Hirdetés

Ajándékok és használati tárgyak

Fénykorukat élik a kézműves termékek, és egyre nagyobb az igény a hagyományos, népi motívumokat őrző termékek iránt is. A székelyszentkirályi Jakab Noémi már gyerekkora óta szerelmese a bútorfestésnek, a hagyományos mintákat használati és ajándéktárgyakon keresztül lopja az emberek szívébe.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 5 perc
Ajándékok  és használati tárgyak
Fotó: Jakab Noémi archívumából

A székelyszentkirályi Jakab Noémi már egész fiatalon megismerkedett a kézművességgel. Ötödik osztályos korától lett a székelyudvarhelyi Cimbora Ház tanulója, ahol Bán Erzsébet tanárnő vezetésével elsajátította a hímzések csínját-bínját, majd pár évvel később Tifán Irénke tanárnő ismertette meg vele a bútorfestés szépségeit.


– Nagyon szeretem mindkettőt. Mindig is vonzottak az ilyen népi, hagyományos alkotások, örömmel is készítettem őket, hiszen nekem ebből fakadt a feltöltődés. Úgy gondolom, hogy ezt az örökséget nemcsak megőrizni, hanem továbbadni is kell – vélekedett Jakab Noémi, a Tulipan Art megálmodója.


Elmondta, a Cimbora Házban töltött évek alatt ötször volt Szebenben országos versenyen, kétszer hímzés, egyszer csipkeverés, kétszer pedig bútorfestés kategóriában, és mind az öt alkalommal első helyen végzett. Mint mondta, sok mindent megtanult a Cimbora Házban, elsajátította a különböző tájegységekre jellemző szín- és mintavilágot, de az azt követő években sem lankadt érdeklődése a bútorfestés iránt. Sok mindent készített, főleg magának és a szűkebb családi, baráti körének, aztán családot alapított, és gyerekei születése után ismét többet kezdett foglalkozni a bútorfestéssel.

Színes paletta
Szabadidejében, hobbiból fest, egyfajta családi projekt részeként, hiszen férje asztalos, így ő készíti fából a különböző tárgyakat, amelyeken kiélheti alkotási vágyát.

 
– Próbálok újításokat is bevinni a hagyományos színek mellé. Az udvarhelyszéki alapszín a barna, ez azonban sokszor túl sötét hatást ad a tárgyaknak, és a minta sem érvényesül olyan szépen. Bevezettem egy világosabb, csontszínű alapot, amely nagyon közkedvelt, illetve a sárga színnel is próbálkozom – ismertette.

 
Elkészült alkotásai egyre gyarapodtak, ezért döntött úgy, hogy a nagyvilágnak is megmutatja őket, és létrehozta a Tulipan Art nevű profilt a közösségi oldalon, ahol megosztja munkáit az érdeklődőkkel. Minderre csupán pár hónappal ezelőtt került sor, ám azóta is nagy népszerűségnek örvendenek az általa készített festett tárgyak. Célja, hogy a mai modern stílusú lakásokban is helyük legyen a hagyományosan festett tárgyaknak. 

Jakab Noémi archívumából


– Nagy öröm számomra, hogy még csak pár hónapos a Tulipán Art, de máris ilyen népszerű. Nagyon sok pozitív visszajelzést kapok, és ez boldogsággal tölt el – mondta a kézműves.


Ékszeresdobozok, tálcák, szalvéta-, ceruza-, kulcs- és irattartók, gyűrűsdobozok esküvőkre, illetve ajándékgyűjtő ládák is készültek már megrendelésre. Az apróbb ajándéktárgyak mellett bútorokat is restaurálnak, illetve készítenek hagyományos stílusban, így tálalókat, háló- és fürdőszobabútort, de hozományosládákat is készítettek már.

Jakab Noémi archívumából

Jelentéssel bíró motívumok
A bútorfestésben a tulipán a nőt, míg a szegfű a férfit jelképező motívum. Jakab Noémi elmondta, a megfestett minták mindegyike egy életfát jelképez, és attól függően, hogy kinek készül, kerülnek rá a virágmotívumok és a díszítések.


– Egy hagyományosan díszített hozományosládán például elengedhetetlen minta a szemrózsa, amely őrző-védő jelentésű, például az anyós szeme, hogy állandóan figyel – tette hozzá mosolyogva.


Elmondta, ha kimondottan férfi vagy fiú számára fest valamilyen terméket, azon csak a szegfűminta szerepel, és attól függően, hogy fiú vagy férfi, változik a szegfű mérete is. A bimbók a tulipánban és a szegfűben is a gyerekeket jelképezik, a kinyílott virágok pedig a felnőttkort, de az időskornak is megvan a maga jelképe, a teljesen kinyíló virágokkal. Mint mondta, ha gyermekek számára készül valami, akkor azon minden bizonnyal helyet kap a gyöngyvirágminta is, hiszen az a tisztaságnak a jele. Megtudtuk azt is, hogy az alapmotívumok, bár egyformák, díszítésük nagyon széles skálán mozog.
Alkotásai főleg megrendelésre készülnek, a legkülönfélébb alkalmakra, van, amikor rábízzák a mintaválasztást, de olyan is többször előfordult, hogy az oldalán közzétett tárgyba szerettek bele, és ugyanazt kérték maguknak is. Egy azonban biztos: két egyforma sosem készült.

 
– Nem használok sablont, minden mintát szabad kézzel festek fel, így két egyforma sosem készül. Még egy doboz két oldalán levő minta is különbözhet picit, hogy egyiknél nagyobb a bimbó, hosszabb a tulipán stb., de úgy gondolom, pont ettől különlegesek, másak az általam készült termékek, mint a többi – tudtuk meg Noémitől.

 
Eddigi legnagyobb kihívásának egy bútorszett elkészítését tartja, illetve felújítottak egy tálalót is, amelynek mintáját rábízták a megrendelők. 

Jakab Noémi archívumából

Alapos munka
A fából készült tárgyakat először törtfehérre alapozza, függetlenül attól, hogy milyen szín kerül rá alapszínként. Ezt követően lecsiszolja, ahol szükség van rá, majd egy újabb törtfehér szín kerül rá. Ez a szín már megmarad bizonyos helyeken, a többi részt pedig színezi elképzeléstől, hagyománytól, egyéni igénytől függően.
A színalapot általában kétszer festi rá, hogy ne maradjon foltos. A kiszáradt alapszínre előbb ceruzával felrajzolja a kiválasztott mintát, majd a sötétzöld festék következik. Ezzel a növények szárát, levelét festi. Száradás után a piros szín következik, ezzel rendszerint a virágokat festi meg. A világoszöld és a tiszta hófehér színek felfestésével ér véget a művelet, ezeket az árnyékoláshoz használja.


– Ahová sok szár összefut, oda kötéseket is festek, vagy megpöttyözöm pirossal a gyöngyvirágokat, ezek már tényleg az utolsó mozzanatok. A megfestett tárgyra ezt követően egy réteg lakk kerül, ettől lesz szép fényes a felülete. Speciális festékeket használok, amelyek nagyon sűrű állagúak.

Saját mintatár, jövőbeni célok
Noémi az elmúlt évtizedek alatt saját mintatárat gyűjtött, amelyekkel szívesen dolgozik. Új ötletekért néprajzi gyűjteményekhez fordul, de előszeretettel lapozza Sütő András könyveit, amelyekben minták is vannak. Mint mondta, a vásárlók többsége nincs tisztában a virágmotívumok jelentésével, de ő mindig elmondja azok történetét. 
Bár még csak pár hónapja foglalkozik intenzívebbem festett tárgyak készítésével, az elmúlt hónapok igencsak termékenynek bizonyultak, hiszen több mint 150 alkotás került ki kezei közül. Jakab Noémi hosszú távú célja, hogy hobbija egyszer fő megélhetési forrássá váljon, rövid távon viszont attól is nagyon boldog, ha minél több ember megismerkedik a festett bútorok szépségével.  
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!