Hogyan teleltessük növényeinket?
A tél közeledtével a hobbikertészeknek különös gondot kell fordítaniuk növényeik védelmére. A Hargita megyei éghajlat, különösen a Csíki-medence zord, akár -20 Celsius-fokos fagyai nagy kihívást jelentenek a ház körüli növények számára, éppen ezért nem árt ismerni néhány megoldást a díszcserjék, gyümölcsfák és egyéb kerti növények teleltetésére.
A Hargita megyei klímához elsősorban a hidegtűrő növények alkalmazkodnak jól. Az olyan díszcserjék, mint a borbolya, a som, a tűztövis és a hóbogyó, természetes módon viselik a kemény fagyokat, miközben színes bogyóikkal a téli kert ékei lehetnek. Ugyanakkor számos népszerű kerti növény, például a magnólia, a rózsa vagy a hortenziák megfelelő védelem nélkül súlyos fagykárokat szenvedhetnek.
Az evódia és a mandula szintén kedvelt dísz- és gyümölcstermő növények, ám fiatalabb példányaik érzékenyek a -15 Celsius-fok alatti hőmérsékletre. Ahogy Antal Tibor csíkdánfalvi kertész elmondta, ezek a növények idősebb korukra már jobban tűrik a hideget, de fiatalkorban különös gondoskodást igényelnek. Az érzékenyebb növények akklimatizálása rendkívül fontos.
Mulcsozás és hótakaró
Vidékünkön is rendkívül népszerűek a rózsák – bár tövisesek, mindenki kedveli a kertek királynőjének is nevezett növényt. Bár télálló, nem árt védeni őket a zord időjárás ellen. A szakember szerint tanácsos a rózsák tövére földet húzni vagy mulccsal betakarni, hogy a gyökérzetet meg lehessen óvni a fagytól. Ősszel érett szerves trágyát (porganét) is szoktak használni, ami nemcsak szigetel, hanem tápanyagot is biztosít a növény számára.
Bár van, aki esztétikai okokból ősszel is metszi a rózsákat, a tavaszi metszés biztosabb védelmet nyújt számukra. A szakember szerint is legjobb tavasszal elvégezni a műveletet, mivel az ősszel visszavágott szárak könnyebben elfagyhatnak.
Nem dísznövények, de sok ház körül akár díszként is megtalálhatóak a gyümölcsfák, amiknek ugyancsak nem árt némi gondoskodás. A gyümölcsfák esetében az őszi lemosó permetezés kiemelten fontos a kártevők és betegségek elleni védelem érdekében. Ám ahogy Antal Tibor rámutatott, a Csíki-medence éghajlatán gyakran nehéz kivitelezni ezt a műveletet: mire lehullanak a levelek, általában már beállnak a fagyos éjszakák. Az időjárás függvényében érdemes figyelni a megfelelő időpontot, amikor a permetezés még elvégezhető.
A magnólia szélérzékeny növény, amelyet huzatos helyeken különösen óvni kell. Ha edényben van, a telet érdemes földbe ültetve töltenie, mivel így a gyökérzet jobban védett a fagy ellen. A magnóliák számára a nagy hó előnyös, mivel szigetelőréteget képez a talajon. A tavaszi fagyok azonban komoly kárt tehetnek bennük, ezért szükség esetén fóliatakarással, öntözéssel vagy akár füstöléssel védhetjük azokat.
Mint már említettük, a mulcsozás az egyik legjobb módszer a növények téli védelmére, de ezenkívül szerves anyagokkal, például szalmával, komposzttal vagy fenyőkéreggel, fenyőágakkal vagy akár lombhullató fák leveleivel érdemes még takarni a növények tövét, hogy a gyökérzetet megóvjuk a fagytól. A kerti hortenziák különösen érzékenyek a hidegre, ezért őket vastag mulcsréteggel vagy fagyvédő hálóval segíthetjük a biztonságos telelésben.
Az idősebbek jobban bírják
A fenyőfélék jól tűrik vidékünk hideg éghajlatát, ám a havazás nekik is problémákat okozhat. A tuják és más örökzöldek ágai alatt összegyűlt nagy mennyiségű havat rendszeresen el kell takarítani, hogy az ágak ne törjenek le.
A cserépben nevelt növények – például a mediterrán eredetű leander vagy kínai (szobai) hibiszkusz – nem bírják a szabadban tölteni a telet. Ezeket fagymentes, világos, de hűvös helyen kell teleltetni. Vannak olyan hibiszkuszfajták, amelyek télen is kint maradhatnak a kertben, ugyanis a kisebb fagyokat könnyedén átvészelik. Ilyen például a mályvacserje és a mocsári hibiszkusz, mely ha megerősödött a nyár folyamán, akkor nyugodtan teleltethető a kertben.
Ismertebb növény még az evódia és a mandula, de ezen növények megtelepítése a kertünkben, különösen a Csíki-medence kemény teleivel, komoly kihívást jelent. Az evódia valamivel jobban alkalmazkodik, ha megfelelően szélvédett helyre ültetjük és téli védelemmel látjuk el, valamint idősebb fácskát szerzünk be. A mandula viszont, még a hidegtűrő fajták esetében is, csak kivételesen kedvező helyi mikroklímában (például déli lejtőkön, napsütötte kertekben) élhet meg sikeresen, és hosszú távon komoly gondoskodást igényel. Vagyis ha a téli hőmérséklet rendszeresen -20 Celsius-fok alá süllyed, akkor érdemes megfontolni más, hidegtűrőbb gyümölcsfák vagy dísznövények telepítését, amelyek biztosabban megélnek a helyi időjárási körülmények között.
Összegzésként nem árt, ha kertünkbe főleg a hidegtűrő fajok, például a borbolya vagy a som kerülnek. Ezek különösebb védelem nélkül is jól bírják a telet, de az érzékenyebb növényeket – például a rózsákat, a magnóliákat vagy a hortenziákat – gondosan fel kell készíteni a hidegre.