A demencia melegágya

Hiába szükséges testünk alapvető működéséhez a koleszterin, nem mindenik fajtája mondható a szervezet számára emészthetőnek és hasznosíthatónak. Ilyen az LDL-koleszterin is – egy nemrég publikált tanulmány ugyanis kimutatta, hogy a lipoprotein növelheti a demencia kialakulásának kockázatát.

Pál Emil
A demencia melegágya
Fotó: Hodgyai István

A koleszterin – amely trigliceridek és lipidek (vérzsírok) alkotta zsírszerű vegyület – a szervezet számára létfontosságú anyag, bár legtöbben nem sok jót kapcsolunk hozzá: a szívinfarktus, elhízás, érelmeszesedés, cukorbetegség és számtalan olyan megbetegedés forrása, melyek akár egy életen át káros kihatással lehetnek a szervezetre. Természetesen a koleszterinek közt is vannak hasznos (HDL) és az inkább károsnak nevezhető (LDL) fajták, melyekre bár szükség van a szervezet megfelelő működéséhez, jobb azok számát szinten tartani a vérben.
A Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry című szakfolyóiratban, április elején közzétett tanulmányból kiderül, hogy azoknál, akiknek a vérében kicsi az alacsony sűrűségű lipoprotein-koleszterin (LDL-C) szintje, kisebb a demencia kockázata, beleértve az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható demenciát is.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az alacsony LDL-szint a cél
A tanulmány szerzői tizenegy kórház begyűjtött adatait összegezték, a kutatás alanyait pedig két csoport szerint válogatták össze: akiknek az LDL-C-szintje 70 mg/dl-nél kisebb, és akiknek 130 mg/dl-nél nagyobb volt. A vizsgált csoportok tagjai azokból álltak, akiket az LDL-C-vizsgálat után legalább 180 napig nem diagnosztizáltak demenciával, tehát bizonyítottan nem szenvedtek a kutatás alapját képező betegségben. A demencia későbbi diagnózisának elemzése azt mutatta, hogy az első csoportba tartozóknál az LDL-C-szint 26 százalékkal csökkentette a demencia kialakulásának kockázatát, és 28 százalékkal az Alzheimer-kórral összefüggő demenciáét, szemben a másik csoport adataival. Hasonló adatokat jegyez a tanulmány a kognitív hanyatlással kapcsolatosan is: azon alanyoknál, kiknél alacsony volt a vér LDL-C-szintje, csökken a kognitív funkciók gyengülésének kockázata.
A tanulmány arra is kitér, hogy a sztatinok – a koleszterin és triglicerid mérséklésére szolgáló gyógyszerek – alkalmazása további védőhatást jelent az alacsony LDL-C-vel rendelkezők számára, különösen azoknál, akiknek vérszintje 70 mg/dl alatt van, tovább csökkentve ezzel a demencia kialakulásának kockázatát. Az LDL-C nagyon alacsony, 30 mg/dl alatti szintre redukálása azonban nem csökkentette tovább a demencia kockázatát.

Mit tehetünk?
A vérben levő összkoleszterin optimális száma 19 évesnél fiatalabb nők és férfiak esetében 170 mg/dl-nél kevesebb, míg 20 éves és annál idősebb nők és férfiak esetében 125-200 mg/dl-nél kevesebb. Ebből kiindulva az LDL-koleszterin-szint akkor megfelelő, ha mindenik korosztály esetében kevesebb 100 mg/dl-nél.
A koleszterinszintet számos tényező befolyásolhatja, az étrendtől és a nem megfelelő életmódon át a genetikai tényezőkig. Fontos megjegyezni, hogy vannak örökletes koleszterinproblémák is, melyekkel időben fel kell venni a harcot. Természetesen, a gyógyszeres kezeléseket megelőzve, számos megoldás kínálkozik arra, hogy szinten tartsuk vagy csökkentsük a koleszterinháztartást. Mindenképpen fontos redukálni például a telített zsírsavak arányát az étkezésben és rendszeressé tenni a testmozgást. Emellett, ha már problémákkal küzdünk, érdemes dietetikus szakember segítségével kialakítani a megfelelő étrendet, szükség esetén testsúlycsökkentési céllal is. 
A koleszterinszintet nagyban befolyásolja a dohányzás és az alkoholfogyasztás is – az LDL-koleszterint ugyanis a máj bontja le –, ezért a dohányzásról való leszokás és a mérsékelt szeszesital- és cukrosüdítő-fogyasztás szintén sokat segít az erek állapotromlásának megfékezésében.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!