Együtt dolgoznak a közösségért
Megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepli az RMDSZ Nőszervezete. Marosi-Melles Mária, a Csíki Területi Nőszervezet elnöke szerint szükség van a nők bátorítására és támogatására, hogy merjenek szerepet vállalni a döntéshozatalban. A nőszervezet tagjaival az elmúlt tíz év tevékenységeiről, megvalósításairól beszélgettünk.
Megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepelte az RMDSZ Nőszervezete, amelynek tevékenysége 2013 szeptemberében indult Kolozsváron. Az elmúlt tíz évről, a nőszervezet megvalósításiról, tevékenységeiről, elért eredményeiről Lőrincz Csilla Székelyföldért felelős alelnökkel, a Csíki Területi Nőszervezetről Marosi-Melles Mária elnökkel beszélgettünk.
Lőrincz Csilla elmondta: három fontos eredmény van, amelyet érdemes kiemelni az elmúlt tíz év munkájából. Az első a társadalomszervezés, a közösségi tevékenységek szervezése. Országszerte több ezer eseményről van szó, több ezer résztvevővel. A másik, hogy a szervezetet az elmúlt tíz évben sikerült 23 területi szervezettel rendelkező, európai szinten elismert szervezetté tenni, az Európai Néppárt Nőszervezetének elnökségét Biró Rozália, az RMDSZ Nőszervezetének vezetője látja el.
– Mindenképpen megemlíteném az úgynevezett kvótát is, amely nyilván nem mindig és minden esetben örült nagy népszerűségnek, de a szervezeten belül sikerült elindítani a folyamatot, és hálásak vagyunk azoknak a férfi kollegáknak, akik ennek fontosságát felismerték és támogatták. A döntéshozásba is sikerül egyre több nőt bevinni, ami fontos, hiszen a nők más szempontokat tudnak képviselni, és másképp tudnak szólni a közösséghez
– hangsúlyozta a Székelyföldért felelős alelnök.
Hozzátette: a nőszervezetre szükség van, ugyanis az RMDSZ társadalomszervezési munkájának azt a részét vállalják, amely elsősorban a nőket szólítja meg.
Nemek közötti híd
Marosi-Melles Mária, az RMDSZ Csíki Területi Nőszervezet elnöke az elmúlt tíz évre visszatekintve elmondta: rengeteg programot, eseményt szerveztek: szervezetépítési, jelöltállítási kampányok; a női alkalmak, családi események; a jótékonysági akciók; a húsvéti, karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó események; a kiállítások, vásárok; a szakmai találkozók, műhelymunkák, képzések; lelki és fizikai egészségmegőrző programok.
2013-ban, amikor megalakult a szervezet, új, pozitív, addig kiaknázatlan keret kívánt lenni, de mindenekelőtt „hídépítő” egyének, generációk, nemek és közösségek között.
– A Csíki Területi Nőszervezet legfontosabb megvalósítása az, hogy tevékenységünk révén, fáradságot és szabadidőt nem sajnálva, évente több ezer csíki családhoz sikerül eljutnunk. Ugyanakkor a nők közéleti szerepvállalásának erősítése is fontos, célja, hogy nők és férfiak együtt dolgozzunk a közösségünkért, ki-ki a maga tudását, szakmaiságát, tapasztalatát beletéve
– emelte ki.
Országos programok
Mint részletezte, az elmúlt évtizedben több olyan eseményt szerveztek, amelyekkel országos programokhoz kapcsolódtak, ilyen például a Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalom, vagy a 100 Templomi Jótékonysági Koncert Csíkszeredában, amely által jelentős pénzadománnyal támogatták az Áradat Egyesület telefonos lelkisegély-szolgálat-programját, a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetét és a csíkszeredai AutHelp Egyesületet. Népszerűsítették és bekapcsolódtak az országos méhnyakrákszűrő karaván programjába, amelyet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház segítségével szerveztek meg. Kiemelte a Sikeres Nők Iskoláját, amelyre különböző területekről érkeztek meghívott előadók, mint politika, tanügy, egészségügy, vállalkozószféra, kultúra vagy sport.
– A Sikeres Nők Iskolájában a meghívottak élettörténetének tanulságos részleteit ismerjük meg. Szükség van a női szolidaritásra, szükség van ezekre a rendezvényekre, amelyek olyan találkozási pontok a nők számára, ahol inspiráló, támogató és megértő közegre találnak. Legfontosabb mondanivalója: mindenki tegye bátran, amit szeretne, mert amíg hittel és szeretettel végzi feladatait, sikeres lesz
– tette hozzá.
A Csíki Területi Nőszervezet a helyi nőszervezetek munkáját is felöleli, jelenleg tíz helyi, aktívan tevékenykedő nőszervezet van. Marosi-Melles Mária rámutatott: az országos Nőszervezet pályázati programja révén több civil szervezet eseményeit támogatták, emellett sok eseményük partnerségben valósult meg. Ezek olyan együttműködések, amelyek nemcsak egy bizonyos eseményre korlátozódnak, hanem igyekeznek folyamatosan bevonni egymást a szervezésbe, pályázatokba, népszerűsítésbe. Kiemelte a Kalot Egyesületet, a Csíkszeredai Unitárius Nőszövetséget, az Áradat Egyesületet, a Csíki Anyák Egyesületét és a Kópé Góbé Tanodát. Intézményi szinten pedig a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság Családon belüli erőszak részlegét, Hargita Megye Tanácsát és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat említette.
Nők a politikában
Marosi-Melles Mária kifejtette: azért fontos, hogy legyen nőszervezet a szervezeten belül, mert szükség van a nők bátorítására és támogatására, hogy merjenek szerepet vállalni a helyi, megyei vagy országos döntéshozatalban. Mivel a nők másként gondolkodnak, más a szemléletmódjuk, másabb szempontokat vesznek figyelembe különböző helyzetekben, és másként működnek az életben, szükség van rájuk az őket és családjukat érintő döntések meghozatalában, hogy a férfiakkal együtt gondolkodva járuljanak hozzá a társadalom jólétéhez.
– A csíki helyi képviselő-testületekben a nők aránya javult az elmúlt tíz évben, de még mindig alacsony. Még mindig vannak olyan települések, igaz, csupán kettő, ahol a testületben nincsenek nők. A polgármester, alpolgármester, megyei tanácsos, megyeelnök, alelnök pozícióra nehezebb nőket találni. Jelenleg Csíkszéken egyetlen női polgármester és két alpolgármester van
– tette hozzá.
A nőszervezet jövőképe
Az RMDSZ Csíki Területi Nőszervezetének jövőbeli céljairól az elnök elmondta: választási év következik, így elsősorban a helyi szervezetekre fektetik a hangsúlyt, a tisztújításokra, kampányok szervezésére. Emellett fontos, hogy Csíkszeredában megtalálják és támogassák azokat a hölgyeket, akik tenni akarnak nőtársaikért, közösségükért. Úgy véli, őket kell segíteniük, hogy felismerjék képességeiket, értékeiket, növeljék az önbizalmukat, hogy elhiggyék, van helyük a döntéshozók asztalánál. Hozzátette: folytatják a Csíki Területi Nőszervezet hídépítő munkáját, közösségi és szakmai rendezvényeik, programjaik, eseményeik révén.