egy böllérverseny, arra készítettük, és azóta is ott áll a hivatalban kiállítva. Épp nemrég kérték, hogy újítsuk fel, mert eléggé lefogytak róla a díszítőelemek. Most téliesített változatban frissítettük fel ugyanazt az épületet – részletezte Rozália.

Karácsonyhoz kapcsolódó mézesek

Rozália elmondta, hogy minden évben próbálják valami újdonsággal bővíteni kínálatukat, így három éve először készítettek mézeskalács adventi koszorút. Az ehető ünnepi kellék hamar népszerűvé vált, és azóta is szerepel kínálatukban. Idén is jó néhány adventi koszorút készítettek, de Mikulás-csizmák és karácsonyfadíszek is elég nagy mennyiségben sültek. Mint mondta, a legkedveltebb formák a gömbök, a fenyőfák, a csengők és az angyalok. Ezeket is díszítik, színezik a kéréseknek megfelelően, és úgy sütik, hogy fel lehessen kötni a fára. 

– Egyik évben a Mikulás szánját is elkészítettük, 50-60 cm-es nagyságban. Emlékszem, iszonyatosan nagy munka volt, külön a rénszarvasokat és a szánt is megformáltuk, amely meg volt pakolva mézeskalácsokkal. Abban az évben ez volt a különlegesség. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!