Juhexporttilalom az unió országaiba
Kiskérődzők pestisét okozó vírus jelenlétét mutatta ki a magyar Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magyarországi Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településen lévő állattartó telepen, ahová január 15-én Romániából érkezett egy juhszállítmány.
Erről az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) értesítette tegnap a Hargita megyei igazgatóságot (DSVSA) – tudtuk meg Fodor Leventétől.
A DSVSA járványtani osztályvezetője elmondta: a főhatóság tájékoztatásából kiderült, hogy a szlovén határ közelében található zalai gazdaságba az Arad megyei Köröskisjenőben található gyűjtőállomásról érkeztek az állatok. A megérkezésükkor vett mintákból mutatta ki a vírust a Nébih laboratóriuma. Az eset kapcsán további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző- (juh- és kecske-) szállítmányok Magyarországra, ugyanakkor az ANSVSA az Európai Unió többi országába is megtiltotta az exportot. Megtudtuk, hogy egy másik, kétszáz egyedet számláló juhszállítmány is érkezett Magyarországra vágásra az aradi gyűjtőállomásról, azoknál viszont a teszt negatív eredményt produkált. Az érintett zalai telepen 1810 juh volt. Az érintett állomány felszámolását megkezdték, valamint a gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet és a 10 km sugarú felügyeleti, megfigyelési körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is. Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai. A magyar hatóságok egyúttal kérték a román féltől, hogy azonosítsák a december 25-e után küldött szállítmányokat. Románia területén a hatóságok egyelőre nem rendeltek el járványügyi intézkedéseket.
A kiskérődzők pestise a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, mely heveny, lázas tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával járó, bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség. Emberre nem veszélyes, de a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegségének számít.